Հայաստանի և Մադագասկարի արտգործնախարարների հանդիպումը 10/08/2015   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 8-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Մադագասկարի արտգործնախարար Բեատրիս Աթալլային, ով Հայաստան է ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը ոչ միայն լավ առիթ է քննարկելու կազմակերպության և դրա անդամ երկրների առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, հաջորդ տարի Անտանանարիովոյում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, այլև` անդրադառնալու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերին։
Շնորհակալություն հայտնելով ՖՄԿ նախարարական համաժողովի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար` նախարար Աթալլան կարևորեց արտգործնախարարների երևանյան հանդիպման անցկացումը՝ ընդգծելով, որ հենց Երևանում է Մադագասկարը ստանձնելու Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների համաժողովի նախագահությունը։
Զրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանի և Մադագասկարի միջև համագործակցության ընդլայնման, իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական բնագավառում փոխգործակցության հաստատման շուրջ։ Այս առումով կարևորվեց առաջիկա օրերին երկու երկրների միջև ստորագրվելիք փաստաթղթերը։
Նախարար Աթալլան, շնորհակալություն հայտնելով, որ Հայաստանում կրթություն են ստացել բազմաթիվ մադագասկարցի մասնագետներ, հետաքրքրություն հայտնեց Հայաստանի հետ կրթական բնագավառում փոխգործակցության առումով։
Գոհունակությամբ արձանագրելով, որ դեռ 1982թ. Երևանի և Անտանանարիվույի միջև հաստատվել են բարեկամական հարաբերություններ, նախարարները պայմանավորվեցին երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցության վերագործարկման մասին։
Մադագասկարի արտգործնախարարը ներկայացրեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում իր երկրի գալիք նախագահության առաջնահերթությունները։

Главы МИД Армении и Мадагаскара обсудили перспективы двустороннего сотрудничества 10/08/2015 17:21 | Лента новостей
Мадагаскар заинтересован в сотрудничестве с Арменией в сфере образования. Об этом заявила министр иностранных дел Мадагаскара Беатрис Аталла на встрече с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване.
Беатрис Аталла прибыла в Армению для участия в 31-й сессии конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии.
Беатрис Аталла, напомнила о том, что многие мадагаскарские специалисты получили образование в Армении. Выразив удовлетворение тем, что еще с 1982 года между Ереваном и Антананариву сложились дружественные связи, министры договорились о возобновлении сотрудничества между двумя столицами. Министр иностранных дел Мадагаскара представила основные планы страны в свете будущего председательства в МОФ, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В свою очередь Эдвард Налбандян отметил, что заседание министров в рамках Франкофонии не только хороший повод для обсуждения проблем, стоящих перед организацией и путей их решения, но и возможность затронуть вопросы развития двусторонних отношений.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по поводу расширения правового поля для сотрудничества между Арменией и Мадагаскаром, проведения консультаций между МИД обеих стран, налаживания тесного взаимодействия в международных структурах и в торгово-экономической сфере, придав важность двусторонним документам, которые будут подписаны в ближайшие дни.