Զուրաբյանի հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը, չի պարունակում սուտ մատնության հանցակազմ. Դատախազություն 10/22/2015   17:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անդրադարձել է  վերջին օրերին լայն քննարկման առարկա դարձած Լ.Զուրաբյանի հայտարարությանը, որի կապակցությամբ դատախազության լրատվական ծառայությունը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ:
Ստորև ներկայացնում ենք հաղորդագրությունը.
«Հաշվի առնելով Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահի կողմից Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառք տալու մասին 2015 թվականի հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լ. Զուրաբյանի  հայտարարության, նաև իրավապահ համակարգի կողմից դրան հաջորդած իրավական գործողությունների նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրությունը, տեղեկացնում ենք.
Լ. Զուրաբյանի հայտարարության կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նյութերի նախապատրաստմամբ որևէ փաստական տվյալ ձեռք չի բերվել` Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառք տալու և այդ հանձնաժողովի որևէ անդամի կողմից կաշառք ստանալու մասին, Լ. Զուրաբյանը չի ներկայացել ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն, իր վերոհիշյալ հայտարարության շուրջ բացատրություն չի տվել և այն հիմնավորող որևէ փաստական տվյալ չի ներկայացրել, որը հիմք է տվել եզրակացնելու` Լ. Զուրաբյանի հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը, այսինքն՝ բացակայում են Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառք տալու և, հետևաբար, նաև այդ հանձնաժողովի որևէ անդամի կողմից կաշառք ստանալու դեպքերը:
Նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է նաև, որ Լ. Զուրաբյանի հայտարարությունը չի պարունակում սուտ մատնության հանցակազմ՝ նկատի ունենալով, որ նրա արարքում բացակայում է տվյալ հանցագործության հանցակազմի սուբյեկտիվ կողմը (սուտ մատնության հանցակազմի սուբյեկտիվ կողմը բնութագրվում է ուղղակի դիտավորությամբ: Հանցանքը համարվում է ուղղակի դիտավորությամբ կատարված, եթե անձը գիտակցել է իր գործողության (անգործության)՝ հանրության համար վտանգավոր բնույթը, նախատեսել է հանրության համար դրա վտանգավոր հետևանքները և ցանկացել է դրանց  վրա հասնելը):
Լ. Զուրաբյանի վերոհիշյալ ճեպազրույցի ուսումնասիրությունից պարզ է դարձել, որ վերջինս հետապնդել է ՀՀ-ում իրականացվող սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահին և Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներին վարկաբեկելու նպատակ, և նրա  արարքում բացակայում է կաշառք տալու կամ կաշառք ստանալու մասին սուտ մատնության սուբյեկտիվ կողմի պարտադիր հատկանիշ հանդիսացող ուղղակի դիտավորությունը:
Այսպիսով, Լ. Զուրաբյանի հայտարարության առթիվ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագահի կողմից Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառք տալու և այդ հանձնաժողովի որևէ անդամի կողմից կաշառք ստանալու դեպքերի բացակայության և Լ. Զուրաբյանի արարքում կաշառք տալու և կաշառք ստանալու մասին սուտ մատնություն կատարելու հանցակազմի բացակայության պատճառաբանությամբ»:
09:07 22/10/2015  |  ՄամուլՀՀ գլխավոր դատախազությունը ընթացք չի տա Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը. «Ժողովուրդ»
09:06 21/10/2015  |  ՄամուլՄենք չենք խնդրել ՀՀ իշխանություններին հետամուտ լինել Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը. Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար. «Հայկական ժամանակ»

В возбуждении уголовного дела по заявлению депутата НС Армении Левона Зурабяна о подкупе членов ВК отказано - Генпрокуратура 10/22/2015   18:38  |  Актуальная тема
В возбуждении уголовного дела по заявлению депутата НС  от оппозиционного “Армянского национального конгресса” Левона Зурабяна о подкупе председателем Специализированной комиссии по конституционным реформам членов Венецианской комиссии отказано, сообщила в четверг Генеральная прокуратура Армении.
“По материалам, подготовленным Главным управлением по борьбе с организованной преступностью полиции Армении по заявлению Левона Зурабяна, в возбуждении уголовного дела было отказано за отсутствием фактов дачи взятки Венецианской комиссии и получения взятки со стороны членов ВК и состава ложного доноса в деянии Левона Зурабяна”, - говорится в сообщении.
Как отметили в ведомстве, депутат парламента Армении Л. Зурабян не предъявил каких-либо фактических данных Главному управлению по борьбе с организованной преступностью полиции Армении о даче взятки Венецианской комиссии и о получении взятки одним из членов вышеуказанной комиссии. Зурабян не явился в полицию для дачи разъяснений относительно сделанных им заявлений, не представил фактов в подтверждение своих слов, что послужило основанием для заключения, что содержащиеся в заявлении Зурабяна сведения не соответствуют действительности..
“При изучении подготовленных материалов также выяснилось, что заявление Л.Зурабяна не содержит признаков состава ложного доноса с учетом отсутствия в данном деянии субъективной стороны состава преступления(субъективная сторона ложного доноса характеризуется прямым умыслом). Преступление признается совершенным с прямым умыслом, если лицо осознавало общественную опасность своих действий (бездействия), предвидело возможность или неизбежность наступления общественно опасных последствий и желало их наступления”,- пояснили в Генпрокуратуре.
"При изучении вышеупомянутого брифинга Зурабяна становится ясно, что последний имел своей целью дискредитировать процесс реформирования Конституции Армении, а также председателя Специализированной комиссии по конституционным реформам и членов Венецианской комиссии, и в его действиях отсутствует прямой умысел, являющийся обязательным признаком субъективной стороны ложного доноса о даче или получении взятки", - отмечается в сообщении.