Քննարկվել են հայ-իրանական տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնմանն ուղղված հարցեր 11/23/2015   18:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Սաջադիին դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նրա ակտիվ գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը, քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում հայ-իրանական փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում կապերի ընդլայնումը և համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանի և Իրանի կառավարությունների սերտ փոխգործակցությունը, նախորդ ամիս տեղի ունեցած ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի  պաշտոնական այցը ՀՀ և երկու երկրներում անցկացված գործարար համաժողովները նոր թափ կհաղորդեն համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Դեսպան Սաջադին վարչապետ Աբրահամյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի ջերմ ողջույններն ու նշել, որ պատրաստ է իր ակտիվ աշխատանքով ջանքեր ներդնել Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար: Դեսպանը բարձր է գնահատել վարչապետ Աբրահամյանի գործուն մասնակցությունը հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության խորացման հարցում և վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ ուղղությամբ կգրանցվեն մեծ հաջողություններ: Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ընդգծել է, որ դրանում մեծապես շահագրգիռ են նաև Իրանի իշխանությունները:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
17:55 17/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Եվրոպայի աթլետիկայի ասոցիացիայի նախագահին և գործադիր տնօրենին
17:15 14/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է բրիտանական «Գրեյնջ հոլդինգ» ընկերության ղեկավար Շեյխ Ասադին
17:39 09/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Վարչապետն ընդունել է «Զոհալ» ընկերության ներկայացուցիչներին
15:58 29/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է չինական TBEA ընկերության գլխավոր տնօրենին
18:58 19/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Չինաստանի տնտեսական և սոցիալական խորհրդի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
16:56 18/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Աբրահամյանն ընդունել է ԵՄ Ռեգիոնների եվրոպական կոմիտեի նախագահ Մարկու Մարկուլային

Премьер Армении обсудил с новым послом Ирана вопросы расширения сотрудничества в сфере экономики 11/23/2015   18:40  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Ирана Сейеда Казема Саджади, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Премьер Армении поздравил посла с назначением и выразил уверенность в том, что его активная деятельность будет способствовать укреплению дружбы народов двух стран и дальнейшему развитию и углублению армяно-иранского взаимодействия в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Овик Абраамян придал важность расширению связей в различных секторах экономики и выразил убеждение, что тесное сотрудничество между правительствами Армении и Ирана, а также состоявшийся в прошлом месяце официальный визит первого вице-президента ИРИ Эсхака Джахангири в Ереван и прошедшие бизнес-форумы придадут новый импульс реализации совместных проектов.
Посол Саджади передал премьер-министру Армении теплые приветствия от Эсхака Джахангири и отметил, что готов приложить усилия по развитию и  укреплению армяно-иранских отношений. Посол высоко оценил активное участие Овика Абраамяна в вопросе углубления армяно-иранского сотрудничества в сфере экономики и предрек серьезный успех в этом направлении, подчеркнув, что в этом очень заинтерсованы власти Ирана.
Затем собеседники обсудили ряс вопросов, касающихся реализации армяно-иранских экономических проектов.