Ով է ԱԱԾ-ի կողմից նախօրեին ձերբակալված Գառնիկ Մարգարյանը 01/15/2016   09:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գառնիկ Մարգարյանի նկատմամբ նախկինում արդեն երկու քրեական գործ հարուցվել է, բայց երկուսն էլ կարճվել են` հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Առաջին քրեական գործը հարուցվել է 1995թ-ին: Դա, այսպես կոչված, «գնդապետների աղմակահարույց գործն» էր, որի շրջանակներում ձերբակալվել էր նաև երկու տարի առաջ  ՆԳՆ և ԱԱ գնդապետի պաշտոնից հեռացված Գառնիկ Մարգարյանը:
Երկրորդ քրեական գործը Գառնիկ Մարգարյանի նկատմամբ հարուցվել էր արդեն 2008 թ-ի փետրվարին: Փետրվարի 26-ի առավոտյան, այն ժամանակ արդեն «Հայրենիք ու պատիվ» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Մարգարյանը, ով ՀՀ նախագահի թեկնածու, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոայանի աջակիցներից էր, բերման էր ենթարկվել ոստիկանություն: Նրա դեմ քրեական գործ էր հարուցվել՝ Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի հատկանիշներով, այն է` «պետական իշխանությունը յուրացնելուն ուղղված գործողություններ»: Ոստիկանությունը Գառնիկ մարգարյանի տանը խուզարկություն էր կատարել, ստուգել տան տանիքը, որտեղ հայտնաբերել են օրինական գրանցված որսորդական հրացան` իր փամփուշտներով, որսորդական և ինքնաշեն դանակներ, ստարտային ատրճանակ:
1995թ-ին՝ պաշտոնանկությունից հետո, քաղաքական ասպարեզ մտած Գառնիկ Մարգարյանը հակասական կերպար է: Այդ մասին է վկայում թեկուզ և այն, որ «Հայրենիք և Պատիվ» կուսակցության փոխնախագահը լինելով ու ՀԱԿ-ին անդամակցելով՝ նա անխնա քննադատության էր ենթարկում ՀԱԿ-ից դուրս եկող բոլոր ուժերին՝ նրանց կոչելով «անբարոյական», իսկ 2013թ. փետրվարին ինքն իր կուսակցությունը դուրս բերեց ՀԱԿ-ից:
Գառնիկ Մարգարյանը, 2003թ-ին լինելով նախագահի թեկնածու, հայտարարում էր, որ սատարում է Արտաշես Գեղամյանին: Իսկ ընտրություններում պաշտոնապես 800 ձայն ստանալուց հետո՝ ստվերային կառավարություն ձևավորեց` իրեն վերապահելով պաշտպանության նախարարի աթոռը:
Գառնիկ Մարգարյանի կենսագրության մեջ կարևոր դրվագ է նաև նրա հայտարարությունն այն մասին, որ Վազգեն Սարգսյանն իրեն ծեծի է ենթարկել: Իսկ Սպարապետի մահից հետո նա հայտարարեց, թե Վազգեն Սարգսյանն իրեն կարևորագույն հանձնարարություն էր տվել, որն ինքը չկարողացավ իրականացնել՝ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի պատճառով:
Գառնիկ Մարգարյանը ծնվել է 1944թ-ին, Երևանում: Ավարտել է Սահմանապահ զորքերի բարձրագույն ուսումնարանը, ՆԳՆ ակադեմիան: ԱԱ և ՆԳ գնդապետ է, Ղարաբաղյան ազատամարտի մասնակից: 1993թ.-ից ազատվել է ՆԳՆ-ում զբաղեցրած պաշտոնից: 2003-ին մասնակցել ՀՀ նախագահական ընտրություններին: «Հայրենիք և Պատիվ» կուսակցության նախագահն է: Ամուսնացած է, ունի երկու զավակ:

Кто такой Гарник Маргарян, которого задержала СНБ Армении? 01/15/2016 10:57 | Актуальная тема
В отношении задержанного накануне по делу о вооруженной группе Гарника Маргаряна ранее было заведено два уголовных дела, однако оба были прекращены за отсутствием состава преступления.
Первое уголовное дело было возбуждено в 1995 году., так называемое “громкое дело полковников”, в рамках которого был задержан также Гарник Маргарян, отстраненный от должности полковника МВД и СНБ Армении.
Второе уголовное дело в отношении Гарника Маргаряна было заведено в феврале 2008 года. 26 февраля утром, в то время уже председатель партии “Родина и честь” Гарник Маргарян, который был кандидатом на президентский пост и одним из сторонников первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, был доставлен в полицию. Против него было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 300(Узурпация государственной власти, то есть действия, направленные на насильственный захват государственной власти и) УК РА. Полиция при обыске в доме Гарника Маргаряна обнаружила на крыше зарегистрированное по закону охотничье ружье с патронами, охотничьи и самодельные ножи, стартовый пистолет.
Появившийся после отставки в 1995 году на политической арене Гарник Маргарян – противоречивая фигура. Об этом свидетельствует хотя бы то, что, будучи заместителем председателя партии “Родина и честь” и членом АНК, он нещадно критиковал все силы, покидающие ряды АНК, называя их “безнравственными”. А в 2013 году он сам вывел свою партию из АНК.
Гарник Маргарян, будучи кандидатом в президенты в 2003 году, заявлял, что поддерживает Арташеса Гегамяна. Получив официально на выборах 800 голосов, он сформировал теневое правительство, где наделил себя полномочиями министра обороны.
Важным эпизодом в биографии Гарника Маргаряна является также его заявление о том, что Вазген Саркисян его избил. А после смерти Спарапета он заявил, что Вазген Саркисян дал ему важнейшее поручение, которое он не сумел выполнить из-за событий 27 октября 1999 года.
Гарник Маргарян родился в 1944 году в Ереван. Окончил Высшее училище погранвойск, Академию МВД. Полковник службы национальной безопасности и внутренних дел, участник карабахской освободительной войны. В 2003 году участвовал в выборах президента Армении, председатель партии “Родина и честь”. Имеет двоих детей.