Ռուսաստանին ԵԽԽՎ-ում ձայնից զրկելու բանաձևին հայ պատվիրակների քվեարկությունն իրավիճակային էր 02/02/2015   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 26-ից 30-ը Ստրասբուրգում կայացած ԵԽԽՎ-ի ձմեռային նստաշրջանը հարցերով բավականին լեցուն էր: Մեր պատվիրակությունն էլ մասնակցում էր «խիստ կրճատված կազմով». պատվիրակության ութ անդամներից երեքը չմասնակցեցին` առողջական խնդիրներով պայմանավորված:
Այս մասին քիչ առաջ ասուլիսում հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Ըստ նրա` պատվիրակությունն այդուհանդերձ ակտիվ մասնակցություն է ունեցել թե՛ Վեհաժողովի լիագումար նիստերի և թե՛ հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Քննարկված կարևոր զեկույցների թվում նա, մասնավորապես, նշեց Ռուսաստանի պատվիրակության լիազորությունների` մինչև ապրիլ կասեցնելու զեկույցը:
«Մեր պատվիրակության քվեարկությունն ուղղորդված չէր որևէ մեկի կողմից»,- ասաց Հ.Նաղդալյանը` ի պատասխան լրագրողի հարցի, անդրադառնալով հայկական պատվիրակության անդամների ձեռնպահ քվեարկելուն:
Ըստ նրա` դա ստեղծված իրավիճակից բխող քվեարկություն էր: Նշվեց նաև, որ մեր պատվիրակության սակավաթիվ ձայները քվեարկության արդյունքների վրա լուրջ ազդեցություն չէին կարող ունենալ:
Նա ընդգծեց, որ մեր պատվիրակները վերոհիշյալ բանաձևի փոփոխությունների առաջարկներին քվեարկել են` ի օգուտ իր  գործընկեր Ռուսաստանի շահերի:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ հայ պատվիրակներից Արփինե Հովհաննիսյանը քվեարկությանը չի մասնակցել, ապա վերջինս իր հերթին պարզաբանեց, որ այդ օրը վատառողջ է եղել:

Позиция армянской делегации при голосовании по вопросу о лишении РФ права голоса в ПАСЕ была продиктована сложившейся ситуацией 02/02/2015   15:46  |  Лента новостей
Проходившая с 26 по 30 января в Страсбурге сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы(ПАСЕ) изобиловала вопросами. Армянская делегация участвовала в сокращенном составе: трое из семи членов делегации отсутствовали по состоянию здоровья.
Об этом на встрече с журналистами в понедельник заявила руководитель армянской делегации в ПАСЕ Эрмине Нагдалян.
В числе обсуждавшихся на сессии важнейших тем Э. Нагдалян отметила доклад о лишение российской делегации права голоса в ПАСЕ до апреля.
Что касается позиции Армении, воздержавшейся при голосовании, то Эрмине Нагдалян заявила, что она исходила из создавшейся ситуации. По ее словам, армянская делегация в малом составе не могла серьезно повлиять на результаты голосования.
Она также отметила, что армянские делегаты при голосовании по вопросу о поправках в вышеупомянутую резолюцию действовали в интересах своего партнера России.