Իրան-Հայաստան գազատարի Մեղրի-Քաջարան հատվածը վաճառվում է «Գազպրոմ Արմենիա»-ին. (տեսանյութ). Azatutyun 06/04/2015   09:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Azatutyun.am-ին Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արա Սիմոնյանը փոխանցել է, Իրան - Հայաստան գազատարի Մեղրի - Քաջարան հատվածը վաճառվում է ռուսական «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը։ Նախնական պայմանագիրն արդեն կնքված է։
Գազատարի 40 կիլոմետրանոց այդ հատվածի սեփականատերը դեռևս «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունն է, որը պետական ընկերություն է։ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն վարձակալում է գազատարի Մեղրի - Քաջարան 40 կիլոմետրանոց հատվածը։ Գործարքից հետո գազի տեղափոխման, բաշխման ողջ համակարգը կդառնա «Գազպրոմ Արմենիա»-ի սեփականությունը:
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Շուշան Սարդարյանը «Ազատությանը» տեղեկացրեց, որ Իրան - Հայաստան գազատարի 40 կիլոմետրանոց հատվածի առք ու վաճառքի պայմանագիրը ԲԷՑ-ի հետ դեռ 2007-ին է կնքվել՝ 30 միլիոն դոլար նախավճարով։ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն ծրագրում է աուդիտ անցկացնել, որից հետո հայտնի կդառնա գործարքի ամբողջական արժեքը։
Ռուսաստանյան ընկերության նախնական գնահատականով, սակայն, գազատարը 38-39 միլիոն դոլար արժե։ 30 միլիոնն արդեն տրվել է, ուստի ակնկալվում է, որ «Գազպրոմը» գազատարի այս հատվածի դիմաց Հայաստանի բյուջե 8-9 միլիոն դոլար պետք է փոխանցի։
Գազատարով իրանից ստացած գազի համար Հայաստանը վճարում է էլեկտրաէներգիայով։
Փոխնախարար Արա Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ եթե Հայաստանն Իրանի հետ պայմանավորվի, ու խողովակի տեխնիկական պայմանները թույլ տան, «Գազպրոմ Արմենիա»-ն պարտավոր է ապահովել գազի տեղափոխումը։
Հարցին՝ եթե Հայաստանը ցանկանա՞ մեծացնել Իրանից գնվող գազի ծավալները, կարո՞ղ է արդյոք «Գազպրոմը» խոչընդոտել դրան, փոխնախարարն արձագանքեց․ - «Ոչ: Դա «Գազպրոմ»-ի իրավասությունից դուրս է: «Գազպրոմը» երբևիցե չի ասի, որ իմ գազատարում կա դատարկ տեղ և նա, որպես տնտեսվարող սուբյեկտ, իրավունք չունի հրաժարվել դրանով գազ տեղափոխելուց»:

Участок Мегри-Каджаран газопровода Иран-Армения продается компании «Газпром Армения» - СМИ 06/04/2015   09:52  |  Актуальная тема
Участок Мегри-Каджаран газопровода Иран-Армения продается российской компании «Газпром Армения». Об этом Радио Азатутюн сообщил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Ара Симонян.
Пока собственником этого 40-километрового участка является государственная закрытая акционерная компания «Высоковольтные электросети». А компания «Газпром Армения» арендует этот 40-километровый участок газопровода Мегри-Каджаран.
«Это - специализированная структура. Кто, если не она, должна предоставлять эти услуги? Мы считаем, что намного более эффективно, когда подобные расходы энергетической сферы берет на себя не государство, а частная компания. Вся система газоснабжения Армении находится в рамках полномочий «Газпрома», не было смысла, чтобы этот небольшой 40-километровый участок находился в рамках ответственности неспециализированной государственной компании. Почему этого не было сделано в свое время?
Потому, что в свое время для его строительства мы привлекли кредит иранской стороны. Иранская сторона могла предоставить кредит только 100-процентно государственной компании, поэтому была привлечена компания «Высоковольтные электросети Армении». Строительство завершено, кредит погашен, и сейчас нет смысла сохранять за собой этот маленький участок», - сказал Симонян.