«Մենք Մեջլիսում չենք նստած, բայց այդպիսի տպավորություն է ստեղծվում». Արմեն Ռուստամյան 01/26/2016   14:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արմեն Ռուստամյանը նշեց, որ զեկույցը իր նպատակին չի հասել. Չի գրված թե ում է ձեռնտու շարունակվող հակամարտությունը, ով է պարբերաբար խախտում հրադադարը, մենք կոչ ենք անում անմիջապես  դադարեցնել ռազմական գործողությունները շփման գծում, Հայաստանը, հատկապես Ադրբեջանն է դժգոհ ստատուս քվոյից:
Զեկույցում նշված տեսակետը, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման համար, դա «ցինզմ է, միանշանակ` ցինիզմ»,- ասաց Ռուստամյանը: Բայց սրանով էլ, նրա խոսքով, զեկուցողը չի բավարարվում, նա բառ առ բառ կրկնում է Բաքվի տեսակետը:
Արմեն Ռուստամյանը նաև հայտարարեց, որ զեկուցողը ջանք չի գործադրել անգամ այցելել ՀՀ և ԼՂՀ՝  չնայած հրավերներին:
«Իսկ ամենավատն այն է, որ այս զեկույցն ստվեր է գցում ԵԽԽՎ-ի վրա, ստիպում ներքաշվել Մինսկի գործընթացի մեջ՝ դատավորի դեր ստանձնելու փոխարեն, գրավելով Ադրբեջանի կողմը: Զեկույցն այս առումով աննախադեպ է, դժվար է անգամ պատկերացնել նման միակողմանի, կեղծ տեքստ, որը ներկայացվում է որպես զեկույց ԵԽԽՎ-ում: Սա ավելի շատ մեղադրական եզրակացություն է ՀՀ-ի նկատմամբ, որտեղ նույնիսկ Հայաստանի արդար դատավարության իրավունքը չի հարգվում: Մենք ձեզ հետ Մեջլիսում չենք նստած, բայց այդպիսի տպավորություն է ստեղծվում»,- ասաց Արմեն Ռուստամյանը:
«Մենք գտնում ենք, որ զեկույցն անթույլատրելի է, և ՄԽ-ն միակ հարթակն է, որտեղ պետք է վարվեն խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները»,- իր ելույթն ավարտեց Արմեն Ռուստամյանը:
09:38 20/01/2016  |  ՄամուլԵԽԽՎ-ում հակահայ բանաձևերը կանխելու մի քանի սցենար է մշակված. «Հայկական Ժամանակ»
20:16 19/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ-ի կուլիսներում կաշառքի մասին խոսակցություններ են պտտվում՝ կապված Ղարաբաղի հարցով բանաձևի հետ. թուրքական ԶԼՄ

Армен Рустамян: Фальшивка, которую пытаются выдать за доклад, бросает тень на ПАСЕ 01/26/2016   14:42  |  Актуальная тема
Представитель армянской делегации в ПАСЕ Армен Рустамян назвал  цинизмом нашедшее отражение в антиармянском докладе британского парламентария Роберта Уолтера мнение  о том, что Азербайджан делает все для мирного урегулирования конфликта.
Рустамян отметил, что доклад не достиг своей цели. Там не указано, кому выгоден продолжающийся конфликт, кто периодически нарушает режим перемирия. Он напомнил, что Армения призывает к немедленному прекращению военных  действий на линии соприкосновения. “Армения или Азербайджан недоволен статусом-кво?”, - риторически вопросил Армен Рустамян.
Автор доклада слово в слово повторяет позицию Баку.
Армянский депутат отметил, что докладчик даже не потрудился посетить Армению и Нагорный Карабах, несмотря на приглашения.
Рустамян назвал доклад неприемлемым. "Хуже всего то, что доклад бросает тень на ПАСЕ, заставляет вмешиваться ее в Минский процесс, вынуждая ее брать на себя не роль судьи, а не занимать сторону Азербайджана", - отметил он.
Армянский депутат счел доклад беспрецедентным. “Сложно представить себе такой однобокий и сфабрикованный текст, который пытаются выдать за доклад в ПАСЕ. Он больше походит на обвинительное заключение в отношении Армении, где даже не уважается право Армении на справедливое судебное разбирательство. Создается впечатление, что мы с вами находимся в Меджлисе”, - отметил Армен Рустамян.