Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանը չի դադարեցնում սադրանքների, սպառնալիքների և հակահայկական քարոզչության իր գործելաոճը՝ ձգձգելով հակամարտության կարգավորման գործընթացը 05/21/2015   19:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության Արևելյան գործընկերության առաջնորդների հանդիպմանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության Արևելյան գործընկերության առաջնորդների հանդիպմանը
Մեծարգո՛ նախագահ Դոլ,
Նախ շնորհակալություն եմ հայտնում նախագահ Դոլին այս ձևաչափով հանդիպմանը մասնակցելու հրավերի և այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հայաստանի եվրոպական օրակարգը մնում է մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից, և մենք հանձնառու ենք խորացնելու և էլ ավելի ամրապնդելու մեր համագործակցությունը ԵՄ հետ: Արևելյան գործընկերությունն այսօր հեշտ ժամանակներ չի ապրում, սակայն մենք չենք համարում, որ այն իրեն սպառել է կամ այլևս անելիք չունի: Պարզապես հարկ է առավել իրատեսորեն գնահատել ստեղծված իրավիճակը, նորովի շարունակել Պրահայից սկսված այս համատեղ ճամփորդությունը: Այո՛, այսօր գործընկերներից երեքն ունեն ԵՄ հետ հարաբերությունների մի մակարդակ, մյուսներն՝ այլ՝ ելնելով իրենց իրավիճակի առանձնահատկություններից: Հետևաբար, պետք է հասկանալ, թե այս նոր պայմաններում ո՞րն է այն առանցքը, որ կապում է գործընկերներին և Եվրոպական միությանը, և ինչի՞ շուրջ է իրականում ընթանալու համագործակցությունը:
Շատ կարևոր է պահպանել այն հատկանշականը, այն ընդհանրականը, ինչը մեզ միավորում է որպես Գործընկերություն: Մենք առավել քան համոզված ենք, որ այդ ընդհանրության հիմքում պետք է շարունակի մնալ բոլոր գործընկեր պետությունների հավատարմությունն ընդհանուր արժեքներին, ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությունը, խաղաղությանն ու կայունության ապահովմանը տարածաշրջանում: Հետևաբար, հետագա համագործակցության հիմքում պետք է պահպանել մեր հավատարմությունը հասարակության և հաստատությունների կառուցմանն ու զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելուն, դատական համակարգի անկախությանը, ազատ մրցակցության վրա հիմնված շուկայական տնտեսության կայացմանը:
Միաժամանակ ողջունում ենք, որ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ներկայացված «Դեպի նոր Եվրոպական հարևանության քաղաքականություն» հայեցակարգային փաստաթղթի հիմքում ընկած է գործընկեր պետությունների իրական կարիքները հաշվի առնելու և նրանց անհատականացված մոտեցում ցուցաբերելու սկզբունքը, ինչն իրապես կնպաստի ԵՄ հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունների և նոր հեռանկարների բացահայտմանը:
Մենք համարում ենք, որ գործընկերների անդամակցությունը որևէ կառույցի չի սահմանափակում նրա համագործակցությունն այլ կառույցների հետ: Այդ պատճառով է, որ անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ ԵՄ հետ հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանը:
Եվրոպայում ստեղծված ներկայիս աշխարհաքաղաքական բարդ պայմաններում Հայաստանն իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ ոչ միայն չստեղծեց լրացուցիչ լարվածության օջախ եվրոպական տարածաշրջանում, այլ ընդհակառակը, կարողացավ իր քաղաքականությունը կառուցել տարբեր ինտեգրացիոն համակարգերի համատեղելիության, հավասարակշռության և բազմավեկտոր համագործակցության սկզբունքների հիման վրա:
Հենց այս պատկերացումներն են դրվելու առաջիկայում ԵՄ հետ նախատեսվող Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կանոնակարգող նոր իրավական փաստաթղթի հիմքում, որի կապակցությամբ ակնկալում ենք Ձեր բոլորի աջակցությունը:
Արդեն տևական ժամանակ է, որ գործընկեր երկրներից մեկում` Ուկրաինայում, տեղի ունեցող մտահոգիչ զարգացումները լուրջ ճգնաժամ են առաջացրել: Ուկրաինայի իրավիճակի լիարժեք կարգավորումը առանցքային նշանակություն ունի թե՛ երկրի հետագայի համար, թե՛ միջազգային առկա լարվածության լիցքաթափման համար: Ես հույս ունեմ, որ այստեղ ևս կհաղթանակի հեռուն նայելու և ամեն ինչ ճիշտ գնահատելու գործելաոճը. լուծումները կգտնվեն միմյանց խնդիրները հարգելու և միմյանց հասկանալու՝ միակ կայուն ճանապարհով, իսկ գործընթացների ամեն փուլում հանուն համապարփակ կարգավորման համատեղ աշխատանքը կգերակայի միակողմանի փնովումներով հրապարակային հայտարարությունների տարածման՝ ոչ մի տեղ չտանող գայթակղությանը: Ցավոք, նման նշաններ ես տեսնում եմ նաև ԵԺԿ այսօրվա հռչակագրի մեջ, որի մի շարք կետերի շուրջ մենք չկարողացանք հասնել կոնսենսուսի: Կարծում եմ` դրա հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ առաջին անգամ ԵԺԿ գործընկերները լիարժեք չեն ներգրավվել նախագծի մշակման փուլում:
Խոսելով եվրոպական տարածաշրջանում համագործակցության և անվտանգության ապահովման մասին՝ չեմ կարող չանդրադառնալ ԼՂ հակամարտությանը, որը շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական անվտանգության համար: Ադրբեջանը չի դադարեցնում սադրանքների, սպառնալիքների և հակահայկական քարոզչության իր գործելաոճը՝ ձգձգելով հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Հակահայկական արշավը զուգորդվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ, իսկ ռեժիմի ընդդիմախոսները վաղուց որակվում են որպես Հայաստանի գործակալներ:
Մեր ընդհանուր տարածաշրջանային անվտանգությանը սպառնացող Ադրբեջանի անպատասխանատու քայլերը չպետք է անարձագանք մնան եվրոպական գործընկերների կողմից։ Դրանք պետք է արժանանան համարժեք գնահատականի: Ուստի` կոչ եմ անում տուրք չտալ տարբեր միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի ապակառուցողական նախաձեռնություններին և դրանով իսկ չկիսել պատասխանատվությունը տարածաշրջանում լարվածության ավելացման հարցում:
Օգտվելով առիթից՝ կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից 2015 թվականի մարտի 3-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևի ընդունման կապակցությամբ: Բարձր եմ գնահատում ԵԺԿ-ի և անձամբ նախագահ Դոլի ներդրումը Եվրոպական խորհրդարանի ս.թ. ապրիլի 15-ի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման գործում, որը խոսում է այս հարցում եվրոպական ընտանիքի հստակ դիրքորոշման և համամարդկային արժեքներին հավատարի լինելու մասին: Շնորհակալ եմ, պարոն Դոլ, ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու իմ հրավերն ընդունելու և «այլևս երբեք» համաշխարհային ուղերձին միանալու համար:
Վերջին ամիսներին մեր եվրոպական օրակարգը հագեցած էր բազմաթիվ միջոցառումներով: Դրանց թվում առանձնացնեմ մարտ ամսին Երևանում Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստի անցկացումը, ինչպես նաև նախորդ շաբաթ Երևանում կայացած Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի Բոլոնիայի նախարարական գագաթնաժողովը:
Վերջում ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը մեծապես կարևորում է ԵԺԿ-ի հետ սերտ համագործակցությունը, որի արդյունքներն ակնհայտ են մեզ համար: Այս առումով բարձր եմ գնահատում օրեր առաջ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության անդամակցությունը ԵԺԿ երիտասարդական կազմակերպությանը:

Серж Саргсян: Азербайджан не прекращает своих провокаций, угроз и антиармянской пропаганды, затягивая процесс урегулирования конфликта 05/22/2015   00:10  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Латвийской Республике Президент Серж Саргсян сегодня в Риге принял участие во встрече лидеров Восточного партнерства Европейской народной партии, на которой выступил с речью. Текст выступления опубликован на сайте галвы армянского государства:
“Многоуважаемый Председатель Дол!
Прежде всего выражаю благодарность Председателю Долу за приглашение принять участие во встрече в этом формате и ее организацию на высоком уровне.
Господин Председатель!
Европейская повестка дня Армении остается в числе наших внешнеполитических приоритетов, и мы обязуемся углублять и укреплять наше сотрудничество с ЕС. Восточное партнерство сегодня переживает нелегкие времена, однако мы не считаем, что оно себя исчерпало или ему больше нечего делать. Просто нужно более реалистично оценить создавшуюся ситуацию, по-новому продолжить начатое в Праге это совместное путешествие. Да, сегодня три партнера имеют один уровень отношений с ЕС, другие – иной, исходя из особенностей своей ситуации. Следовательно, нужно понять, где в этих новых условиях та ось, которая связывает партнеров и Европейский союз, и вокруг чего в действительности будет идти сотрудничество.
Очень важно сохранить то особенное, то обобщающее, что нас объединяет как Партнерство. Мы более чем убеждены, что в основе этой общности должна продолжать оставаться приверженность всех государств-партнеров общим ценностям, развитию демократии, правам человека, верховенству закона, обеспечению мира и стабильности в регионе. Следовательно, в основе дальнейшего сотрудничества нужно сохранить нашу приверженность построению и развитию общества и институтов, защите прав человека, борьбе с коррупцией, проведению свободных и справедливых выборов, независимости судебной системы, становлению основанной на свободной конкуренции рыночной экономики.
Одновременно мы приветствуем, что в основе представленного Европейской комиссией концептуального документа «К новой Политике европейского соседства» лежит принцип учета реальных потребностей государств-партнеров и проявления к ним индивидуализированного подхода, что будет реально способствовать выявлению возможных направлений и новых перспектив сотрудничества с ЕС.
Мы считаем, что членство партнеров в какой-либо структуре не ограничивает его сотрудничества с другими структурами. По этой причине, вступив в Евразийский экономический союз, Армения продолжает сохранять приверженность углублению и расширению отношений с ЕС.
В условиях создавшихся в Европе нынешних сложных геополитических условий Армения своей сбалансированной политикой не только не создала очагов дополнительной напряженности в европейском регионе, а наоборот, сумела построить свою политику на основе принципов совместимости, сбалансированности различных интеграционных систем и многовекторного сотрудничества.
Именно эти представления будут заложены в основу намечаемого нового правового документа, регламентирующего отношения Армения-ЕС, в связи с которым ожидаем вашей поддержки.
Вызывающие озабоченность события, уже длительное время развивающиеся в одной из стран-партнеров – Украине, вызвали серьезный кризис. Полноценное урегулирование ситуации в Украине имеет ключевое значение как для будущего страны, так и для разрядки имеющейся международной напряженности. Я надеюсь, что здесь также победят дальновидность и правильная оценка всего, решения найдутся путем уважения проблем друг друга и понимания друг друга – единственным стабильным путем, а на каждом этапе процессов во имя всеобъемлющего урегулирования совместная работа будет превалировать над ведущим в никуда распространением публичных заявлений с односторонними охаиваниями. К сожалению, подобные знаки я вижу также в сегодняшней декларации ЕНП, вокруг ряда пунктов которой мы не сумели достичь консенсуса. Думаю, одна из основных причин этого в том, что впервые партнеры ЕНП полноценно не были вовлечены в этап разработки проекта.
Говоря об обеспечении сотрудничества и безопасности в европейском регионе, не могу не коснуться нагорно-карабахского конфликта, который продолжает оставаться серьезнейшим вызовом как для региональной, так и европейской безопасности. Азербайджан не прекращает своих провокаций, угроз и антиармянской пропаганды, затягивая процесс урегулирования конфликта. Антиармянская кампания в Азербайджане сочетается с грубыми нарушениями прав человека, а оппоненты режиму давно квалифицируются как агенты Армении.
Угрожающие нашей общей региональной безопасности безответственные шаги Азербайджана не должны оставаться без реакции европейских партнеров. Они должны удостоиться эквивалентной оценки. Поэтому призываю не отдавать дань деструктивным инициативам Азербайджана на различных международных площадках и тем самым не делить ответственность в вопросе увеличения напряженности в регионе.
Пользуясь случаем, еще раз выражаю благодарность в связи с принятием резолюции «Геноцид армян и европейские ценности», посвященной 100-летней годовщине Геноцида армян, принятой 3 марта 2015 года Политической конференцией ЕНП. Высоко оцениваю вклад ЕНП и лично господина Дола в дело принятия 15 апреля с.г. Европейским парламентом резолюции, осуждающей Геноцид армян, которая говорит о четкой позиции европейской семьи в этом вопросе и ее приверженности общечеловеческим ценностям. Благодарю Вас, господин Дол, что Вы приняли мое приглашение посетить Ереван 24 апреля и присоединились ко всемирному призыву «Больше никогда».
В последние месяцы наша европейская повестка дня была насыщена многочисленными мероприятиями. В их числе выделю проведенное в марте в Ереване Четвертое пленарное заседание парламентской ассамблеи «Евронест» Восточного партнерства, а также состоявшийся на прошлой неделе в Ереване Болонский министерский саммит Европейского пространства высшего образования.
В заключение хочу подтвердить, что Республиканская партия Армении придает большую важность тесному сотрудничеству с ЕНП, результаты которого очевидны для нас. В этом плане высоко оцениваю вступление несколько дней назад молодежной организации РПА в молодежную организацию ЕНП”.