Հայաստանը տոնում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը 03/20/2015   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հերթական անգամ տոնում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը՝ մարտի 20-ը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Այս կապակցությամբ երկու ամիս շարունակ՝ մարտի 3-ից մինչև ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, ինչպես Երևանում, այնպես էլ Հայաստանի մի շարք մարզերում տեղի կունենան շուրջ 550 ֆրանկոֆոն մշակութային, գեղարվեստական, համալսարանական և հանրակրթական միջոցառումներ:
ՀՀ ԱԳ նախարարության կողմից համակարգվող ֆրանկոֆոն այս տոնակատարության կազմակերպմանն իրենց գործուն մասնակցությունն են բերել ՀՀ Ազգային ժողովը, ՀՀ մշակույթի, կրթության և գիտության նախարարությունները, Երևանի քաղաքապետարանը, Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինները, Հայաստանի համայնքների միությունը:
Երկամսյակի հագեցած ծրագրի իրականացման գործում իրենց զգալի ներդրումն են ունեցել նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ և դիտորդ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, մասնավորապես` Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի և Հունաստանի դեսպանությունները, ինչպես նաև՝ Հայաստանի համալսարանները, քաղաքացիական հասարակությունը:

Армения сегодня отмечает Международный день франкофонии 03/20/2015   13:54  |  Лента новостей
Армения сегодня, 20 марта, в очередной раз отмечает Международный день франкофонии. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В этой связи два месяца подряд - с 3-го марта по 30-ое апреля, как в Ереване, так и в ряде регионов (марзов) Армении состоятся около 550 культурных, художественных, университетских и общеобразовательных мероприятий.
Активный вклад в организацию координируемых Министерством иностранных дел Республики Армения франкофонских торжеств внесли Национальное собрание РА, министерства культуры, образования и науки Республики Армения, мэрия Еревана, органы местного самоуправления, Союз общин Армении.
В осуществлении насыщенных программ двухмесячника значительный вклад внесли также дипломатические представительства стран-членов и наблюдателей Международной организации Франкофонии, в частности, посольства Франции, Швейцарии, Литвы, Польши и Греции, а также университеты, гражданское общество Армении.
Полная программа осуществляемых в рамках двухмесячника Франкофонии мероприятий доступна по следующей ссылке: Армения - Франкофония.