Օրինականության ապահովումն անշեղ պահանջ է՝ ուղղված բոլոր ծառայողներին. Աղվան Հովսեփյան 05/09/2015   09:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախաձեռնությամբ այսօր Երևանում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ Եվրամիության TAIEX  միջազգային փորձագիտական խմբի անդամների մասնակցությամբ, որի ժամանակ վերջիններս ներկայացրել են փորձագիտական առաքելության նախնական արդյունքները։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջից:
Շնորհակալություն հայտնելով կատարած աշխատանքի կապակցությամբ՝ ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն արձանագրել է, որ անցած ամիսների ընթացքում զգալի քայլեր են ձեռնարկվել կոմիտեի կայացման, քննիչների աշխատանքային, նյութատեխնիկական պայմանների բարելավման, քննիչների մասնագիտական կարողությունները զարգացնելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ նկատելով, որ կոմիտեի գործունեության անցած 7 ամիսների ընթացքում առավել տեսանելի են դարձել առկա խնդիրները, նախաքննության առջև ծառացած հարցերը։
Կոմիտեի նախագահը հատկապես կարևորել է նախաքննության ողջամիտ ժամկետների պահպանումը, քննիչների մասնագիտական ունակությունների զարգացումը,  քրեագիտական արդի տեխնիկական միջոցների կիրառումը, այդ թվում՝ առանձին քննչական գործողությունների կատարման ուղղությամբ վերապատրաստումները։
ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը հատուկ ընդգծել է քննիչներին, նրանց վարքականոնին ուղղված պահանջները՝ նշելով, որ ընդհանուր քննչական մարմնի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի ձևավորման վրա էական նշանակություն ունեն յուրաքանչյուր քննիչի վարքագիծը, արժեհամակարգը, օրինականության պահպանումը։
«Օրինականության ապահովումն անշեղ պահանջ է՝ ուղղված բոլոր ծառայողներին, յուրաքանչյուր քննիչ պետք է գիտակցի, որ հենց ինքն է իր վարքագծով և աշխատանքով ձևավորում հանրային կարծիքն իր և իր գործընկերների վերաբերյալ»,- ասաց Ա.Հովսեփյանը և հույս հայտնեց, որ փորձագետների եզրակացությունը կնպաստի ինչպես կոմիտեի կարողությունների, այնպես էլ՝ ծառայողների մասնագիտական ունակությունները զարգացնելուն միտված աշխատանքային ծրագրերի իրականացմանը։
Միջազգային փորձագիտական խումբը Երևան է ժամանել ՀՀ քննչական կոմիտեի հրավերով և փորձագիտական առաքելության շրջանակներում մայիսի 4-8-ը  ծանոթացել Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի գործունեության սկզբունքներին, պահանջներին, օրենսդրական դաշտի կարգավորումներին, նյութատեխնիկական, շենքային պայմաններին։
Փորձագետներն աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել ինչպես կենտրոնական մարմնում, այնպես էլ՝ տարածքային ստորաբաժանումներում, ծանոթացել  կոմիտեի տեխնիկական հագեցվածությանը, առկա կարիքներին, քննիչների նշանակման և վերապատրաստման ընթացակարգերին, ուսումնական ծրագրերին։
Նախատեսվում է, որ այցելության արդյունքներով փորձագետները կմշակեն և կներկայացնեն զեկույց՝ Քննչական կոմիտեի՝ որպես անկախ պետական մարմնի կայացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների, առկա խնդիրների և կարողությունների զարգացման վերաբերյալ։

Агван Овсепян: Обеспечение законности является неукоснительным требованием, предъявляемым ко всем служащим 05/09/2015 12:45 | Актуальная тема
Рабочее обсуждение с участием членов международной экспертной группы ЕС TAIEX состоялось по инициативе Следственного комитета Армении в Ереване в субботу.
Председатель СК Армении Агван Овсепян, выразив благодарность за проделанную работу, констатировал, что за прошедшие месяцы были предприняты ощутимые шаги для становления Комитета, улучшения условий работы следователей, развития их профессиональных навыков. Глава СК при этом указал на наличие проблем и вопросов, ставших наиболее заметными за прошедшие 7 месяцев деятельности Комитета.
Председатель СК придал особую важность сохранению разумных сроков предварительного следствия, развитию профессиональных навыков следователя, применению современных средств криминалистической техники, в том числе переподготовке в направлении проведения отдельных следственных действий.
Агван Овсепян акцентировал особое внимание на требованиях к следователям, к нормам их поведения, отметив, что существенное влияние на формирование общественного мнения о следственном органе в целом оказывает поведение, система ценностей отдельно взятого следователя, соблюдение им закона.
“Обеспечение законности является неукоснительным требованием, предъявляемым ко всем служащим. Каждый следователь должен осознавать, что именно он своим поведением и работой формирует общественное мнение о себе и своих коллегах”, - сказал А. Овсепян, выразив надежду на то, что заключение экспертов будет способствовать реализации рабочих программ, нацеленных на развитие как возможностей Комитета, так и профессиональных навыков служащих.
Международная экспертная группа прибыла в Ереван по приглашению Следственного комитета Армении и в рамках экспертной миссии 4-8 мая ознакомилась с принципами деятельности СК РА, его требованиями, нормами законодательного регулирования, материально-техническими условиями.
Эксперты провели рабочие встречи как в Центральном органе СК, так и в территориальных подразделениях, ознакомились с техническим оснащением Комитета, возникшими потребностями, процедурами назначения и переподготовки следователей, учебными программами.
Планируется, что по итогам визита эксперты представят доклад о работах, проведенных в направлении становления Следственного Комитета как независимого органа и развития возможностей ведомства.