Առերես հարցաքննության ժամանակ բռնություն է գործադրվել ՀՔԾ քննիչի նկատմամբ 06/08/2015   17:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ քրեակատարողական հիմնարկում քննչական գործողություն կատարելու ընթացքում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2015 թվականի հունիսի 02-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկի քննչական գործողությունների կատարման համար նախատեսված թիվ 3 սենյակում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչն իրականացրել է առերես հարցաքննություն՝ նույն քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորի մասնակցությամբ։
Քննության ընթացքում պարզվել է, որ  քննչական գործողության ժամանակ կալանավորը հայհոյանքներ է հնչեցրել ոստիկանության աշխատակիցների հասցեին, ապա, չենթարկվելով դրանք դադարեցնելուն ուղղված` քննիչի  պահանջներին, բռունցքով հարվածել է վերջինիս դեմքի աջ հատվածին` դրանով իսկ գործադրելով կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն` կապված իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող քննիչի կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ:
2015 թվականի հունիսի 03-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

СК Армении завел уголовное дело по факту применения насилия против следователя Специальной следслужбы во время очной ставки 06/08/2015 17:36 | Актуальная тема
Следственное управление СК Армении по городу Ереван возбудило уголовное дело по факту применения насилия в отношении следователя Специальной следственной службы РА в ходе проведения им в уголовно-исполнительном учреждении следственного действия.
Как сообщает пресс-служба СК РА, 2 июня 2015 года, около 15:00 в комнате №3 для проведения следственных действий в УИУ “Нубарашен” следователь Специальной следственной службы РА проводил очную ставку с участием заключенного, содержащегося в вышеупомянутом уголовно-исполнительном учреждении.
Следствием было установлено, что при проведении следственного действия заключенный нецензурно выругался в адрес сотрудника Полиции и, не подчинившись требованиям следователя прекратить брань, ударил последнего по лицу.
3 июня 2015 года следственным управлением Следственного комитета Армении по городу Ереван возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 316 (Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза его применения в отношении представителя власти или его близких в связи с исполнением им своих служебных обязанностей, а также воспрепятствование исполнению представителем власти обязанностей, возложенных на него законом)УК РА. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
“Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств инцидента”, - говорится в сообщении.