Մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը, հրաժարվել են ԵԱՀԿ ԽՎ-ում մասնակցել հակառուսաստանյան բանաձևի քվեարկությանը 07/09/2015   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը, Ֆրանսիան ու Շվեյցարիան ԵԱՀԿխորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան պլենար նիստում հրաժարվել են մասնակցել  հակառուսաստանյան բանաձևի քվեարկությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «ТАСС»-ը,  նրանք իրենց այդ քայլը բացատրել են ռուսաստանյան պատվիրակության բացակայությամբ:
Խոսքը գնում է Կանադայի ու Ուկրաինայի կողմից առաջարկված՝ «ԵԱՀԿ շրջանակում Ռուսաստանյան Դաշնության կողմից իր պարտավորությունների ու միջազգային նորմերի ակնհայտ, կոպիտ և չուղղված խախտումների շարունակվելու մասին» բանաձևի մասին: Բանաձևը, մասնավորապես, դատապարտում է Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունները:
«Իրավիճակի լուծումը պետք է կառուցվի երկխոսության վրա, սակայն դրա համար  անհրաժեշտ են երկու կողմերն էլ: Դրա համար մենք մեր կողմից որոշում ենք ընդունել չմասնակցել քվեարկությանը», - ասել է ֆրանսիական պատվիրակության անդամ Ալեն Ներին: Այդ դիրքորոշմանը իրենց աջակցությունն են հայտնել նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի պատվիրակությունները: Իտալական պատվիրակությունում իր հերթին հայտարարել են, որ չի կարելի քննարկել նախագիծն՝  «մեղադրվողին արդարանալու հնարավորություն չտալով»: Պատվիրակությունն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի բացակայությամբ այդ գործողությունները «գործնականում հերքում են ժողովրդավարության գոյությունը»՝  Արևմուտքում: .
Կիրակի ԽՎ  մշտական հանձնաժողովում քվեարկությունից հետո փաստաթուղթը ընդգրկել է նստաշրջանի քննարկմանը՝ հակառակ մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի,  բողոքներին: Հանդիպանը ներկա գտնվող ՌԴ միակ ներկայացուցիչ, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Նիկոլայ Կովալյովը այն ժամանակ ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքի վրա, որ կանադական նախագիծը ընդունվել է ոչ  ձայների երկու երրորդով, ինչպես սահմանված է ԵԱՀԿ կանոններով: Ընդ որում,  ռուսաստանյան երկու նախագծերը ՌԴ պատվիրակության բացակայության պատճառով նստաշրջանում չեն քննարկվելու՝  հակառակ ռուսաստանյան կողմի առարկություններին:
Կովալյովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը Հելսինկիում ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանի որոշումները կհամարի իրավաբանական ուժ չունեցող:
Ավելի վաղ Ֆինլանդիան մերժել է  ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինին և ՌԴ ևս հինգ քաղաքացիների երկիր մուտքի թույլտվություն տալ՝  ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանին մասնակցելու համար: Ֆիննական ԱԳՆ-ն այս որոշումը բացատրել է նրանով, որ ռուսաստանցիները Եվրամիության պատժաչափային ցուցակում են ընդգրկվել:  Դրանից հետո ՌԴ պատվիրակությունը հայտարարել է, որ չի մեկնի Հելսինկի: «Իմ գործընկերները համաձայնել եմ իմ հետ, որ անթույլատրելի է իջեցնել տվյալ նստաշրջանում ռուսաստանյան պատվիրակության ներկայացվածության մակարդակը, հատկապես այդքան կարևոր նստաշրջանում, որը նվիրված հիմնարար փաստաթղթի՝ Հելսինկյան ակտի ստորագրման քառասնամյակին»,- նշել է Նարիշկինը:

Несколько стран, в том числе Армения, отказались голосовать по антироссийской резолюции на ПА ОБСЕ 07/09/2015 11:39 | Лента новостей
Армения, Франци и Швейцария отказались голосовать по антироссийской резолюции на пленарном заседании годовой сессии Парламентской ассамблеи (ПА) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), которая проходит в финской столице, сообщает ТАСС.
Они объяснили этот шаг отсутствием на встрече российской делегации.
Речь идет о предложенной Канадой и Украиной резолюции, которая идет под номером 15 в дополнительных пунктах, подготовленных к сессии, "О продолжении очевидных, грубых и неисправленных нарушений Российской Федерацией обязательств в рамках ОБСЕ и международных норм". Там, в частности, осуждаются действия России на Украине.
"Решение ситуации должно строиться на диалоге, но для него нужны обе стороны. Поэтому со своей стороны мы приняли решение не принимать участие в голосовании", - сказал член французской делегации Ален Нери.
Поддержку этой позиции заявили также делегации Армении и Швейцарии. В итальянской делегации, в свою очередь, заявили, что нельзя обсуждать проект, "не предоставив обвиняемому возможности оправдаться", подчеркнув, что в отсутствие России эти действия "практически отвергают существование демократии" на Западе.
Позиция России
В воскресенье после голосования в постоянном комитете ПА документ внесли на рассмотрение сессии, несмотря на протесты ряда стран, в том числе России.
Присутствовавший на встрече единственный представитель РФ - депутат Госдумы Николай Ковалев - тогда обратил внимание, что канадский проект был принят не двумя третями голосов, как это положено по правилам ОБСЕ.
При этом две российские резолюции из-за отсутствия делегации РФ на сессии рассмотрены не будут, несмотря на возражения российской стороны.
Ковалев подчеркнул, что Россия будет считать решения годовой сессии ПА ОБСЕ в Хельсинки не имеющими юридической силы.
Скандал с Нарышкиным
Ранее Финляндия приняла решение не выдавать спикеру Госдумы Сергею Нарышкину и еще пяти гражданам РФ разрешение на въезд в страну для участия в сессии ПА ОБСЕ.
Финский МИД объяснил это решение тем, что россияне включены в санкционный список Евросоюза. После этого вся делегация РФ объявила, что не приедет в Хельсинки.
"Мои коллеги согласились со мной в том, что недопустимо понижать уровень представительства российской делегации на данной сессии, тем более такой важной, которая посвящена 40-летию подписания Хельсинского акта - основополагающего документа", - отметил Нарышкин.