Ապրիլի 4-ը՝ ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օր 04/04/2015   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
2005 թվականից ի վեր, ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի որոշմամբ, ապրիլի 4-ը հայտարարվել է ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու  միջազգային օր: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Աշխարհի բազմաթիվ երկրներում ականային վտանգը սպառնում է խաղաղ բնակչության և առաջին հերթին` երեխաների կյանքին, հաճախ դառնում է հաշմանդամության պատճառ:
Ականապատ տարածքները պիտանի չեն ոչ գյուղատնտեսության, ոչ անասնապահության, ոչ հանքարդյունահանման և ոչ էլ տուրիզմի ու տնտեսության այլ ճյուղերի զարգացման համար, ուստի կամաց-կամաց լքվում և ժամանակի ընթացքում վերածվում են ամայի տարածքների:
Լուծումը միակն է. ականազերծում և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների  վերացնում: Խնդիրը բավականին ժամանակատար է, ծախսատար և պահանջում է հետևողական բարեխիղճ աշխատանք: Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում ականային վտանգի վերացման պատասխանատվությունն իր ուսերին է վերցրել երկրի կառավարությունը:
Կատարված հետազոտություններով Հայաստանի հանրապետության Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի 42 համայնքներում հայտնաբերվել և քարտեզագրվել են 131 վտանգավոր տարածքներ` 47մլն. քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով:
Ներկայումս ընթանում են տեխնիկական հետախուզման և ականազերծման աշխատանքներ, շարունակվում են ոչ-տեխնիկական հետազոտությունները: Ողջ գործընթացի համակարգումն ու որակի վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հիմնադրված հակաականային գործողությունների ազգային մարմինը` «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը:
Ականազերծման աշխատանքներն իրականացվում են «ՀԱԼՕ թրասթ» կազմակերպության  կողմից` ՀՀ ՊՆ ինժեներա-սակրավորային խաղաղապահ գումարտակի հետ համատեղ: Ի դեպ, այդ գումարտակը ներկայումս հանդիսանում է  երկրի հումանիտար ականազերծման միակ ներուժը:
Աշխատանքների ֆինանսական աջակցությունը  տրամադրվել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի PM/WRA գրասենյակի կողմից: Հայաստանն աջակցում է դոնորների կողմից ֆինանսավորված աշխատանքներին բոլոր հնարավոր միջոցներով: Օրինակ՝ անցած տարի Հայաստանի ներդրումը ԱՄՆ պետդեպարտամենտի PM/WR-ի կողմից ֆինանսավորված ծրագրում կազմում է 75.000.000 ՀՀ դրամ (պրոֆեսիոնալ ականազերծողների, հանդերձանքի,տրանսպորտի, վառելանյութի տրամադրում և այլն):
Այս ամենն արվում է, որպեսզի վստահ լինենք, որ մեր բնակիչները մեր երկրում կարող են անվտանգ տեղաշարժվել և հիմք ստեղծել զարգացման համար: Հայաստանը զարգացման կարիք ունի, իսկ զարգացումը հանգեցնում է կայունության, որն էլ հենց այն է, ինչ պետք է երկրին և համայնքներին:
14:37 10/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կանայք և սփյուռքը՝ անցյալից դեպի ետ-2015» խորագրով քննարկում ՄԱԿ-ում
17:21 06/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՑուցահանդես ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում
11:45 18/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաղաղության և պաշտպանության ապահովում. ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողությունների միատեղման զորություն» թեմայով եվրոպական տարածաշրջանային համաժողով Ամստերդամում
12:54 05/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվեց ՄԱԿ-ի` Բռնի անհետացումների հարցերով կոմիտեում Հայաստանի 1-ին պարբերական զեկույցը
15:18 21/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի ՀՊԴ աշխատանքային խումբը քննության կառնվի Հայաստանում մարդու իրավունքների իրավիճակը

4 апреля отмечается Международный день просвещения по вопросам минной опасности и помощи в деятельности, связанной с разминированием 04/04/2015   12:47  |  Лента новостей
С 2005 года решением Генеральной Ассамблеи ООН 4 апреля было провозглашено Международным днем просвещения по вопросам минной опасности и помощи в деятельности, связанной с разминированием (International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action).
Во многих странах мины угрожают жизни мирных жителей и в первую очередь детей, становясь причиной инвалидизации.
Заминированные территории являются непригодными для развития сельского хозяйства, скотоводства, горнодобывающей деятельности и других отраслей экономики. Посему эти территории постепенно превращаются в пустыню.
Единственный выход - разминирование этих участков и ликвидация взрывоопасных остатков войны. В Армении, как и во всем мире, ответственность за устранение минной опасности, взяло на себя правительство.
Согласно проведенным исследованиям, в 42 общинах Тавушской, Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областях обнаружено и картографировано 131 потенциально опасная зона, сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
В настоящее время ведутся работы по технической разведке и разминированию, продолжаются нетехническое исследования.
Процесс курирует учрежденный правительством РА Национальный орган по вопросам противоминной деятельности - ГНКО “Гуманитарный центр разминирования и экспертизы”.
Работы по разминированию проводятся организаций “ХАЛО Траст” совместно с миротворческим инженерно-саперным батальоном министерства обороны Армении.
Работы финансировались офисом PM/WRA госдепартамента США. Армения содействует финансируемым донорами программам всеми возможными средствами. К примеру, в прошлом году вклад Армении в финансируемую офисом PM/WRA программу составил 75.000.000 драмов.
“Все это делается для того, чтобы обеспечить безопасное перемещение наших граждан и заложить основу для развития.Армения нуждается в развитии, а развитие приводит к стабильности, а это – именно то, что нужно стране”, - говорится в сообщении оборонного ведомства РА.