Պարզվել է ԵՊՀ-ի մասնաշենքում պայթուցիկ սարքի տեղադրման վերաբերյալ սուտ հաղորդումներ տված անձանց ինքնությունը 03/25/2015   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից  իրականացված  միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են Երևանի պետական համալսարանի մասնաշենքում պայթուցիկ սարքի տեղադրման վերաբերյալ ս.թ մարտի 19-ին և 20-ին Երևանի տարբեր քարտֆոններից ոստիկանության 1-02 ծառայությանը սուտ հաղորդումներ տված անձինք:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից, պարզվել է, որ մարտի 19-ին , անձնական խնդիրները լուծելու նպատակով, ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգը տվել է Երևանի պետհամալսարանի ուսանող, անբավարար առաջադիմության պատճառով հեռացման  ներկայացված, Երևանի բնակիչ Արամ Հայրյանը: Վերջինիս խնդրանքով մարտի 20-ին ահաբեկչության մասին սուտ երկու հաղորդում է տվել Արթիկ  քաղաքի բնակիչ, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողուհի Սուսաննա Մնացականյանը:
Ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդումներ տալու փաստերով հարուցված քրեական գործի քննությունը վարում է ՀՀ Քննչական կոմիտեն:
Արամ Հայրյանը ձերբակալված է, իսկ  Սուսաննա Մնացականյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Установлены личности авторов ложного сообщения о бомбе на территории Ереванского госуниверситета 03/25/2015 11:11 | Лента новостей
Установлены личности авторов ложного сообщения о взрывном устройстве, якобы заложенном в одном из корпусов Ереванского государственного университета. Об этом сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности Армении.
“В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении мероприятий установлены личности звонивших в полицию 19 и 20 марта с.г. с разных картфонов”, - говорится в сообщении.
Согласно информации, выяснилось, что 19 марта ложное сообщение о теракте для решения личных проблем дал студент Ереванского государственного университета, житель Еревана Арам Айрян, представленный на отчисление из вуза за неуспеваемость. По его просьбе 20 марта два сообщения аналогичного содержания дала также жительница города Артик, студентка Ереванского государственного педагогического университета Сусанна Мнацаканян.
Расследование уголовного дела, возбужденного по факту ложного сообщения о заложенном взрывном устройстве, находится в ведении Следственного комитета Армении. Арам Айрян задержан. В отношении Сусанны Мнацаканян избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.