Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի խոսնակի հետ 05/26/2015   16:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Հովհաննես Սահակյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Արտակ Զաքարյանը, Թեւան Պողոսյանը, Իշխան Խաչատրյանը, Հրանտ Բագրատյանը, Լյովա Խաչատրյանը եւ Աղվան Վարդանյանը, մայիսի 26-ին Կանադայի խորհրդարանում հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի խոսնակ Էնդրյու Շիրի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գալուստ Սահակյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալության համար, վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության այցը բարեկամ երկիր՝ Կանադա, կնպաստի միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը եւ նոր շունչ կհաղորդի միջպետական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Խոսելով երկու երկրների խորհրդարանական համագործակցության մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նկատել է, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հարաբերությունների օրակարգը դարձել է առավել ընդգրկուն՝  ներառելով համագործակցության տարբեր ոլորտներ: ԱԺ նախագահը փաստել է, որ հայ-կանադական հարաբերությունների օրակարգում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում. Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս դրանց զարգացմանը՝ որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցչի:
Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել կանադական կողմին՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում Հայաստանի կարգավիճակի բարձրացմանը հետեւողականորեն աջակցելու համար: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում իրականացված միջոցառումների եւ Կանադայի՝ այդ միջոցառումներին մասնակցելու մասին՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ դա հայ ժողովրդի եւ միջազգային հանրության համար կարեւոր է ոչ միայն եւս մեկ անգամ պատմական փաստերը բարձրաձայնելու, այլեւ նմանօրինակ հանցագործություններին «այլեւս երբեք» ասելու առումով:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել նաեւ Կանադա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավարին՝ «Ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ընթացքում ելույթով հանդես գալու համար:
Գալուստ Սահակյանն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահին՝  Ապրիլի 24-ը Կանադայում Հայոց ցեղասպանության օր հռչակող բանաձեւի ընդունման համար:
ԱԺ նախագահը փաստել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը նախաձեռնել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համագործակցության միջխորհրդարանական պլատֆորմ:
Նա նշել է. «Մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներին իրենց մասնակցությունն ունենալ այս պլատֆորմի ձեւավորմանը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գլոբալ աղետներից եւ վտանգներից երկիրը զերծ պահելը պատգամավորական մանդատի բաղկացուցիչներից է»:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ Գալուստ Սահակյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ խնդիրը խաղաղ, բանակցային ճանապարհով կարգավորելու մոտեցումը:
Կանադայի Համայնքների պալատի խոսնակ Էնդրյու Շիրը շնորհակալություն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը Կանադա այցելելու համար եւ նշել, որ կարեւորում է նման հանդիպումները պաշտոնյաների միջեւ. համագործակցությունը կզարգանա նման հանդիպումներով եւ երկխոսությամբ: Նա կարեւորել նաեւ համագործակցությունը Հայաստանի հետ եւ նշել, որ ջանք չեն խնայի խաղաղության վերջնական հաստատման համար:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան:
Պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի կանադական գործադիր կոմիտեի անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում խոսվել է Հայաստանի՝ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովին լիիրավ անդամակցելու մասին, որը ձեռք է բերվել վերջերս նաեւ կանադական կողմի աջակցությամբ: Քննարկվել է նաեւ 2015 թվականի հոկտեմբերին Երեւանում նախատեսվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի անցկացման հարցը:
Զրուցակիցները խոսել են Կանադայի հայ համայնքի մասին, որը, ըստ կանադական կողմի, օրինակելի համայնք է եւ մեծ ներդրում ունի երկրում ամենատարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:

Галуст Саакян: Визит делегации НС Армении в Канаду придаст новый импульс углублению межгосударственных связей 05/26/2015 17:52 | Лента новостей
Возглавляемая Председателем Национального Собрания Армении Галустом Саакяном парламентская делегация в составе депутатов Ваграма Багдасаряна, Ованнеса Саакяна, Рузанны Мурадян, Артака Закаряна, Тевана Погосяна, Ишхана Хачатряна, Гранта Багратяна, Левы Хачатряна и Агвана Варданяна 26 мая встретилась в канадском парламенте со спикером Палаты представителей Канады Эндрью Широм. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Галуст Саакян, поблагодарив за приглашение и теплый прием, выразил уверенность, что визит делегации НС РА в дружественную страну – Канаду посодействует развитию межпарламентских отношений и придаст новый импульс углублению и упрочению межгосударственных связей.
Говоря о парламентском сотрудничестве двух стран, Председатель НС заметил, что благодаря совместным усилиям повестка отношений стала более насыщенной, включив в себя различные сферы сотрудничества. Он отметил, что в повестке армяно-канадских отношений формат межпарламентского сотрудничества занимает важное место: Армения придает большое значение его развитию как важному компоненту межгосударственных отношений.
Г.Саакян выразил канадской стороне свою признательность за последовательное содействие повышению статуса Армении в Международной организации Франкофонии. Говоря о мероприятиях в рамках 100-й годовщины Геноцида армян и участии Канады в них, Г.Саакян отметил, что для армянского народа и международного сообщества это важно не только в плане констатации лишний раз исторических фактов, но и возможности сказать “отныне никогда!” подобным преступлениям.
Глава армянского парламента также выразил свою глубокую благодарность руководителю группы дружбы Канада – Армения за выступление на глобальном форуме “Против преступления геноцида”.
Г.Саакян высказал слова признательности также председателю Палаты представителей Канады – за принятие резолюции, провозглашающей в Канаде 24 апреля Днем Геноцида армян.
Председатель НС сообщил, что Национальное Собрание РА инициировало создание межпарламентской платформы международного сотрудничества “Парламенты против геноцида”.
Он отметил: “Мы призываем представителей парламентов всех стран принять участие в формировании этой платформы, учитывая, что ограждение страны от глобальных катастроф и угроз – один из компонентов депутатского мандата”.
Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, Г.Саакян подтвердил подход РА об урегулировании вопроса мирным, переговорным путем.
Спикер Палаты представителей Канады Эндрью Шир поблагодарил армянскую делегацию за визит в Канаду и отметил, что придает большое значение подобным встречам между должностными лицами – сотрудничество будет развиваться именно благодаря таким встречам и диалогу. Он также подчеркнул важность сотрудничества с Арменией и заверил, что канадские парламентарии не пожалеют усилий для окончательного установления мира.
В завершение встречи Председатель НС РА Г.Саакян пригласил коллегу в Армению.
В рамках официального визита возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном делегация встретилась также с членами канадского исполнительного комитета Парламентской Ассамблеи Франкофонии. В ходе встречи говорилось о полноправном членстве Армении в ПА Франкофонии, недавно достигнутом также при поддержке канадской стороны. Обсужден вопрос проведения намечаемого в октябре 2015 г. в Ереване Совета министров иностранных дел Международной организации Франкофонии.
Собеседники говорили об армянской общине Канады, которая, согласно канадской стороне, является примерной общиной и вносит весомый вклад в осуществление в стране самых разнообразных программ.