Կառավարությունը հաստատեց հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը 09/25/2015   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօր հաստատեց ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն ու դրա իրականացման 2015-2018 թթ.-ի միջոցառումների ծրագիրը:
Դրա համաձայն՝ գործադիր մարմինների ղեկավարները յուրաքանչյուր տարվա ավարտից հետո մեկամսյա ժամկետում հակակոռուպցիոն ռազմավարության մոնիթորինգի հանձնաժողովին պետք է ներկայացնեն տարեկան հաշվետվություն՝ իրականացված միջոցառումների մասին:
Իսկ Ֆինանսների նախարարը յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի պլանավորման ժամանակ գործադիր մարմինների հետ համատեղ պետք է քննարկի առաջիկա տարվա միջոցառումների ծրագրի իրականացման համար ֆինանսական միջոցների հատկացման հնարավորությունը:
Նախագիծը կառավարության նիստում ներկայացնող Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն առաջիկա 3 տարիներին կիրառվելու է հիմնական չորս ոլորտնեում` Ոստիկանություն, առողջապահություն, կրթություն և պետական եկամուտների կոմիտե:

Правительство Армении утвердило антикоррупционную стратегию и программу мероприятий по ее реализации 09/25/2015   12:56  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в пятницу утвердило антикоррупционную стратегию и программу мероприятий на 2015-2018 гг. по ее реализации.
В соответствии с этим, руководители органов исполнительной власти к концу каждого года должны представить комиссии по мониторингу антикоррупционной стратегии годовой отчет о проведенных мероприятиях.
Министр финансов ежегодно в ходе планирования госбюджета должен обсудить вместе с органами исполнительной власти возможность предоставления денежных средств на реализацию программы мероприятий на ближайший год.
Представлявшая на заседании кабмина проект министр юстиции Армении Арпине Ованнисян сообщила, что антикоррупционная стратегия в ближайшие три года будет применяться в четырех основных сферах: Полиция, здравоохранение, образование и Комитет государственных доходов.