ԼՂՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանը նեղացնում է հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու շրջանը. ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ 09/26/2015   10:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանի՝ NEWS.am-ին տված մեկնաբանությունը՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում իրավիճակի սրման հետ:
- Սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի կողմից հրթիռահրետանային գնդակոծության հետեւանքով ԼՂՀ ՊԲ 4 զինծառայող է զոհվել: Նախօրեին էլ Հայաստանի Տավուշի մարզում ադրբեջանական կողմից կրակահերթերին 3 խաղաղ բնակիչ է զոհգնացել:
Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի այս գործողությունները:
- Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ Ադրբեջանի նման գործողությունները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպումներ են անցկացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ՝ լարվածությունը թուլացնելու նպատակով:
Հրաժարվելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներից եւ այդպիսով ստեղծելով եւ հետագայում օգտագործելով մի իրավիճակ, երբ միջնորդներն ի վիճակի չեն բացահայտել լարվածության սրման իրական մեղավորին, Ադրբեջանը կանխամտածված եւ նպատակաուղղված նեղացնում է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու հնարավորությունների շրջանակը:
Շահագրգիռ միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանի իշխանություններին սթափեցնելու համար, եւ հետեւանքների բացառմանն ուղղված կոչերի փոխարեն իրավիճակի սրման պատճառներն արմատախիլ անելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել:

МИД НКР: Азербайджан намеренно сужает пространство для урегулирования карабахского конфликта мирным путем 09/26/2015 11:18 | Лента новостей
Азербайджан намеренно и целенаправленно сужает пространство для урегулирования карабахского конфликта мирным путем, заявила пресс-секретарь министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Ани Саркисян в комментарии агентству NEWS.am по поводу обострения ситуации на границе с Азербайджаном Азербайджана.
Накануне в результате ракетно-артиллерийского удара погибли четверо военнослужащих Армии обороны НКР, аза день до этого, 24 сентября, в результате обстрела азербайджанской стороной населенных пунктов Тавушской области Армении были убиты трое мирных жителей. Помимо погибших, есть и раненые.
“Вызывает сожаление, что Баку прибегает к подобным действиям в то время, когда посредники Минской группы ОБСЕ в рамках 70-й сессии ГА ООН проводят встречи с главами МИД Армении и Азербайджана с целью деэскалации напряженности на границе”, отметила пресс-секретарь.
Она при этом подчеркнула,что Отказываясь от механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана, таким образом, создавая и в дальнейшем используя ситуацию, в которой посредники не в состоянии выявить истинного виновника обострения ситуации, Азербайджан намеренно и целенаправленно сужает пространство для разрешения азербайджано-карабахского конфликта мирным путем.
“Призываем заинтересованное международное сообщество приложить действенные методы для отрезвления властей Азербайджана и предпринять шаги, направленные на искоренение причин эскалации ситуации, вместо призывов, направленных на исключение последствий”, - цитирует пресс-секретаря главы МИД НКР агентство NEWS.am.