Կեղծ ահազանգ է ստացվել, թե օդանավակայանն ականապատված է և կպայթի երկու օրվա ընթացքում 11/27/2015   11:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ինչպես տեղեկացնում է Ոստիկանության լրատվական ծառայությունը, նոյեմբերի 1-ի երեկոյան ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանի պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին հաղորդագրություն է ստացվել, որ օդանավակայանն ականապատված է և կպայթի երկու օրվա ընթացքում:
Անմիջապես ոտքի են հանվել ոստիկանության և համապատասխան գերատեսչությունների ստորաբաժանումները: Ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ ահազանգը չի համապատասխանում իրականությանը:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածի (Ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալը) հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ԱԱԾ և ՀՀ ոստիկանության համատեղ միջոցառումներով պարզվել է, որ ահաբեկչական բնույթի հաղորդագրությունն ուղարկվել է Բելառուսի Հանրապետության քաղաքացի Եվա Սամսոնովայի անունից՝ ԱՄՆ-ում գտնվող էլեկտրոնային սերվերներից մեկի միջոցով, սակայն` ռուսական IP հասցեից:
Միջազգային համագործակցության և տարաբնույթ հարցումների արդյունքում համապատասխան ծառայությունների արտերկրի մեր գործընկերներից ստացված տվյալների համաձայն՝ հաղորդագրությունը Եվա Սամսոնովայի անունից ուղարկել է Մոսկվայի մարզի Ռոմենսկի շրջանի բնակիչ, 1973 թ. ծնված Ս. Զաբաբոնովը:
Պարզվել է, որ Ս. Զաբաբոնովը ճանաչում է Ե.Սամսոնովային և նրա նկատմամբ տածած ոչ բարյացակամ վերաբերմունքից ելնելով՝ ուղարկել է ահաբեկչական բնույթի կեղծ հաղորդագրությունը:
Փաստի առթիվ ՌԴ ՆԳ Մոսկվայի վարչության Բալաշիխինսկոյե բաժնի կողմից հարուցվել է քրեական գործ` ՌԴ քրեական օրենսգրքի 207-րդ հոդվածի (Ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդագրություն տարածելը) 1-ին մասի հատկանիշներով, որի շրջանակներում շարունակվում են օպերատիվ-քննչական գործողությունները:

Ложное сообщение о бомбе в ереванском аэропорту "Звартноц" отправил житель Московской области 11/27/2015 12:25 | Актуальная тема
Ложное сообщение о заложенной в ереванском аэропорту "Звартноц" бомбе отправил 1 ноября житель Московской области РФ, сообщает пресс-служба Полиции Армении.
Письмо с сообщением о якобы минировании ереванского аэропорта, который по словам отправителя, взорвется в течение двух дней, поступило на официальную электронную почту аэропорта “Звартноц”. На ноги были подняты подразделения полиции и соответствующих ведомств. В результате проверок было установлено, что указанное сообщение не соответствует действительности.
В рамках уголовного дела, возбужденного по признакам преступления, предусмотренного статьей 259 Уголовного кодекса РА (заведомо ложное сообщение об акте терроризма), в результате совместных мероприятий, проведенных Полицией и Национальной службой безопасности Республики Армения, было установлено, что указанное сообщение, содержащее угрозы террористического характера, было отправлено от имени гражданки Республики Беларусь Евы Самсоновны, через электронный сервер, размещенный в США, но с российского IP адреса.
В результате тесного сотрудничества с нашими зарубежными коллегами и различных проведенных опросов были получены данные о том, что указанное сообщение от имени Евы Самсоновны было отправлено жителем Роменского района Московской области РФ С. Забабоновым, 1973 г.р.
Было установлено, что С. Забабонов лично знаком с Е. Самсоновной и ложное сообщение террористического характера отправил из-за личной неприязни к ней.
По данному факту отделом МВД России по Балашихинскому району Московской области возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 207 УК РФ /заведомо ложное сообщение об акте терроризма/.