ԵԽԽՎ-ում ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը հարգած միակ թուրք պատվիրակը քննադատության է արժանացել յուրայինների կողմից 04/27/2015   14:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 20-ից 24-ը Ստրասբուրգում գումարված Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի հերթական լիագումար նստաշրջանը զուգադիպեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ, ուստի՝ հայկական պատվիրակության համար շատ կարևոր էր ևս մեկ անգամ բարձրաձայնել խնդիրը:
Այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում ասաց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն` ընդծելով, որ պատվիրակության անդամները` անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից, միասնաբար շատ ակտիվ աշխատանք է տարել:
Նա հատկապես կարևորեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նվիրված հայտարարության հրապարակումը, որին միացել են ԵԽ 40-ից ավելի երկրների ավելի քան 170 պատվիրակներ, նաև Հայոց ցեղասպանության խնդրին հեղինակավոր միջազգային մամուլի անդրադարձին նվիրված ցուցահանդեսի բացումը:
Նշվեց նաև, որ հայկական պատվիրակության անդամներն անմոռուկներ և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված այլ խորհրդարանիշներ են բաժանել ԵԽԽՎ պատվիրակներին, այդ թվում` ադրբեջանական և թուրքական պատվիրակությունների անդամներին:
Ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎի լիագումար նիստում բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելու ժամանակ ոտքի կանգնած Թուրքիայի պատվիրակության միակ անդամին` ԵԽԽՎ-ի Խտրականության դեմ հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ` տիկին Բիլգեհանին, ապա, ըստ Հ.Նաղդալյանի տեղեկությունների,  վերջինիս  լուրջ խնդիրներ է ունեցել պատվիրակության ներսում:

Турецкий делегат в ПАСЕ, почтившая память жертв Геноцида армян, подверглась критике со стороны своих коллег 04/27/2015   15:57  |  Лента новостей
Очередная сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы(ПАСЕ), проходившая с 20-го по 24-е апреля в Страсбурге, совпала с 100-й годовщиной Геноцида армян, посему для армянской делегации было крайне важно еще раз затронуть проблему.
Об этом на брифинге с журналистами в понедельник заявила вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян, подчеркнув, что члены армянской делегации вне зависимости от своих политических взглядов активно поработали.
Нагдалян придала важность обнародованному в ПАСЕ заявлению по случаю 100-й годовщины Геноцида армян, к которому присоединились 170 депутатов из более 40 стран, а также выставке “Армяне на первых полосах мировой прессы: 100 лет назад”.
Вице-спикер НС также сообщила, что члены армянской делегации подарили делегатам ПАСЕ, в том числе азербайджанским и турецким парламентариям, незабудки – символ мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян.
Что касается единственного члена турецкой делегации – г-жи Бигехани, почтившей стоя память жертв Геноцида армян, то у нее возникли серьезные проблемы с остальными членами делегации.