Կընդունվի՞ խտրականության արգելքի մասին օրենքը. Արտակ Զեյնալյանի ամանորյա մաղթանքը 01/04/2016   15:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քրեական դատավարության նոր օրենսգիրքն ընդունվի, նոր Սահմանադրության Մարդու իրավունքների բաժինը արդյունավետ սկսի կիրառվել իշխանությունների կողմից, և երրորդ` որ ընդունվի խտրականության արգելքի մասին օրենք: 2016թ-ից այս սպասելիքներն ունի «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նախագահ Արտակ Զեյնալյանը:
Իսկ հիմնական ցանկությունը, որ իրավապաշտպանը հայտնեց մեզ հետ զրույցում, այն է, որ «իշխանությունները հարգեն օրենքի գերակայությունը»: «Հասարակ օրինակ` այս ամբողջ պատմությունը` կապված ճանապարհային խախտումների, տույժերի հետ չէր լինի, եթե օրենքի տառը, այսինքն` «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքով սահմանված յուրաքանչյուր փուլը իշխանությունները, մասնավորապես` Ոստիկանությունը, ժամանակին հարգեին: Այդ դեպքում չէին լինի այդ միլիոնավոր տույժերը, կլինեին իրապես ավելի նվազ: Տույժերի մեծ մասն իրականացվում են առանց քաղաքացուն լսելու իրավունքն ապահովելու: Հիմա Սահմանադրության մեջ կա հոդված, որն ասում է, որ վարչական մարմինը, եթե որոշում է կայացնում, անպայման այդ որոշումը պիտի կայացնի պայմանով, որ քաղաքացուն լսելու իրավունքը հարգվի»,- ասաց Արտակ Զեյնալյանը:
Այժմ արդեն, Սահմանադրության պահանջը կատարելով, իշխանություններն, ըստ Արտակ Զեյնալյանի ստիպված են լինելու անցնել վարչարարության բոլոր փուլերով` մինչ որոշումը կայացնելը, բայց դրա համար, նրա խոսքով, ռեսուրսներ են անհրաժեշտ, ինչպիսիք իշխանությունը չունի: «Նշանակում է՝ տույժերի քանակը իշխանությունը պետք է էապես նվազեցնի, այլ ոչ թե շրջանցի օրենքը, որպեսզի ապահովի միլիոնից ավելի վարչական տույժ»,- ասաց իրավապաշտպանը:
19:28 02/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄենք պետք է կարողանանք ունենալ նոր կամ մեկ այլ որակի դատական համակարգ. Հովհաննես Սահակյան
10:51 01/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍա նոր ու երիտասարդ Հայաստան է, որ բաց է աշխարհի առաջ. ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձը
18:46 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երազանքների Հայաստանը դեռ առջևում է. «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն
18:22 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղցրավենիքի նվեր-փաթեթներ`ՀՕՖ-ի երեխաների աջացության կենտրոնին
17:53 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԹող 2016 թվականը խաղաղության, համերաշխության, վերելքի ու բարօրության տարի լինի. Տարոն Մարգարյան
17:47 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀավատով ընդառաջ գնանք նոր ժամանակին. Վլադիմիր Գասպարյան
16:35 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԹող 2016 թվականը սպորտաշխարհի և ողջ հայ ժողովրդի համար լինի խաղաղության, կայունության և բարօրության տարի. Գաբրիել Ղազարյան
13:30 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովի ամանորյա շնորհավորական ուղերձը
13:26 30/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն ինչ կարվի առաջնագծում զինծառայողների անվտանգության ապահովմանը զուգընթաց՝ պաշտպանված Հայրենիք ունենալու համար. Սեյրան Օհանյան

Правозащитник Артак Зейналян поделился своими ожиданиями от 2016 года 01/04/2016   16:14  |  Актуальная тема
Правозащитник Артак Зейналян желает, чтобы в новом году власти Армении уважали верховенство закона.
Председатель общественной организации “Верховенство права” в беседе с “ФактИнфо поделился своими ожиданиями от 2016 года, среди которых принятие нового Уголовно-процессуального Кодекса РА и эффективное применение раздела о правах человека в новой Конституции.
“Приведу простейший пример: всей этой истории, связанной с нарушением правил дорожного движения и штрафами, не было бы, если бы власти, в частности Полиция, в свое время уважали букву закона, то есть каждый пункт установленного законом “Об основах администрирования и административном производстве. Тогда было бы намного меньше штрафов. Большая часть штрафов выписывается без обеспечения гражданам права быть услышанными. Сейчас в Конституции есть статья, которая гласит, что административный орган, если принимает решение, то должен делать это при условии уважения права граждан быть услышанными”, - сказал Артак Зейналян.
По словам правозащитника, теперь уже власти, выполняя требование Конституции, будут вынуждены пройти все стадии администрирования до вынесения решения, однако для этого, по мнению Зейналяна, необходимы ресурсы, которыми власти не обладают.
“Это означает, что властям придется существенно сократить число штрафов, а не обходить закон, чтобы обеспечить более миллиона административных штрафов”, - заявил правозащитник.
14:00 30/12/2015  |  Лента новостейПремьер-министр Армении: Мы вступаем в 2016 год с твердой решимостью зафиксировать новые успехи
13:49 30/12/2015  |  Лента новостейТемпература воздуха в Армении понизится на 16-18 градусов
12:52 30/12/2015  |  Лента новостейРедакция “ФактИнфо” поздравляет всех с Новым годом и Рождеством
17:00 29/12/2015  |  Лента новостейМэр Еревана поздравил военнослужащих с наступающими праздниками
15:15 29/12/2015  |  Лента новостейМорозная и снежная погода ожидается в Армении на Новый год
16:58 28/12/2015  |  ЗдоровьеМинздрав Армении рассказал, как избежать отравлений в новогодние праздники
15:31 28/12/2015  |  Лента новостейСпикер парламента Армении устроил прием для представителей СМИ по случаю Нового года и Рождества
15:10 28/12/2015  |  Лента новостей На новогодние праздники жителям Армении обещают снег
13:30 28/12/2015  |  Лента новостей Представители армянской молодежи навестили военных на передовой и передали им письма с поздравлениями от учащихся школ пограничных сел
13:55 26/12/2015  |  Из жизниКоза готовится уступить место Обезьяне. Что сулят нам звезды в 2016 году?