«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավորը հայհոյել է ոստիկաններին և բռունցքով հարվածել ՀՔԾ քննիչին. նախաքննությունն ավարտվել է 07/03/2015   16:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչությունում ավարտվել է քրեակատարողական հիմնարկում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ըստ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքի՝ քննությամբ պարզվել է, որ 2015 թվականի հունիսի 02-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի քննչական գործողությունների կատարման համար նախատեսված թիվ 3 սենյակում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչն իրականացրել է առերես հարցաքննություն՝ նույն քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորի և Աշտարակի բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի պետի միջև։ Քննչական գործողության ժամանակ կալանավորն սկսել է հայհոյել ոստիկանության նախկին պաշտոնյաներից մեկին, ապա նաև` ընդհանրապես ուսադիրներ կրող աշխատակիցներին։
Նախնական քննության ընթացքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ կալանավորը չի ենթարկվել հայհոյանքները դադարեցնելուն ուղղված քննիչի  պահանջներին, բռունցքով հարվածել է վերջինիս դեմքի աջ հատվածին` դրանով իսկ գործադրելով կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն` կապված իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող քննիչի կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ:
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն»  քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
17:06 08/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱռերես հարցաքննության ժամանակ բռնություն է գործադրվել ՀՔԾ քննիչի նկատմամբ
20:59 05/06/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչների նկատմամբ բռնություն՝ Լոռվա մարզում. հարուցվել է քրեական գործ
11:42 04/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿալանավորը առերեսման ժամանակ հարվածել է ՀՔԾ քննիչի դեմքին
11:36 03/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՎկան իրականությանը չհամապատասխանող ինքնախոստովանական ցուցմունքները գրել է սպառնալիքների, հայհոյանքների ներքո
18:22 26/11/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԸստ դատապարտյալի հաղորդման` քրեական հետախուզության բաժնի աշխատակիցը, բռնություն գործադրելով, հարկադրել է ցուցմունքներ տալ
11:04 25/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍպանության փորձի մեջ կասկածվողը պնդում է, թե ՊՆ քննչական բաժնում իրեն խոշտանգել են
12:24 25/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՔաղաքացու հաղորդման համաձայն՝ քննչականի աշխատակիցները հոգեբանական և ֆիզիկական բռնություն են գործադրել իր նկատմամբ

Заключенный УИУ “Нубарашен” нецензурно выругался в адрес полицейских и ударил следователя Специальной следслужбы Армении 07/03/2015   17:38  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по городу Ереван завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту применения насилия в отношении следователя Специальной следственной службы РА в уголовно-исполнительном учреждении.
Как сообщается на официальном сайте СК Армении, следствием было установлено, что 2 июня 2015 года, примерно в 15:00 в комнате №3 для проведения следственных действий в УИУ “Нубарашен” МЮ РА следователь Специальной следственной службы РА проводил очную ставку между заключенным, содержащимся в вышеуказанном уголовно-исполнительном учреждении, и начальником отделения общинной полиции аштракского отдела. В ходе проведения следственного действия заключенный нецензурно выругался в адрес одного из бывших должностных лиц и сотрудников в погонах в целом.
“В ходе предварительного следствия добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что заключенный не подчинился требованиям следователя прекратить брань и ударил последнего по лицу”, - говорится в сообщении.
На основе совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств заключенному УИУ “Нубарашен” МЮ РА предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного частью 1 статьи 316 (Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза его применения в отношении представителя власти или его близких в связи с исполнением им своих служебных обязанностей, а также воспрепятствование исполнению представителем власти обязанностей, возложенных на него законом)Уголовного кодекса РА.