ԵԽԽՎ-ի կուլիսներում կաշառքի մասին խոսակցություններ են պտտվում՝ կապված Ղարաբաղի հարցով բանաձևի հետ. թուրքական ԶԼՄ 01/19/2016   20:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ermenihaber.am»-ը հայտնում է, որ Թուրքական ընդդիմադիր լրատվամիջոցներից «Demokrathaber.net» կայքում հրապարակվել է «ԵԽԽՎ-ի կուլիսներում կաշառքի մասին խոսակցություններ են պտտվում՝ կապված Ղարաբաղի հարցով օրինագծի հետ» վերտառությամբ հոդված:
Հոդվածում նշվում է, որ հունվարի 26-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) մեկնարկելիք ձմեռային նստաշրջանում քվեարկության է նախապատրաստվում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ երկու առանձին օրինագիծ:
«Իրավիճակը գնահատող միջազգային անկախ փորձագետները ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ օրինագիծն օրակարգ մտցրած Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության պատգամավոր Ռոբերտ Վոլտերը և ԵԽՎՎ-ի ձմեռային նստաշրջանը նախագահող իսպանացի խորհրդարանական Պեդրո Ագրամունթը քննադատվում են կողմնապահության համար»,- գրում է թուրքական կայքը՝ հավելելով, որ բրիտանացի պատգամավորը նախապատրաստել է միայն Բաքվի իշխանությունների տեսակետին տուրք տվող օրինագիծ:
Իսկ ղարաբաղյան հարցում Բաքվին սատարող Անկարան էլ նույն այդ պատգամավորին անցած տարվա մայիսին շնորհել է Թուրքիայի քաղաքացիություն, որը աղբյուրի բնորոշմամբ «պատահականություն լինել չի կարող»: Նշվում է, որ Վոլտերին Թուրքիայի Հանրապետության անձնագիր հանձնել է անձամբ արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: «Ահա այդ պատճառով էլ տեսակետներ են հնչում, որ վերոնշյալ օրինագիծը գաղտնի համաձայնությոան արդյունք է,- գրում է «Demokrathaber»-ը և շարունակում. «Այն դեպքում, երբ հաշված օրեր են մնացել նստաշրջանի մեկնարկին, Ստրասբուրգի կուլիսներում լուրեր են պտտվում, թե Վոլտերն առաջիկայում ստանձնելու է խորհրդականի պաշտոն Թուրքիայի արտգործնախարարությունում»:
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ պատահականություն չէ նաև այն, որ քննարկումների առարկա դարձած օրինագիծը ծրագրվել է օրակարգ բերել հենց Պեդրո Ագրամունթի նախագահության շրջանում: Վերջինս Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների մասին իր զեկույցներում մշտապես խուսափել է Բաքվի իշխանությունների և Ալիևի ռեժիմին հակադրվող գնահատականներ տալուց, ինչի պատճառով էլ արժանացել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների քննադատություններին: Որպես այդպիսիք՝ հիշատակվում են «Human Rights Watch»-ը և «European Stability Initiative»-ը:
«Նա Ադրբեջանում գործող ռեժիմի հետ ունեցած իր մտերմության պատճառով բազմիցս հայտնվել է քննադատությունների թիրախում»,- եզրափակում է թուրքական լրատվամիջոցը:
09:07 19/01/2016  |  ՄամուլՄեկ շաբաթից ԵԽԽՎ-ում տեղի կունենա հակահայկական երկու զեկույցների քվեարկությունը. «Ժողովուրդ»
16:09 24/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյան. Չեմ կարծում, որ ԵԽԽՎ-ի աշխատանքների բոյկոտը լավագույն տարբերակն է
11:40 07/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ զեկուցողը, չեզոք գնահատականի փոխարեն, զեկույցում ներկայացրել է ադրբեջանական քարոզչական թեզերը. ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար
18:25 05/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ հակահայ բանաձևի մասին հարցերը ԱԳ փոխնախարարը խորհուրդ տվեց ուղղել պատվիրակության ղեկավարին
20:48 04/11/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովն ընդունել է Արցախի վերաբերյալ Ռոբերտ Ուոլտերի խնդրահարույց զեկույցը
15:49 24/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Հ. Նաղդալյան. «Չասեմ «հաղթանակ» կամ «պարտություն», քանի որ չեմ սիրում ամեն բան սև ու սպիտակի մեջ դիտել, բայց սա իսկապես նվաճում էր
00:03 24/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարությունը դեռ շնչում է. Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ԵԽԽՎ-ում ոչ հայանպաստ ձևակերպման չեզոքացման մասին
22:14 23/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԶեկույցը զուրկ է Ադրբեջանում քաղաքական իրավիճակի ադեկվատ արտացոլումից. Հերմինե Նաղդալյան
15:01 12/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Վարդանյան. ԵԽԽՎ-ն փորձում է նոր ձևաչափ ստեղծել` քննարկելու Ղարաբաղի խնդիրը ՄԽ շրջանակներից դուրս, ինչը մեզ համար անընդունելի է
14:12 12/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանության վարած անհեռատես քաղաքականության հետևանք է. Լևոն Զուրաբյանը` ԵԽԽՎ-ում ոչ հայանպաստ բանաձևի մասին

Турецкое СМИ рассказало о тайной коррупционной сделке Баку и Анкары вокруг доклада по Карабаху в ПАСЕ 01/20/2016   01:15  |  Лента новостей
На сайте турецкого оппозиционного издания «Demokrathaber.net» опубликована статья под заголовком “В кулуарах ПАСЕ муссируются разговоры о взятке, связанной с докладом по вопросу Карабаху”, передает «Ermenihaber.am».
Автор статьи напоминает, что 26 января в рамках зимней сессии ПАСЕ планируется голосование по двум отдельным проектам резолюций касаемо карабахской проблемы.
“Независимые международные эксперты обращают внимание на то, что включившие данные доклады в повестку ПАСЕ британский парламентарий Роберт Уолтер и председатель зимней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы, испанский депутат Педро Аграмунт ранее подвергались критике за пристрастность”, – пишет турецкое СМИ, подчеркивая, что Уолтер подготовил доклад, отражающий лишь позицию Баку.
Турецкое издание также напоминает, что официальная Анкара, поддерживающая Баку в вопросе карабахского конфликта, в прошлом году предоставила Уолтеру гражданство Турции. “А это не может быть случайностью”, – отмечает издание. Отмечается, что турецкий паспорт Уолтеру лично вручил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
Именно по этой причине звучат мнения о том, что вышеупомянутый проект является результатом тайной сделки. В то время, как остались считанные дни до начала сессии ПАСЕ, за кулисами в Страсбурге муссируются слухи о том, что Роберт Уолтер вскоре займет должность советника в МИД Турции”, – пишет «Demokrathaber».
Согласно источникам издания, не случайно и то, что ставший предметом обсуждений проект планируется внести в повестку дня в период председательства в ПАСЕ испанского депутата Педро Аграмунта, который в своих докладах о политзаключенных всегда избегал оценок, идущих вразрез с позицией Баку и режимом президента Азербайджана Ильхама Алиева. И в результате этого он подвергся жесткой критике со стороны таких международных правозащитных организаций, как «Human Rights Watch» и «European Stability Initiative».
“Он из-за своей близости к действующему в Азербайджане режиму неоднократно становился мишенью для критики”, - резюмирует турецкое СМИ.