Բակում դանակահարել է երկու եղբայրներին 11/18/2015   12:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ավարտվել է  Միքայելյան եղբայրների առողջությանը ծանր և միջին ծանրության վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է շարժառիթը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախնական քննության տվյալներով՝ 26-ամյա Էդ.Խլոպուզյանը,  գիշերային ժամին՝ 2014 թվականի հուլիսի 11-ին՝ ժամը 02:00-ի սահմաններում, գտնվելով իրենց շենքի բակում, հեռախոսով  վիճաբանել է կնոջ հետ, բարձրաձայն հայհոյել է։ Շենքի բնակիչներից մեկը՝  Հ.Միքայելյանը, իր բնակարանի պատուհանից սաստել է նրան, սակայն երիտասարդը շարունակել է հայհոյանքները և Միքայելյանին հրավիրել դուրս։ Առաջացել է վիճաբանություն, որին միացել է նաև Միքայելյանի եղբայրը։
Ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ վիճաբանության ընթացքում Էդ. Խլոպուզյանը ծակող-կտրող գործիքով հարվածներ  է հասցրել Միքայելյան եղբայրներին՝ նրանցից մեկին պատճառելով ծանր, մյուսին՝ միջին ծանրության մարմնական վնաս։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Էդ. Խլոպուզյանը  2014 թվականի  օգոստոսի 4-ին  ներգրավվել է որպես մեղադրյալ,  և նրա նկատմամբ հայտարարվել է  հետախուզում։ Քրեական գործով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում վերջինս հայտնաբերվել է, և 2015 թվականի հոկտեմբերի 1-ին նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ կետով և 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Завершено следствие по делу о нанесении ножевых ранений двум братьям во время ссоры во дворе одного из домов в Ереване 11/18/2015   13:58  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении завершил предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту нанесения ножевых ранений двум братьям  в ходе произошедшего года назад инцидента во дворе одного из зданий в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в результате предпринятых следственных действий установлен мотив преступления, личность предполагаемого преступника.
По данным предварительного следствия, 11-го июля 2014 года, примерно в 02:00, 26-летний Эд. Хлопузян во дворе здания, где он проживал, ссорился по телефону с женой, громко ругаясь нецензурной бранью. Один из жильцов дома - Микаэлян, пожурил его из окна, однако молодой человек продолжал ругаться и позвал его во двор. Вспыхнул конфликт, в который вмешался также брат Микаеляна.
Согласно добытым доказательствам, в ходе ссоры Эд. Хлопузян нанес удары колюще-режущим предметом братьям Микаелянам, причинив одному из них тяжкие телесные повреждения, а другому – вред средней тяжести.
По совокупности добытых доказательств, 4-го августа 2014 года  Эд. Хлопузян был привлечен в качестве обвиняемого и был объявлен в розыск. В результате мероприятий, предпринятых в рамках расследования уголовного дела, он был обнаружен. 1-го октября 2015 года Хлопузяну было предъявлено обвинение по пункту 9 части 2 статьи 112(Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное из хулиганских побуждений) и пункту 6 части 2 статьи 113(Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью, совершенное из хулиганских побуждений) Уголовного кодекса РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.