Հայաստանում կկայանա Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովը 10/05/2015   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 10-ից 11-ը Երևանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովի 31-րդ նստաշրջանը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, Ֆրանկոֆոնիայում նախագահող Սենեգալի արտգործնախարար Մանքյոր Նդայեի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի անունից հրավերներ են ուղարկվել Ֆրանկոֆոնիայի անդամ և դիտորդ, 5 մայրցամաքներ ներկայացնող 80 պետությունների արտաքին գործերի նախարարներին: Ընդհանուր առմամբ, համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևան կժամանեն անդամ երկրների և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության շուրջ 500 ներկայացուցիչ:
Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության օրակարգային խնդիրները, միջազգային և տարածաշրջանային արդիական հարցեր, որոնց վերաբերյալ կընդունվեն համապատասխան բանաձևեր։
Համաժողովին հաջորդելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի պաշտոնական այցը Հայաստան:
Նախարարական հանդիպման շրջանակներում կազմակերպված է նաև հարուստ մշակութային ծրագիր: Որպես միջոցառումների գլխավոր մշակութային ձեռնարկ` հոկտեմբերի 10-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայանալու է Շառլ Ազնավուրի համերգը:
Հայաստան են ժամանելու Ֆրանսիայից և Հայիթիից երաժշտական խմբեր, որոնց կատարումները նախատեսվում են Երևանում և Գյումրիում:
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամաերգային համալիրում, ուր կայանալու է նախարարական համաժողովը, նախատեսվում է Հայաստանի զբոսաշրջությունը, բարձր տեխնոլոգիաները, մշակույթը ներկայացնող տաղավարների և հայկական արտադրության ապրանքների ցուցահանդեսների կազմակերպում:
18:39 24/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿանանց և տղամարդկանց հավասարության հարցերով Ֆրանկոֆոնիայի տարածաշրջանային սեմինար՝ Հայաստանում
18:23 18/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում հոկտեմբերին կկայանա Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների համաժողովը
17:30 01/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախաձեռնությամբ ընդունված Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը ժնևյան սեմինարի ուշադրության կենտրոնում
17:20 31/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպայի տարածաշրջանի Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահների հայտարարությունը
17:00 31/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների նախագահների համաժողովը
14:10 31/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Տեր-Ստեփանանն ընտրվեց Ֆրանկոֆոնիայի Համագործակցության և ծրագրավորման հանձնաժողովի նախագահ
13:38 20/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը տոնում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը
15:24 17/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարն ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի նախապատրաստական հարցերով կոմիտեի ներկայացուցիչներին
18:26 12/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը տեղի կունենա Երևանում՝ ընթացիկ տարվա աշնանը

В Ереване пройдет конференция глав МИД стран-членов Международной организации Франкофонии 10/05/2015   19:33  |  Лента новостей
31-ая сессия конференции министров иностранных дел  Международной организации Франкофонии (МОФ) пройдет с 10-го по 11-е  октября в Ереване, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Для участия в мероприятии от имени министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, главы МИД председательствующего во Франкофонии Сенегала Манкура Ндиайе и Генерального секретаря МОФ Микаэль Жан были отправлены приглашения министрам иностранных дел представляющих 5 континентов 80 стран-членов и наблюдателей Франкофонии. В целом, для участия в конференции в Ереван прибудут порядка 500 представителей государств-членов и секретариата Международной организации Франкофонии.
В ходе конференции будут обсуждены вопросы повестки МОФ, насущные международные и региональные проблемы, относительно которых будут приняты соответствующие резолюции.
За конференцией последует официальный визит Генерального секретаря Международной организации Франкофонии Микаэль Жан в Армению.
В рамках министерской встречи также организована насыщенная культурная программа. В качестве главного культурного мероприятия, 10-го октября в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоится концерт Шарля Азнавура.
В Армению прибудут музыкальные группы из Франции и Гаити, чьи концерты намечены в Ереване и Гюмри.
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, где пройдет министерская встреча, планируется организация павильонов, представляющих туризм, высокие технологии, культуру Армении, а также выставка продуктов армянского производства.