Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Մեքսիկայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին 05/21/2015   16:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մայիսի 21-ին ընդունել է Մեքսիկայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիելա Կուեւաս Բառոնին:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկու երկրներն ունեն մեծ ներուժ՝ քաղաքական, տնտեսական, գիտական ու մշակութային ոլորտներում սերտ համագործակցություն ծավալելու համար: Այդ համատեքստում Գալուստ Սահակյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանի եւ Մեքսիկայի միջեւ մշակութային կապերի զարգացման առթիվ:
Նա կարեւորել է երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը՝ ընդգծելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը միջխորհրդարանական կապերի հաստատման ուղղությամբ եւ փաստել, որ մեր խորհրդարանում ստեղծվել է Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խումբը:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է համագործակցությունը նաեւ միջազգային ասպարեզում: Այնուհետեւ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ նշել է, որ օրեր առաջ Երեւանում տեղի է ունեցել «Ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» գլոբալ ֆորումը, որին մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ: ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ խորհրդարանականներն ունեն առաջնային դեր նմանատիպ հանցագործությունների դատապարտման եւ կանխման գործում:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին՝ Գալուստ Սահակյանը վերհաստատել է հակամարտությունը միայն խաղաղ ճանապարհով լուծելու Հայաստանի դիրքորոշումը:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ 2011 թվականին Մեքսիկայի խորհրդարանի Վերին եւ Ստորին պալատների կողմից ընդունված բանաձեւերին, որոնք վերաբերում են հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը եւ հակադրվում են միջազգային հանրության դիրքորոշումներին ու բանակցային գործընթացին: Գալուստ Սահակյանն իր մտահոգությունն է հայտնել ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքին սահմանադրորեն գերակայություն տվող երկրում՝ Մեքսիկայում, նման բանաձեւերի ընդունման առիթով:
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ տիկին Կուեւաս Բառոնի այցը կնպաստի միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը:
Գաբրիելա Կուեւաս Բառոնն իր խոսքում նշել է, որ ճիշտ ժամանակն ընդլայնելու եւ սերտացնելու երկու երկրների հարաբերությունները, քանի որ մեքսիկացի եւ հայ ժողովուրդներն ունեն պատմական շատ ընդհանրություններ: Նա հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւորել է Մեքսիկայում Հայաստանի դեսպանության բացումը:
Տիկին Կուեւաս Բառոնը նշել է, որ մեքսիկացիները միշտ պայքարել են մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար՝ սահմանադրորեն ամրագրելով դա:
Հանդիպման ավարտին Գաբրիելա Կուեւաս Բառոնը հույս է հայտնել, որ Ազգային ժողովում ստորագրված հուշագիրը հայ-մեքսիկական հարաբերությունների նոր սկիզբ կդառնա՝ նպաստելով երկու ժողովուրդների բարեկամության խորացմանը:

Спикер парламента Армении принял председателя Комиссии по внешним отношениям Сената Мексики 05/21/2015   17:29  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян в четверг принял председателя Комиссии по внешним отношениям Сената Мексики Габриэлу Куевас Барон. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
В ходе встречи спикер НС указал на наличие у обеих стран большого потенциала для тесного сотрудничества в политической, экономической, научной и культурной сферах. В этом контексте Г.Саакян выразил удовлетворение развитием культурных связей между Арменией и Мексикой. Он подчеркнул важность активизации политического диалога между двумя странами, особо выделив готовность армянской стороны к установлению межпарламентских связей, и констатировал, что в нашем парламенте создана группа дружбы Армения – Мексика.
Председатель НС отметил, что Армения придает важность сотрудничеству также на международной арене. Обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, он напомнил, что недавно в Ереване был проведен глобальный форум “Против преступления геноцида”, в котором участвовали многие представители различных стран мира. По мнению спикера НС, парламентарии играют весомую роль в осуждении и предупреждении подобных преступлений.
Говоря о Нагорно-Карабахском конфликте, Г.Саакян подтвердил позицию Армении по разрешению проблемы исключительно мирным путем.
Председатель НС обратился также к принятым в 2011 г. Верхней и Нижней палатами парламента Мексики резолюциям, касающимся армяно-азербайджанского конфликта и противоречащим подходам международного сообщества и переговорному процессу. Г.Саакян выразил свою озабоченность принятием подобной резолюции в стране, где право на свободное самоопределение народов приоритетно по конституции.
Спикер НС выразил надежду, что визит г-жи Куевас Барон посодействует развитию межпарламентских отношений.
Габриэла Куевас Барон отметила, что самое время расширить и укрепить отношения двух стран, так как мексиканский и армянский народы сближают многие исторические общности. В развитии отношений она особо выделила открытие посольства Армении в Мексике.
Г-жа Куевас Барон также заметила, что мексиканцы всегда выступали в защиту прав людей, закрепив это положение конституционно.
В завершение встречи Габриэла Куевас Барон выразила надежду, что подписанный в НС меморандум обновит армяно-мексиканские отношения, способствуя углублению дружбы двух народов.