Սահմանադրական փոփոխությունների վերջնական նախագիծը Վենետիկյան հանձնաժողովը չի ստացել 10/09/2015   15:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական փոփոխությունների վերջնական` ԱԺ-ի կողմից ընդունված նախագիծը Վենետիկի հանձնաժողովը  չի ստացել և ծանոթ չէ: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն, ով երևան է ժամանել` մասնակցելու Երևանյան 20-րդ միջազգային խորհրդաժողովին: «Մենք վերջնական տարբերակը չունենք, բայց 2-րդ փուլի վերաբերյալ կատարված փոփոխությունը մեզ արդեն փոխանցվել է»,- ասաց նա:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե հանձնաժողովի ոչ բոլոր առաջարկներն են ընդունվել ու փոփոխվել, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց, որ իրենց կարծիքներն ու առաջարկությունները պարտադիր չեն և զուտ խորհրդատվական բնույթի են:
Ասուլիսում չշրջանցվեց նաև քաղաքական ուժերի բուռն քննարկման առարկա դարձած «կայուն մեծամասնություն» եզրույթն ու խորհրդարանական ընտրությունների 2-րդ փուլը:
ՎՀ նախագահը նշեց, որ իրենց ներկայացրած եզրակացության մեջ իրենք փաստել էին, որ 2-րդ փուլ անցկացնելու գաղափարը Սահմանադրությամբ ամրագրելը «նախընտրելի մոտեցում չէ», և հարկավոր է դա կարգավորել Ընտրական օրենսգրքիով:
«Մեր այդ առաջարկությունը Սահմանադրական բարփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն ընդունեց»,- ասաց Բուքիքիոն` հավելելով. «Մենք  գոհ ենք, որ  այս հարցում ճկունության տեղ թողնվեց, և հարցը կկարգավորվի Ընտրական օրենսգրքով»:

Венецианская комиссия не знакома с окончательным вариантом проекта реформы Конституции Армении 10/09/2015 15:51 | Актуальная тема
Венецианская комиссия не получала окончательного варианта принятого парламентом Армении проекта реформы Конституции Армении и не знакомы с ним, заявил на встрече с журналистами в пятницу председатель европейской комиссии "За демократию через право" (ВК) Джанни Букиккио, который прибыл в Ереван для участия в 20-м международном форуме.
“У нас нет окончательного варианта проекта, однако текст изменений в положение о втором туре выборов в НС, уже нам передан”, - сообщил Букиккио.
На замечание одного из журналистов по поводу того, что не все предложения были приняты, глава ВК отметил, что их предложения не являются обязательными к исполнению и носят сугубо консультативный характер.
На пресс-конференции речь также пошла о ставшем предметом бурной дискуссии положении о “стабильном большинстве” и втором туре парламентских выборов.
Глава Венецианской комиссии отметил, что они в представленном ими заключении констатировали о непредпочтительности подхода к конституционному закреплению идеи проведения второго тура и необходимости регулирования данной нормы в соответствии с Избирательным кодексом.