Վարչապետն ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության Ուփսալայի նահանգապետին 05/25/2015   14:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության Ուփսալայի նահանգապետ Փիթեր Էգարդտին, ով Հայաստան է այցելել ՀՀ Լոռու մարզի և Շվեդիայի Ուփսալա նահանգի միջև համագործակցության հեռանկարները քննարկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը ողջունել է Շվեդիայի նահանգապետի այցը Հայաստան և կարևորել երկու երկրների տարածաշրջանների միջև համագործակցության զարգացումը, ինչը կնպաստի հայ-շվեդական առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանը և առկա ներուժի լիարժեք իրացմանը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ-ն կարևորում է Եվրոպական միության երկրների հետ փոխգործակցության ընդլայնումը, և այս առումով Շվեդիան կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար:
Փիթեր Էգարդտը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար` նշելով, որ առաջին անգամ է այցելել մեր երկիր և տպավորված է հայ ժողովրդի հյուրընկալությամբ: Ուփսալայի նահանգապետն ընդգծել է, որ Շվեդիան կարևորում է Հայաստանի` որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրի հետ հարաբերությունների զարգացումը և այդ նպատակով գործնական քայլերի ձեռնարկումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր ուղղություններով համագործակցության ծավալման և ծրագրերի իրականացման շուրջ: Քննարկվել են, մասնավորապես, կրթության, գյուղատնտեսության, միջուկային անվտանգության ոլորտներում գործակցության զարգացմանը, տեղական ինքնակառավարման և տարածքային կառավարման համակարգում առկա փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցեր:
Իր հերթին Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին է ներկայացրել Շվեդիայի Ուփսալայի նահանգապետի հետ քննարկման արդյունքները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք հնարավորություն կտան նոր թափ հաղորդել երկկողմ կապերին:

Овик Абраамян приветствовал визит губернатора шведской Упсалы, прибывшего в Армению обсудить сотрудничество с Лори 05/25/2015   16:03  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян в понедельник принял губернатора шведской Упсалы Петера Эгардта, который прибыл в республику с целью обсуждения перспектив сотрудничества между Лорийской областью РА и провинцией Упсала. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Овик Абраамян приветствовал визит губернатора в Армению, обозначив важность развития сотрудничества между регионами двух стран, что будет способствовать активизации армяно-шведских торгово-экономических связей и полноценной реализации существующего потенциала. Глава армянского правительства отметил, что Армения придает важность расширению взаимодействия со странами Европейского союза, и в этом плане Швеция является важным партнером для Армении.
В свою очередь Петер Эгардт поблагодарил за прием. По его словам, он впервые в Армении и впечатлен гостеприимством армянского народа. Губернатор Упсалы подчеркнул, что Швеция придает важность развитию отношений с Арменией, как страной-участницей программы ЕС “Восточное партнерство”, и реализации практических шагов в этом направлении.
Собеседники обменялись мнениями относительно развертывания сотрудничества по разным направлениям и реализации проектов. В частности, обсуждались вопросы, касающиеся развития взаимодействия в сферах образования, сельского хозяйства, ядерной безопасности, обмена опыта в системе регионального управления и местного самоуправления.
В свою очередь губернатор Лорийской области Армении Артур Налбандян представил премьеру итоги дискуссии с губернатором Упсалы и достигнутые договоренности, которые позволят придать новый импульс двусторонним связям.