Պան Գի Մուն. ՄԱԿ-ի հիմնադրումն աշխարհի բնակչության առջև ստանձնած կարևոր հանձնառություն էր 10/24/2014   17:19  |  Միջազգային լրահոս
Բազմակի ճգնաժամերի այս ժամանակներում Միավորված ազգերի կազմակերպության կարիքն զգացվում է ավելի,  քան երբևէ: Այս մասին ասված է հոկտեմբերի 24-ին նշվող՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:
«Աղքատությունը, հիվանդությունները, ահաբեկչությունը, խտրականությունը և կլիմայի փոփոխությունը մեծ կորուստների են հանգեցնում: Միլիոնավոր մարդիկ շարունակում են ենթարկվել ցավալի շահագործման` կախյալ վիճակ ենթադրող աշխատանքի, մարդկանց թրաֆիքինգի, սեռական ստրկության կամ գործարաններում, դաշտերում և հանքերում վտանգավոր աշխատանքային պայմանների միջոցով: Համաշխարհային տնտեսությունը շարունակում է հանդիսանալ անհավասար պայմաններով խաղադաշտ»,- ընդգծում է Պան Գի Մունը:
Ըստ նրա՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնադրումն աշխարհի բնակչության առջև ստանձնած կարևոր հանձնառություն էր՝ վերջ տալու մարդկային արժանապատվության նկատմամբ նման ոտնձգություններին և ճանապարհ հարթելու դեպի ավելի լավ ապագա:
«Եղել են ցավոտ անհաջողություններ, և առջևում դեռ շատ անելիք կա, որ իրականություն դառնա ՄԱԿ-ի կանոնադրության տեսլականը: Սակայն մենք կարող ենք քաջալերվել մեր ձեռքբերումներով:
Հազարամյակի զարգացման նպատակները ոգեշնչել են աղքատության դեմ ուղղված երբևէ ամենահաջողված արշավը: Անհավասարության, խոշտանգումների և ռասիզմի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի պայմանագրերը պաշտպանել են մարդկանց, իսկ այլ համաձայնագրեր նպաստել են շրջակա միջավայրի պահպանությանը: ՄԱԿ-ի խաղաղապահները բաժանել են թշնամական ուժերին, մեր միջնորդները կարգավորել են վեճերը, իսկ մարդասիրական ոլորտի աշխատակիցները կենսականորեն անհրաժեշտ օգնություն են հասցրել:
Այս վճռորոշ պահին եկե՛ք վերահաստատենք մեր հանձնառությունը` ընդլայնելու խոցելի և մեկուսացված մարդկանց հնարավորությունները: Միավորված ազգերի կազմակերպության օրը կոչ եմ անում կառավարություններին և անհատներին՝ աշխատել ընդհանուր պատճառի շուրջ՝ ի շահ համընդհանուր բարօրության»,- մասնավորապես ասված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:
13:10 10/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՊան Գի Մուն. Պետություններն են պարտավոր պաշտպանել մարդու իրավունքները
17:24 28/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿարինե Դանիելյանը մտահոգված է. Հայաստանը միջազգային հանրության հետ հարաբերվելու է Թուրքիայի միջոցով

Пан Ги Мун в обращении по случаю Дня ООН призвал правительства и отдельных лиц сообща работать на общее благо 10/24/2014 17:30 | Международные новости
Сегодня, во времена многочисленных кризисов, Организация Объединенных Наций актуальна как никогда прежде. Об этом говорится в послании генерального секретаря ООН Пан Ги Муна по случаю Дня Организации Объединенных Наций.
"Нищета, болезни, терроризм, дискриминация и изменение климата — все это ложится на нас тяжелейшим бременем. Миллионы людей по-прежнему страдают от ужасной эксплуатации, основанной на принудительном труде, торговле людьми, сексуальном рабстве и сохранении небезопасных условий труда на фабриках, в полях и на шахтах. Для глобальной экономики по-прежнему характерно неравенство условий.
При создании Организации Объединенных Наций народам мира торжественно обещали положить конец подобному посягательству на человеческое достоинство и проложить дорогу к лучшему будущему. Случались и горькие неудачи, и еще многое предстоит сделать для воплощения в жизнь провозглашенных в Уставе целей. Но мы уже можем черпать вдохновение из наших достижений.
Цели в области развития, сформулированные в Декларации тысячелетия Организации Объединенных Наций, послужили стимулом для проведения самой успешной за всю историю кампании по борьбе с нищетой. Договоры Организации Объединенных Наций, касающиеся борьбы с неравенством, пытками и расизмом, обеспечивают защиту людей, в то время как другие соглашения гарантируют охрану окружающей среды. Миротворцы Организации Объединенных Наций осуществляют разъединение враждующих сил, наши посредники добиваются урегулирования споров, а наши гуманитарные сотрудники доставляют жизненно необходимую помощь.
В этот критический момент нам необходимо подтвердить свою приверженность расширению прав и возможностей обездоленных и уязвимых групп населения. В День Организации Объединенных Нацийя призываю правительства и отдельных лиц сообща работать на общее благо”, - отмечается в послании генсека ООН.