Էդուարդ Շարմազանովը դատապարտել է հակամարտությունների ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձ 11/06/2015   17:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Մինսկում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 6-ին Բելառուսի Հանրապետության նախագահի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելուց հետո առանձնազրույց է ունեցել ԲՀ ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ:
Կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Կարեւորվել է համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապես ՀԱՊԿ խորհրդարանական եւ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովներում:
Երկուստեք կարեւորվել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում փոխգործակցության սերտացումը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ չնայած բազմաթիվ մարտահրավերներին՝ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանն արդարացված էր:
ԲՀ ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը վերահաստատել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Բելառուս պաշտոնական այց կատարելու հրավերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ դատապարտելով դրանց ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձ:
Էդուարդ Շարմազանովն իր երախտագիտությունն է հայտնել Վլադիմիր Անդրեյչենկոյին Հայրենական մեծ պատերազմում Բրեստի ամրոցի ազատագրման համար զոհված հայ զինվորների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի տեղադրման հարցում օժանդակելու համար:
ԱԺ փոխնախագահն առաջարկել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ նիստն անցկացնել Երեւանում գալիք տարվա գարնանը:

Шармазанов и Андрейченко заявили о необходимости тесного взаимодействия Армении и Беларуси в рамках ЕАЭС 11/06/2015   17:25  |  Лента новостей
Находящийся в Минске с рабочим визитом вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов после участия в инаугурации президента Беларуси встретился с председателем Палаты представителей НС РБ Владимиром Андрейченко.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, стороны обсудили вопросы дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества. Подчеркнута важность сотрудничества на международных парламентских площадках, в частности, в ПА ОДКБ и МПА СНГ.
Обоюдно выделена необходимость более тесного взаимодействия в рамках ЕАЭС. Г-н Шармазанов отметил, что, несмотря на множество вызовов, членство Армении в ЕАЭС оправдано.
Председатель Палаты представителей НС РБ подтвердил приглашение совершить официальный визит в Беларусь делегации, возглавляемой Председателем НС Г.Саакяном.
Обратившись к проблемам региональной безопасности, вице-спикер НС РА подчеркнул необходимость исключительно мирного урегулирования конфликтов, осудив любую попытку их решения военным путем.
Э.Шармазанов выразил свою признательность В.Андрейченко за содействие в установлении памятника-хачкара армянским воинам, павшим в Великой Отечественной войне за освобождение Брестской крепости.
Вице-спикер НС предложил провести 10-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ весной будущего года в Ереване.