Հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվան (Լուսանկարներ) 10/08/2015   21:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ՀՀ քննչական կոմիտեի հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվան, որին մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, անվտանգության խորհրդի անդամներ, կառավարության անդամներ, փաստաբանների պալատի նախագահը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Հանդիսավոր նիստում հրապարակվեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը՝  Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա առթիվ.
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, հոկտեմբերի 8-ը ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողի օր է սահմանվել ՀՀ կառավարության 2015 թվականի սեպտեմբերի 25-ի որոշմամբ։ Այն համընկնում է կոմիտեի վերջնական կազմավորման օրվա հետ. «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքն ուժի մեջ է մտել  2014 թվականի հունիսի 28-ին, եւ ըստ անցումային դրույթների՝ սկսել լիարժեք գործել հոկտեմբերի 8-ից։
Շնորհավորելով կոմիտեի աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն արձանագրեց, որ կառույցի կայացման ընթացքը եղել է աննախադեպ եւ ծայրահեղ լարված, քանի որ քրեադատավարության օրենսգրքով իրեն վերապահված գործառույթներին զուգահեռ անհրաժեշտ էր միջոցներ ձեռնարկել կառույցի առջեւ ծառացած առաջնային եւ հրատապ իրավական, կադրային եւ նյութատեխնիկական խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։
«Հայաստանի քննչական կոմիտեի գործունեության մեկամյա ժամանակաշրջանն էլ բավարար է ասելու, որ ՀՀ քննչական կոմիտեն լուրջ դերակատարություն է ստանձնել հանցավորության դեմ պայքարում, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության, պետականության և իրավակարգի ամրապնդման գործումե,- հայտարարեց Ա.Հովսեփյանը՝ ավելացնելով.  «Հասարակությունը մեծ սպասելիք ունի նորաստեղծ քննչական կոմիտեից, ինչի մասին են վկայում քաղաքացիներից արդեն իսկ ստացված հազարավոր նամակները: Այդ խնդիրն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեությունը համապատասխանի ժողովրդավարության չափանիշներին, և քննիչներն ապահովեն ազգային օրենսդրության ու միջազգային ճանաչում ստացած նորմերի անշեղ կիրառումը»:
«Գիտակցելով, որ Կոմիտեի գործունեության արդյունավետության բարձրացման երաշխիքներից է ազնիվ, սրտացավ և արհեստավարժ քննիչների առկայությունը՝ համակարգը համալրելու ենք հենց այդպիսի քննիչներով՝ հետևողականորեն կիրառելով քննչական ծառայության կայունության, քննիչներին ներկայացվող պահանջների միասնականության, նրանց իրավական և սոցիալական պաշտպանվածության սկզբունքները: Անհրաժեշտ է հարգել քննիչի  դատավարական ինքնուրույնությունը, չխոչընդոտել նրա ստեղծագործական բարդ աշխատանքին, այլ հոգատարությամբ նպաստել նրա գործունեությանը»,- հայտարարեց ՀՀ ՔԿ նախագահը՝ նշելով, որ կոմիտեի ծառայողներին ուղղված պահանջները խիստ են եւ որեւէ աշխատակցի  կողմից  կոմիտեի ծառայողին անհարիր,  վարկաբեկող որեւէ արարք անպատիժ չի մնա:

Состоялось торжественное заседание по случаю Дня служащего Следственного комитета Армении(фото) 10/08/2015   23:18  |  Лента новостей
Торжественное заседание Следственного комитета Армении по случаю Дня служащего СК состоялось в четверг, 8 октября, сообщается на официальном сайте ведомства.
Решением правительства от 25 сентября 2015 года 8 октября было провозглашено Днем служащего Следственного комитета. Дата совпадает с Днем окончательного формирования Комитета. Закон РА “О Следственном комитете Республики Армения” вступил в силу 28 июня 2014 года и, согласно переходным положениям, начал полноценно действовать 8 октября.
В заседании приняли участие спикер парламента Армении Галуст Саакян, премьер-министр Овик Абраамян, члены Совета национальной безопасности и правительства, председатель Палаты адвокатов и другие должностные лица.
На торжественном заседании было зачитано поздравительное послание президента РА Сержа Саргсяна.
Поздравляя сотрудников СК с профессиональным праздником, председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян констатировал, что процесс становления структуры был беспрецедентным и крайне напряженным, поскольку параллельно с выполнением возложенных на нее Уголовно-процессуальным кодексом функций необходимо было предпринять меры, направленные на решение первоочередных правовых, кадровых и материально-технических проблем, вставших перед структурой.
“Одного года деятельности Следственного комитета Армении достаточно для того, чтобы заявить, что Следственный комитет взял на себя серьезную роль в деле борьбы с преступностью, защиты прав и основополагающих свобод человека, а также укрепления государственности и правопорядка”, - заявил А. Овсепян.
“У общества большие ожидания от недавно созданного Следственного комитета, о чем свидетельствует тысячи писем, полученных от граждан. Для выполнения этой задачи необходимо, чтобы деятельность Следственного комитета РА соответствовала стандартам демократии, и следователи обеспечивали неукоснительное применение положений национального законодательства и норм, получивших международное признание”, - добавил глава СК.
“Осознавая тот факт, что залогом повышения эффективности деятельности Комитета является наличие честных, преданных своему делу профессионалов, мы планируем укомплектовать систему именно такими кадрами, последовательно применяя принципы стабильности следственной службы, единства требований, предъявляемых к следователям, их правовой и социальной защиты. Необходимо уважать процессуальную самостоятельность следователя, не препятствовать ему в осуществлении сложной творческой работы, а, напротив, радея за него, содействовать ему в работе”,- заявил председатель СК РА, отметив, что к сотрудникам Комитета выдвигаются строгие требования, и ни один поступок, дискредитирующий служащего, не останется безнаказанным.