Քաղաքապետը հանդիպել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ 01/27/2016   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերի հետ: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու առթիվ, քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններն այսուհետ ևս կլինեն շարունակական, ինչն իր հերթին կնպաստի Երևանի և գերմանական քաղաքների միջև բարեկամական հարաբերությունների ձևավորմանը:
«Մայրաքաղաքի արդյունավետ կառավարման հարցում մենք կարևորում ենք նաև միջազգային փորձի փոխանակումը: Այս տեսանկյունից, անշուշտ, շատ կարևոր է նաև գործընկեր քաղաքների հետ արդյունավետ փոխգործակցության խթանումը: Երևանը տարեցտարի ընդլայնում է գործակցության շրջանակներն ու այսօր համագործակցում է աշխարհի շուրջ 50 քաղաքների հետ:
Ըստ այդմ, հուսով եմ, որ Ձեր և ԳԴՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի գործուն աջակցությամբ արդյունավետ գործակցություն կհաստատենք նաև գերմանական քաղաքների հետ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը՝ հավելելով, որ Երևանի և գերմանական քաղաքների միջև առկա է համագործակցության մեծ ներուժ՝ հարաբերություններ հաստատելու,  կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանն իր հերթին,  ընդգծել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի հնարավորը, որպեսզի Երևանի և գերմանական քաղաքների միջև ևս գործընկերային հարաբերություններ հաստատվեն:
«Փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցության եզրերն իսկապես բազմազան են, և ես վստահեցնում եմ Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ իմ լիազորությունների շրջանակում կանեմ հնարավորը երկու պետությունների մայրաքաղաքների ու քաղաքների միջև գործընկերային հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման ուղղությամբ»,- նշել է Մաթիաս Քիսլերը:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը դեսպանին մաղթել է հաջողություններ պատասխանատու պաշտոնում ու մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում բաց և պատրաստակամ է փոխգործակցության էլ ավելի ընդլայնման հարցում:

Мэр Еревана обсудил с новым послом Германии перспективы двустороннего сотрудничества 01/27/2016   15:19  |  Лента новостей
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Федеративной Республики Германии в Армении Матиасом Кислером, сообщает пресс-служба столичной администрации.
Поздравив посла с началом дипломатической миссии в Армении, мэр Еревана выразил уверенность в том, что сложившиеся с посольством теплые отношения будут продолжены, что в свою очередь будет способствовать развитию дружественных связей между Ереваном и городами Германии.
"В вопросе эффективного управления столицей мы придаём важность обмену международным опытом. С этой точки зрения, безусловно, очень важно взаимодействие с городами-партнёрами. Ереван с каждым годом расширяет рамки сотрудничества и сегодня взаимодействует с 50 городами мира. Следовательно, я надеюсь, что при вашем содействии и при содействии посла Армении в ФРГ, удастся наладить эффективное сотрудничество и с немецкими городами”,- подчеркнул Тарон Маргарян, указав на наличие большого потенциала для сотрудничества и реализиации конкретных проектов.
В свою очередь посол Германии отметил, что в рамках своих полномочий сделает все возможное, чтобы между Ереваном и городами Германии также были установлены партнерские отношения.
“В сферах, представляющих взаимный интерес, возможности сотрудничества многогранны и уверяю вас, господин мэр, что я сделаю все возможное для установления и развития партнёрских отношений между городами и столицами двух стран”,- отметил Матиас Кислер.
Под занавес встречи мэр Тарон Маргарян пожелал послу успехов в ответственной миссии и еще раз подчеркнул, что мэрия Еревана открыта и готова к дальнейшему расширению сотрудничества.