Ադրբեջանի գործողություններն ապացուցեցին՝ Ռամիլ Սաֆարովին պետական պատվեր էր իջեցվել. Նազելի Վարդանյան 02/03/2016   19:59  |  Հարցազրույց
2004թ. փետրվարի 19-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ սպա, ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովը՝  Բուդապեշտում դաժանորեն սպանելով ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանին և սպանության փորձ կատարելով ՀՀ ԶՈՒ մեկ այլ սպա Հայկ Մակուչյանի նկատմամբ՝ պետական պատվեր է կատարել:
Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի սպանության քննությանը մասնակցած փաստաբան Նազելի Վարդանյանը  «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց, որ առաջին իսկ օրվանից ինքն այդպիսի անձնական զգացողություններ ու անձնական կարծիք է ունեցել: Այդպիսի կարծիքի ինքը հանգել է՝ ուսումնասիրելով Ռ.Ս.-ի  կերպարը, ինչպես նաև Ադրբեջանի գործողությունները:
Այսպես, Ռ.Ս.-ն Ադրբեջանի բացառիկ այն զինվորականներից էր, որ ինչ-որ  ճանապարհ է անցել՝ իրենք այդքան շատ կրթված զինվորականներ չունեն, նա  Բաքվում ավարտել է զինվորական ուսումնարանը, դրանից հետո ութ տարի Ստամբուլում ակադեմիայում սովորել, Կիպրոսում մասնակցել  վարժանքների, հետո եկել Հունգարիա ՆԱՏՕ-ի կուրսերում անգլերեն սովորելու:  Այն, որ լեյտենանտ եղած ժամանակ նա պատվիրել էր յուղաներկով իր նկարը՝  գեներալի ուսադիրներով, խոսում է այն մասին, որ նա  ձգտում ունի ինչ-որ մի բանի հասնել:
Նազելի Վարդանյանը գտնում է, որ բանականություն ունեցող մարդը առանց որևէ պատճառի չէր գնա այդպիսի հանցագործության՝ քաջ գիտակցելով, որ ինքը խիստ պատիժ կստանա Եվրոպայում:
Այդ մասին է վկայում նաև պետական հետաքրքրվածությունը գործով՝  Ադրբեջանը հատուկ դեսպանություն բացեց Բուդապեշտում այն դեպքում, որ ադրբեջանական համայնք այնտեղ չկա, իսկ Թուրքիայի դեսպանության մի խումբ պաշտոնյաներ  մշտապես ներկա էին բոլոր դատական նիստերին:
Հետագա զարգացումներն էլ լիովին հիմնավորեցին, որ եղել է  պետական պատվեր: Մասնավորապես,  Ադրբեջանի նախագահն անմիջապես օդանավականում  ներում շնորհեց Ռ.Ս.-ին, նա հերոսացվեց, ստացավ  մայորի կոչում, ութ տարվա աշխատավարձ տվեցին, ինչը նշանակում է, որ «նա այդքան տարի իրենց աշխատողն է եղել»:
Պետպատվերի մասին է վկայում նաև այն, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ արել էր գործը Բաքու   ուղարկելու համար, այսինքն՝ Ռ.Ս.-ին ասել էին՝  գնա,  սպանիր,  քեզ միանգամից կտեղափոխենք, դատն այստեղ կանենք, հերոս կդառնաս:
«Թեև սկսած անձի կերպարից մինչև Ադրբեջանի գործողությունները լրիվ հիմնավորում են պետպատվերի առկայությունը, բայց իրավաբանությունը սիրում է փաստաթուղթ, ապացույց: Այդ է պատճառը,  որ այդ ճանապարհով չգնացինք, բայց իրենք ապացուցեցին այն, ինչը ես ժամանակին կուզենայի ապացուցել»,- ասաց Ն.Վարդանյանը:  Փաստաբանը հիշեց հայտնի ասացվածքը՝ չկա չարիք առանց բարիքի՝  եթե Ռ.Ս.-ն շարունակեր պատիժը կրել Հունգարիայում, գուցե ոճրագործությունը մոռացվեր, սակայն Ադրբեջանի հիշյալ գործողությունների արդյունքում միջազգային հանրությունը տեսավ Ադրբեջանի իրական  դեմքն ու բարոյականությունը:
2013թ. փետրվարի 25-ին  Հայկ Մակուչյանը և  Գուրգեն Մարգարյանի քեռին՝  Սամվել Մինասյանը,  Հունգարիայի և Ադրբեջանի դեմ դիմում են ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Պահանջը մեկն է՝ ոչ իրավաչափ ճանաչել Հունգարիայի որոշումը Ռ.Ս.-ին Բաքու տեղափոխելու մասին: Ոչ իրավաչափ ճանաչվելու դեպքում ոճրագործը պետք է հետ ուղարկվի Հունգարիա՝ պատիժ կրելու, եթե Ադրբեջանը նորից  չկատարի որոշումը, դա ևս մեկ անգամ կխոսի Ադրբեջանի վարկանիշի անկման մասին, գտնում է Ն.Վարդանյանը:
Դիմումի համար իրավական հիմք են ծառայել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի երկու հոդվածների՝  երկրորդ՝ կյանքի իրավունք,  և տասնչորսերորդ՝  խտրականության արգելք,  խախտումները:
Ն.Վարդանյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմը գոհ է Հունգարիայի դատական ատյաններից և որևէ բողոք այս կապակցությամբ չունի՝ «դատավճիռը լրիվ ուժի մեջ է մտել և մեզ բավարարել է՝  և՛ բովանդակությունը, և՛  պատիժը»:
Բողոքը վերաբերվում է դատապարտյալների փոխանցման մասին կոնվենցիայի խախտմանը, որը թույլ է տվել Հունգարիայի կառավարությունը:
Փաստաբանն ընդգծեց, որ հումանիտար բնույթ կրող այդ կոնվենցիան սոսկ  որոշակի պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի դատապարտյալն իր միջավայրում կրի պատիժը, այլ  ոչ թե ազատվի պատժից:
Ըստ նույն այդ կոնվենցիայի  14-րդ հոդվածի, դատապարտյալին հանձնելու թույլտվության պայմաններից մեկն այն է, որ   ընդունող երկրում պետք է այդ արարքը ճանաչվի հանցագործություն: Մինչդեռ Ռ.Ս.-ի դեպքում ամբողջ դատավարության ընթացքում և դրանից հետո հերոսացման գործընթաց էր գնում: Բացի այդ,   Սաֆարովի պաշտպանը դատարանում հայտարարել էր, որ իր պաշտպանյալը մեղք չունի, որովհետև հայ սպանելը Ադրբեջանում հանցագործություն չէ: Այդ նույն մտքերը վերջերս՝  մեկ շաբաթ առաջ, ասուլիսում կրկնել է նաև Ռ.Ս.-ի  հունգարացի պաշտպան Մադյար Դյորը:
«Մենք գտնում ենք, որ Սաֆարովին Բաքու տեղափոխելու որոշումը անօրինական էր, քանի որ   բոլոր փաստերը,  ադրբեջանական բոլոր պաշտոնատար  անձանց՝ պրեզիդենտի, օմբուդսմենի և այլն,  արտահայտություններն էլ էին  ապացուցում, որ իրենց իշխանությունները ոչ թե դատապարտում են այս հանցագործությունը, այլ խրախուսում,    ասում են՝  ինքը հերոս է, իրենից օրինակ պետք է վերցնել, դա հայրենասիրության լավագույն օրինակն է: Եվ այս պարագայում Հունգարիան այսպիսի որոշում կայացնելով՝   խախտել է հայ սպաների՝ Գուրգեն Մարգարյանի ու Հայկ Մակուչյանի կյանքի իրավունքը, այսինքն՝  Հունգարիան Ադրբեջանին էր հանձնել Ռ.Ս.-ին՝  փաստորեն իմանալով, որ Ռ.Ս.-ն  այնտեղ պատիժ չի կրելու»,- ասաց   Ն. Վարդանյանը:
Հունգարիան խախտել է նաև այդ կոնվենցիայի նորմն առ այն, որ մինչև հանձնող կողմի որոշում կայացնելը  ընդունող կողմը պարտադիր պետք է ներկայացնի հիմնավորված երաշխիքներ, որ դատապարտյալը պետք է շարունակի կրել պատիժը:
Իսկ Ադրբեջանը խախտել է կյանքի իրավունքը, այսինքն՝   չի կատարել մարդկանց կյանքը պաշտպանելու,  մարդու կյանքի դեմ ուղղված հանցագործությունները հետագայում կանխելու իր պարտավորությունները,  այլ հակառակը՝ խրախուսել է դա: Ադրբեջանը խախտել է նաև  խտրականության արգելքը՝  ազգային հողի վրա՝ եթե Ռ.Ս.-ն այլ ազգի ներկայացուցչի  սպաներ, այսինքն՝ եթե հայ չլինեին տուժողները, հետագա գործողությունները չէին լինի, այսինքն՝  նա պատժից չէր ազատվի,  և այդպիսի հերոսացում չէր լինի:
Ադրբեջանը խախտել է նաև սեփական  օրենսդրությունը՝ ցմահ դատապարտյալներին ներում շնորհելու մասին Ալիևի ստորագրած հրամանագրի համաձայն,  ցմահ ազատազրկման դատապարտվածներին  ներում շնորհվում է միայն այն դեպքում, եթե նա նվազագույնը կրել է տասը տարվա ազատազրկում՝  Սաֆարովը միայն ութ տարի է եղել ազատազրկված: Ընդ որում, ներում շնորհվելու դեպքում էլ  ցմահ  բանտարկությունը փոխարինվում է 25 տարվա ազատազրկման:
«Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ ՄԻԵԴ դիմում ներկայացնելուց հետո երեք տարի անց՝  հունվարի 12-ի ՄԻԵԴ որոշմամբ սկսվել է Ադրբեջանի ու Հունգարիայի կառավարությունների հետ հաղորդակցման  փուլը: ՄԻԵԴ-ը մինչև  մայիսի 31-ը ժամկետ է տվել  Հունգարիայի և Ադրբեջանի կառավարություններին՝  ներկայացնելու   ՄԻԵԴ-ի կողմից առաջադրված  երեքական հարցերի պատասխանները: Դրանք կստանա նաև հայկական կողմն ու իր դիրքորոշումը կհայտնի, դրանից հետո ՄԻԵԴ-ը որոշում կկայացնի դիմումի ընդունելիության վերաբերյալ:
Ադրբեջանին ՄԻԵԴ-ը հարցնում է՝   խախտե՞լ է,  արդյոք, Ադրբեջանը  Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի երկրորդ հոդվածը, այն է՝  կյանքի իրավունքը: Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանությունները կատարե՞լ են  երկրորդ հոդվածի շրջանակում  իրենց դատավարական պարտավորությունները՝  պահպանելու համար կյանքը և կանխելու  կյանքը վտանգի ենթարկող   հանցանքների համար անպատիժ մնալը:
ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին հարցրել է նաև, թե արդյո՞ք տեղի է ունեցել խտրականություն ազգային հողի վրա՝  կյանքի իրավունքի հետ փոխկապակցված:
ՄԻԵԴ-ին հետաքրքում է նաև, թե որո՞նք են եղել Ռ.Ս.-ի Ադրբեջան տեղափոխվելուց   անմիջապես հետո Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից  Ռ.Ս.-ի առնչությամբ ձեռնարկված միջոցների  պատճառները:
Ադրբեջանի կառավարությանն առաջարկվել է ՄԻԵԴ-ին ներկայացնել որևէ ներքին փաստաթուղթ այս առնչությամբ:
Իսկ Հունգարիայի  կառավարությանը ՄԻԵԴ-ը հարցեր է ուղղել առ այն, թե  արդյո՞ք  խախտվել է Հունգարիայի պոզիտիվ պարտավորությունը Կոնվենցիայի երկրորդ հոդվածի՝ կյանքի իրավունքի, առումով,  մասնավորապես, երկիրը կատարել է իր այդ պոզիտիվ պարատավորությունն՝ երաշխավորելու կյանքի իրավունքը:
ՄԻԵԴ-ը հարցնում է նաև, թե  արդյո՞ք Հունգարիայի իշխանությունները բավականաչափ երաշխավորություն են ստացել Ադրբեջանի իշխանություններից մինչև Ռ.Ս.-ին փոխանցելու  որոշում կայացնելը: Եթե այո, Հունգարիայի կառավարությանը առաջարկվում է որևէ նման փաստաթուղթ ներկայացնել    Դատարանին:
ՄԻԵԴ-ը Հունգարիայի կառավարությանը նաև հարցնում է, թե արդյո՞ք Հունգարիայի իշխանությունները ստացել են Ռ.Ս.-ին Ադրբեջանին փոխանցելու որևէ խնդրանք մինչև 2012թ.-ը, եթե այո՝ որո՞նք էին այդ խնդրանքներին չհամաձայնելու պատճառները:  Հունգարական կառավարությանն առաջարկվում է  ներկայացնել  ՄԻԵԴ-ին դրան վերաբերող որևէ փաստաթուղթ:
19:14 17/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀունգարիայի օմբուդսմեն.Սաֆարովին արտահանձնելով արդարադատության նախարարը վտանգել է օրենքի գերակայության սկզբունքը
20:44 22/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՓարիզի Ռազմական Ակադեմիայում հարգել են Գուրգեն Մարգարյանի հիշատակը
16:42 19/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍեյրան Օհանյանն այցելել է Գուրգեն Մարգարյանի հուշակոթողին
10:20 11/06/2013  |  Մամուլ«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «ՄԻԵԴ-ը դեռևս վարույթ չի ընդունել Գուրգեն Մարգարյանի ներկայացուցիչների բողոքը»
13:55 22/12/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍարիբեկյանի ու Մարգարյանի սպանությունները մեկ զուգահեռ ունեն՝ հայատյացություն

Азербайджан своими действиями подтвердил, что зарубивший топором во сне армянского офицера Рамиль Сафаров выполнял госзаказ - адвокат 02/04/2016   00:44  |  Интервью
Офицер ВС Азербайджана, преступник Рамиль Сафаров, зверски убивший армянского офицера Гургена Маргаряна 19 февраля 2004 года в Будапеште и покушавшийся на жизнь еще одного военнослужащего ВС Армении Айка Макучяна, выполнял государственный заказ.
Адвокат Назели Варданян, принимавшая участие в расследовании убийства Гургена Маргаряна в Будапеште, в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметила, что к такому выводу она пришла, изучив образ Рамиля Сафарова, а также действия Азербайджана.
Р.С. - один из тех редких военнослужащих Азербайджана, который прошел хоть какой-то путь: ряды их ВС не пестрят образованными военнослужащими. Он окончил в Баку военное училище, после чего в течение 8 лет проходил обучение в Стамбульской академии, участвовал в тренировках на Кипре, а затем приехал в Венгрию на НАТОвские курсы. Еще будучи лейтенантом он заказал свой портрет маслом, где он с генеральскими погонами, что говорит о его стремлении достичь чего-то.
Назели Варданян считает, что разумный человек без какой-либо причины не пошел бы на такое преступление, прекрасно осознавая, что он понесет строгое наказание в Европе. Об этом свидетельствует также интерес государства к этому делу: Азербайджан специально открыл посольство в Будапеште в то время, как там нет азербайджанской общины, а группа чиновников турецкого посольства присутствовала на всех заседаниях.
По словам адвоката, дальнейшие события подтвердили предположение о том, что это был государственный заказ. В частности, президент Азербайджана прямо в аэропорту помиловал Р.С., его чествовали на родине как героя, ему присвоили звание майора, выдали жалование за восемь лет пребывания в тюрьме, что означает, что “все эти годы он работал на них”.
О заказе сверху, считает адвокат, свидетельствует также то, что Азербайджан сделал все, чтобы дело направили в Баку, то есть Р.С. сказали: “Иди, убей, мы тебя сразу экстрадируем, суд пройдет у нас, ты станешь героем”.
Назели Варданян отметила, что Азербайджан своими действиями показал международному сообществу свое истинное лицо и аморальность.
25 февраля 2013 года Айк Макучян и дядя Гургена Маргаряна – Самвел Минасян - подали в Европейский суд по правам человека жалобу против Азербайджана, требуя признать неправомерным решение Венгрии об экстрадиции Р.С. в Баку. В случае признания решения неправомерным преступник должен быть экстрадирован обратно в Венгрию для дальнейшего отбывания наказания. "Неисполнение Азербайджаном решения обернется очередным падением его рейтинга ”, - считает адвокат.
Правовым основанием для подачи заявления послужили две статьи Европейской конвенции по правам человека: статья 2-я (Право на жизнь) и  статья 14-я(Запрещение дискриминации).
Н. Варданян подчеркнула, что армянская сторона довольна работой судебных инстанций Венгрии, расследовавших дело о зверском убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште, и в этом плане не имеет жалоб. Приговор вступил в силу, армянская сторона была удовлетворена его содержанием и назначенным наказанием.
“Жалоба касается нарушения Конвенции о передаче осужденных лиц, которое допустило правительство Венгрии. То есть, мы считаем, что Сафаров был выдан Баку в нарушение целого ряда норм”, - отметила Назели Варданян.
Адвокат подчеркнула, что Конвенция, носящая гуманитарный характер, лишь предусматривает создание осужденному определенных условий для отбывания наказания в своей среде, а не его освобождения.
Согласно статье 14 Конвенции, одним из условий предоставления разрешения на выдачу заключенного является условие, согласно которому в принимающей стране данное деяние должно квалифицироваться как преступление. Между тем в случае с Р.С. за все время судебного процесса и после него имел и имеет место процесс героизации преступника. Кроме того, защита Сафарова заявила в суде, что его подзащитный не виновен, так как убийство армянина не является преступлением в Азербайджане. Аналогичную мысль недавно на пресс-конференции высказал венгерский адвокат Р.С. - Мадьяр Дьор.
“Мы считаем, что решение об экстрадиции Сафарова в Баку является незаконным, поскольку все факты, заявления всех официальных лиц Азербайджана, включая президента, омбудсмена и других, подтверждали тот факт, что их власти не осуждают это преступление, а одобряют, называя преступника героем и представляя его человеком, с которого надо брать пример. При таких обстоятельствах Венгрия с принятием подобного решения нарушила право армянских офицеров Гургена Маргаряна и Айка Макучяна на жизнь, то есть Венгрия выдала Сафарова Азербайджану, фактически зная о том, что Р.С. не будет отбывать там наказание”, - заявила Н. Варданян.
“Венгрия нарушила также норму вышеуказанной Конвенции, согласно которой до вынесения выдающей стороной решения принимающая сторона в обязательном порядке должна представить обоснованные гарантии относительно того, что осужденный продолжит отбывать наказание”, - пояснила юрист.
“А Азербайджан нарушил право на жизнь, то есть не выполнил свое обязательство защищать жизнь людей, предотвращать преступления против жизни человека, а напротив поощрял их. Азербайджан также нарушил запрет на дискриминацию по национальному признаку: если бы Рамиль Сафаров убил представителя другой национальности, то есть если бы потерпевшие не были армянами, его бы не освободили от отбывания наказания и так бы не героизировали”, - отметила адвокат.
Кроме того, как отметила юрист, Азербайджан нарушил также собственное законодательство. В соответствии с подписанным Алиевым указом, помилование даруется осужденным к пожизненному заключению лицам только в том случае, если последние провели в тюрьме 10 лет. Сафаров отбыл лишь 8 лет в заключении. Причем в случае помилования пожизненное заключение заменяется лишением свободы сроком на 25 лет.
“ФактИнфо” ранее сообщило, что спустя три года, 12 января, ЕСПЧ приступил к стадии коммуникации с правительствами Азербайджана и Венгрии по жалобам. Жалобы были направлены в Европейский суд по правам человека почти три года назад, в феврале 2013г.
Правительства Азербайджана и Венгрии должны представить свои ответы в суд в Страсбурге до 12 мая.
Евросуд направил правительствам вышеупомянутых стран по три вопроса.
ЕСПЧ требует от Азербайджана ответа на следующие вопросы: не нарушил ли Азербайджан третью статью Европейской конвенции(Право на жизнь)? Выполнили ли власти Азербайджана в рамках второй статьи свои процессуальные обязательства по защите права человека на жизнь и предупреждению безнаказанности за преступления, ставящие в опасность жизнь? ЕСПЧ требует также от Азербайджана ответа на вопрос:”Имела ли место дискриминация по национальному признаку, сопряженная с правом человека на жизнь?”
ЕСПЧ также интересуется причинами предпринятых азербайджанскими властями мер по поводу Р.С. сразу же после его экстрадиции в Азербайджан.
Правительству Азербайджана предложено представить ЕСПЧ внутренний документ касательно этого.
Правительство же Венгрии должно ответить на следующие вопросы ЕСПЧ: “Выполнила ли Венгрия в рамках второй статьи Конвенции свое позитивное обязательство гарантировать право на жизнь?
ЕСПЧ также спрашивает: “Получили ли в действительности власти Венгрии от властей Азербайджана достаточно гарантий до вынесения решения о передаче Р.С? Если да, то правительству Венгрии предлагается представить соответствующий документ в Суд.
ЕСПЧ также спрашивает у правительства Венгрии: “Получили ли власти Венгрии какое-либо прошение о передаче Р.С. Азербайджану” до 2012 года? Если да, то каковы были причины отказа в просьбе? Правительству Венгрии предложено представить касаемо этого какой-либо документ.