Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահությունն է պնդում, որ Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը իրավական ընթացք տրվի. «Ժողովուրդ» 10/13/2015   09:43  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Երեկ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն իրավապահներին հանձնարարել է հետաքննել ՀՀ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությունն այն մասին, որ ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը զբաղվել է «Ժողովրդավարություն իրավունքի միջոցով» կամ այսպես կոչված՝ Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառելով:
Լրատվամիջոցի տեղեկություններով՝ հատկապես հանձնաժողովի նախագահությունն է պնդում, որպեսզի Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը իրավական ընթացք տրվի, քանի որ այն վիրավորական է իրենց համար:
Դրա համար էլ դատախազությունը արագ ընթացք տվեց խնդրին: Ու ստեղծված իրավիճակը բավականին տհաճ ձևով կարող է զարգանալ Զուրաբյանի համար. կա՛մ նա ստիպված է լինելու ներողություն խնդրել Վենետիկի հանձնաժողովից եւ Գագիկ Հարությունյանից, կա՛մ էլ նրան կարող են քրեական պատասխանատվության ենթարկել սուտ մատնության համար, եթե չապացուցի ասվածը»:

“Жоговурд”: Заявление Левона Зурабяна о подкупе Венецианской комиссии может обернуться для него большими неприятностями 10/13/2015   10:44  |  Пресса
Заявление депутата Национального Собрания Армении Левона Зурабяна о подкупе Венецианской комиссии может обернуться для него большими неприятностями, пишет газета “Жоговурд”(“Народ”).
Как напоминает издание, вчера стало известно о том, что Генпрокуратура Армении поручила правоохранителям изучить материалы касаемо заявления Левона Зурабяна о том, что председатель КС Гагик Арутюнян якобы занимался подкупом Венецианской комиссии.
По сведениям СМИ, на том, чтобы дать заявлению юридический ход, особенно настаивает руководство Комиссии, поскольку оно оскорбительно для них.
“Поэтому Генпрокуратура ускорила процесс. Создавшаяся ситуация может обернуться серьезными неприятностями для Зурабяна: либо он будет вынужден извиниться перед Венецианской комиссией и Гагиком Арутюняном, либо его могут привлечь к уголовной ответственности за ложный донос, если он не подкрепит свои слова доказательствами”, - отмечает издание.