ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու հարցում աջակցելու պատրվակով ՀՀ քաղաքացիներից խարդախությամբ հափշտակվել են խոշոր չափի գումարներ 06/10/2015   19:26  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում, քաղաքացուց ստացված հաղորդման հիման վրա,  հարուցվել է քրեական գործ` Ռուսաստանի Դաշնության անձնագիր ձեռք բերելու հարցում աջակցելու պատրվակով խարդախությամբ խոշոր չափի գումարներ հափշտակելու դեպքի առթիվ:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ նույն անձի գործողություններից տուժած քաղաքացիների շրջանակն ավելի ընդգրկուն է. վարույթն իրականացնող մարմին են դիմել այլ անձինք ևս և ներկայացրել գրավոր հաղորդում` ՌԴ մեկնելու, ՌԴ քաղաքացիություն ձեռք բերելու հարցում օգնելու պատրվակով Աստղիկ Աբաջյանի կողմից  իրենցից գումարներ հափշտակելու վերաբերյալ։
Քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Աստղիկ Աբաջյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Վարույթն իրականացնող մարմինը դիմում է մեր համաքաղաքացիներին՝ եթե կան անձինք, ովքեր տուժել են լուսանկարում պատկերված կնոջ գործողությունների հետևանքով, խնդրում ենք դիմել Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին:
18:57 04/06/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՆորակառույց շենքում բնակարան տրամադրելու պատրվակով առանձնապես խոշոր չափի գումար են հափշտակել
12:30 11/05/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրվում է խարդախությամբ գրքեր հափշտակելու մեջ
15:46 23/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՓաստաբանից խաբեությամբ հափշտակել են մեծ գումար ու խոստացել պաշտոն՝ դատախազությունում
11:09 10/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹիվ 17-րդ պոլիկլինիկայի տնօրենը 2 աշխատակցի հետ հայտնվել է ամբաստանյալի աթոռին

СК Армении расследует аферу с хищением денег под предлогом получения российского гражданства 06/11/2015   10:49  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту мошеннического хищения крупной суммы денег у граждан Армении под предлогом содействия в получении российского гражданства. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Основанием для возбуждения дела послужило заявление одного из пострадавших.
“В орган предварительного следствия обратились и другие лица, которые представили письменное заявление о хищении у них денежных средств, совершенном Астхик Абаджян под предлогом оказания помощи в получении российского гражданства”, - говорится в сообщении.
На основе добытых следствием доказательств Астхик Абаджян предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 178(Мошенничество в крупных размерах) Уголовного кодекса РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего и полного исследования всех обстоятельств произошедшего.
Орган, осуществляющий производство, просит соотечественников, которые пострадали от действий запечатленной на фотоснимке женщины, обратиться в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш.