Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի նորանշանակ դեսպանին 08/03/2015   16:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նոր պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և մաղթել արդյունավետ ու բեղմնավոր աշխատանք:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն է հայտնել, որ պարոն Քիսլերի գործունեությունը կնպաստի Հայաստանի և Գերմանիայի միջև քաղաքական, տնտեսական հարաբերությունների հետագա սերտացմանն ու ամրապնդմանը:
Վարչապետը նշել է, որ առկա է տնտեսական կապերի զարգացման  լուրջ ներուժ և դրա իրացման գործում կարևորել հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը: Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել երկու երկրների և ժողովուրդների շահերից բխող յուրաքանչյուր նախաձեռնության իրականացման:
Շնորհակալություն հայտնեով ջերմ ընդունելության համար՝ Մաթիաս Քիսլերը վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր՝ ի նպաստ երկու պետությունների միջև բազմաոլորտ համագործակցության խորացման և ընդլայնման: Դեսպանն արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված փոխգործակցությունը մի շարք բնագավառներում, այդ թվում տնտեսական, էներգետիկ, հումանիտար և այլն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, մեր երկրում իրականացվող սահմանադրական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր:
14:00 22/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են հայ-իտալական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր
12:14 18/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին
17:00 26/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահն ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանին
18:22 25/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Չեխիայի դեսպանին
18:23 18/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են ՀՀ-ի և ԱՄԷ-ի միջև տնտեսական կապերի զարգացմանն ուղղված հարցեր

Премьер Армении обсудил с новым послом Германии перспективы двустороннего сотрудничества 08/03/2015   18:33  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял новоназначенного посла ФРГ в Армении Матиаса Кислера. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Премьер поздравил немецкого посла с назначением и пожелал ему эффективной и плодотворной работы. Овик Абраамян выразил уверенность в том, что деятельность господина Кислера будет способствовать дальнейшему сближению и укреплению политических и экономических отношений между Арменией и Германией.
Глава армянского правительства указал на наличие большого потенциала для развития экономических связей, придав важность активной работе армяно-германской межправительственной комиссии для его реализации. Овик Абраамян подчеркнул, что правительство Армении готово поддержать реализацию любой инициативы, исходящей из интересов народов двух стран.
Посол в свою очередь поблагодарил Овика Абраамяна за теплый прием, заверив, что в ходе своей миссии приложит максимум усилий для углубления и расширения сотрудничества между двумя странами в различных областях. Дипломат назвал эффективным сотрудничество между Арменией и Германией в ряде сфер, в том числе экономической, энергетической, гуманитарной и т.д.
В ходе встречи собеседники обсудили также ряд вопросов, касающихся отношений Армения-ЕС, а также процесса реформирования Конституции Армении.