Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է ՀՊՄՀ կառավարման խորհրդի նիստին 12/24/2015   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կառավարման խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 23-ին մասնակցել է համալսարանի կառավարման խորհրդի նիստին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Խորհուրդը լսել է ՀՊՄՀ ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանի հաշվետվությունը համալսարանի 2015 թվականի գործունեության մասին: Քվեարկությամբ խորհուրդը բավարար է համարել կատարված աշխատանքները, ինչպես նաեւ հաստատել է համալսարանի 2016 թվականի բյուջեի նախագիծը:
Խորհրդի նիստի ընթացքում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, պատասխանելով խորհրդի անդամների հարցերին, մասնավորապես նշել է. «Ուժեղ սերնդի, հզոր հայրենիքի ստեղծումը կախված է ազգը կրթող մանկավարժներից: Կրթական միջավայրն է ձեւավորում հասարակությանը եւ ուղղորդում նրան»:
Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է, որ պետության շարժիչ ուժը բուհական համակարգն է, իսկ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանն այն շտեմարանն է, որտեղ պատրաստվում են ապագա մանկավարժները:

Галуст Саакян принял участие в заседании Совета управления Армянского государственного педагогического университета 12/24/2015 12:27 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении, председатель Совета управления Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна (АГПУ) Галуст Саакян принял участие в заседании Совета управления.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, Совет заслушал отчет ректора АГПУ Р.Мирзаханяна о деятельности университета в 2015 г., голосованием оценив работу удовлетворительной, а также утвердил проект бюджета вуза на 2016 г.
В ходе заседания спикер НС, отвечая на вопросы членов Совета, в частности, сказал: “Формирование крепкого поколения, могучей родины зависит от просвещающих нацию педагогов. Образовательная среда формирует и направляет общество”.
Г.Саакян подчеркнул, что движущая сила государства – вузовская система, а АГПУ – именно кузница будущих педагогов.