ՀԱԿ-ը պահանջում է բացահայտել և պատասխանատվության ենթարկել «ապօրինի գործողությունների հրաման արձակողներին և դրանք կատարողներին» 10/06/2015   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԱԿ-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ անդրադառնալով երեկ ԱԺ Բաղրամյան փողոցի մուտքի մոտ «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնության  բողոքի ակցիայի ժամանակ բերման ենթարկվածների խնդրին, մասնավորապես ասվում է. «ոստիկանությունը հերթական անգամ դիմել է ապօրինի գործողությունների խաղաղ ցույցի մասնակիցների նկատմամբ,  առանց որևէ օրինական պահանջ ներկայացնելու` ոստիկանությունը բերման է երթարկել 20 անձի, որոնց թվում «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնության անդամներ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի վարչության անդամներ, փաստաբաններ, ակտիվիստներ, լրագրող, քաղաքացիներ»:
«Շարունակելով ապօրինությունները, ոստիկանությունը տևական ժամանակ խոչընդոտել է բերման ենթարկվածների փաստաբանների, ինչպես նաև ՄԻՊ արագ արձագանքման խմբի մուտքը ոստիկանության Արաբկիրի բաժին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ՀԱԿ-ն անդրադարձել է նաև երեկ բողոքի ակցիայի ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանւկյանի հետտեղի ունեցած միջադեպին`հայտնելով. «Ոստիկանությունը, կոպտորեն խախտելով ՀՀ Սահմանադրությունն ու օրենքները, բերման ենթարկելու գործողություններ է կատարել նաև պատգամավորական անձեռնմխելիությամբ օժտված ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի նկատմամբ»:
Հիշեցնենք, երեկ ակցիայի մասնակիցների հետ ոստիկանության աշխատակիցները ոստիկանության ավտոմեքենայի մեջ էին նստեցրել նաև ՀԱԿ պատգամավորին, բայց Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի միջամտությունից ու հորդորներից հետո Արամ Մանուկյանը համաձայնեց ցած իջնել ավտոմեքենայից: Ավելի ուշ ՀԱԿ պատգամավորները ` Արամ Մանուկյանն ու Լևոն Զուրաբյանըփորձեցին այդ մասին հայտարարություն անել ԱԺ նիստի ընթացքում, բայց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նրանց ձայնի իրավունք չտվեց:
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը դատապարտում է ոստիկանության այս խայտառակ գործողությունը, պահանջում է պատկան մարմիններից բացահայտել և պատասխանատվության ենթարկել ապօրինի գործողությունների հրաման արձակողներին և դրանք կատարողներին»,- ավարտելով հայտարարությունը` պահանջում է ՀԱԿ-ը:
19:04 05/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ի դիմացից բերման ենթարկված 8 անձանց նկատմամբ արձանագրություն է կազմվել
18:06 05/10/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ«Կողմ» քվեարկածները պատրաստ են պիտակավորման
17:19 05/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲերման ենթարկված 21 անձանցից 4-ն ազատ են արձակվել
16:05 05/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Զուրաբյանը բողոքի ակցիայի մասնակիցներին կոչ արեց գնալ ոստիկանություն
14:52 05/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԲերման ենթարկվածների թիվը 21-ն է
14:47 05/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը կդրվի հանրաքվեի. ԱԺ-ն որոշում ընդունեց

АНК требует привлечь к ответственности лиц, причастных к инциденту с приводом участников вчерашней акции протеста в полицию 10/06/2015   12:43  |  Лента новостей
Оппозиционный “Армянский национальный конгресс” выступил с заявлением, в котором осудил действия полиции против участников вчерашней акции протеста против реформы Конституции Армении.
“Армянский национальный конгресс” осуждает эти позорные действия полиции и требует от компетентных органов раскрыть и привлечь к ответственности лиц, отдававших незаконные приказы, и их исполнителей”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что полиция без предъявления законного требования прибегла накануне к противоправным мерам, подвергнув приводу более 20 человек, среди которых были активисты гражданской инициативы “Не проведете”, а также члены АНК, адвокаты, журналисты и рядовые граждане.
“Стражи порядка на протяжении длительного времени препятствовали входу адвокатов, а также представителей омбудсмена в здание Арабкирского отдела полиции”, - сообщает АНК.
В заявлении также речь идет об инциденте с депутатом парламента Армении Арамом Манукяном.
“Полиция, нарушив грубейшим образом Конституцию Армении и законодательство, предприняла меры по приводу секретаря парламентской фракции АНК Арама Манукяна, наделенного депутатской неприкосновенностью”, - отмечается в заявлении АНК.
Напомним, накануне сотрудники полиции вместе с участниками акции протеста усадили в машину и депутата от АНК Арама Манукяна, однако после вмешательства в инцидент заместителя начальника полиции Еревана Валерия Осипяна и его призывов Манукян согласился выйти из автомобиля.
17:55 05/10/2015  |  Актуальная темаПолиция отпустила четверых участников акции протеста у здания парламента Армении
16:04 05/10/2015  |  Лента новостей Более 20 участников акции протеста против реформы Конституции у здания парламента в Ереване доставлены в полицию
15:28 05/10/2015  |  Актуальная тема Парламент Армении принял решение о вынесении проекта реформы Конституции Армении на референдум