Դատախազության աշխատավարձերը կհավասարեցվեն Քննչական կոմիտեի աշխատավարձերին 09/26/2015   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը դատախազների վարձատրության պաշտոնային դրույքաչափերի ուսումնասիրության արդյունքում հանգել է այն եզրակացության, որ առկա է դրանց վերանայման անհրաժեշտություն, քանի որ դատախազների վարձատրության պաշտոնային դրույքաչափերը ցածր են ՀՀ քննչական կոմիտեի համապատասխան պաշտոնատար անձանց պաշտոնային դրույքաչափերից:
Այս հիմնավորումն է ներկայացված դատախազների աշխատավարձերը բարձրացնելու մասին կառավարության ընդունած որոշման նախագծում:
Հենց այս տարբերությունները վերացնելու համար էլ կառավարությունը երեկ որոշեց ավելացնել դատախազների աշխատավարձերը:
Այսպես, եթե 2015 թվականի պետական բյուջեյով «դատախազության աշխատողների աշխատավարձեր և հավելավճարներ» հոդվածով հատկացվել էր 2 770 637 500 ՀՀ դրամ, ապա բարձրացումից հետո կպահանջվի տարեկան ևս 364 000 000 դրամ լրացուցիչ գումար:
Իսկ դատախազների աշխատավարձերի ամսական լրացուցիչ ծախսը պետական բյուջեին կարժենա շուրջ 188 մլն դրամ, ներկայիս 162 մլն-ի փոխարեն:
Բայց փոխարենը կվերենա դատախազների ու քննիչների աշխատավարձերի միջև առկա տարբերությունը:
18:35 17/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով երկու դատախազներ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից
20:26 01/03/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական գործ հարուցեցին միջազգային հետախուզվողի կողմից սահմանը կեղծ անձնագրով հատելու համար

Сотрудникам Прокуратуры Армении повысят зарплату 09/26/2015   13:08  |  Лента новостей
Зарплаты работников Прокуратуры Армении будут приравнены к зарплате сотрудников Следственного комитета. К такому заключению правительство Армении пришло по итогам изучения размера оплаты труда сотрудников прокуратуры, которая ниже зарплаты должностного лица СК.
Если в госбюджете на 2015 год было предусмотрено выделить сотрудникам Прокуратуры 2 770 637 500 драмов, то для повышения зарплаты понадобится дополнительно еще 364 000 000 драмов ежегодно.
А дополнительные расходы на покрытие зарплаты работников прокуратуры обойдутся госбюджету ежемесячно примерно в 188 млн драмов вместо прежних 162 млн.драмов.