Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կառավարիչ Հելեն Քլարկին 09/29/2014   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կառավարիչ Հելեն Քլարկին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աշխատանքն անցած ավելի քան երկու տասնամյակում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ տարբեր ոլորտներում իրականացված բարեփոխումների, դրանց արդյունքում արձանագրված դրական տեղաշարժերի, բազմաթիվ համայնքներում զարգացման ծրագրերի իրականացման գործում զգալի է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աշխատանքը: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել նաև անձամբ տիկին Հելեն Քլարկի ներդրումը:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների և հատկապես՝ ՄԱԶԾ-ի հետ Հայաստանի մշտական երկխոսությունն ու սերտ համագործակցությունը՝ ի նպաստ երկրի բարօրության: Հելեն Քլարկն ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Հայաստանում է՝ հաստատակամորեն օժանդակելու երկրի զարգացմանը: Այդ առաքելության իրականացման և Հայաստան-ՄԱԿ զարգացման օժանդակության նոր շրջանակային փաստաթղթի մշակման նպատակով տիկին Քլարկը կարևորել է ՀՀ կառավարության հետ Հայաստանի զարգացման գերակայությունների քննարկումը:
ՄԱԶԾ կառավարիչը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի և նրա տարբեր կառույցների գործունեությանը Հայաստանի ակտիվ և շահագրգիռ մասնակցության, այդ թվում՝ Կազմակերպության խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու որոշման համար: Հելեն Քլարկը շնորհակալություն է հայտնել նաև ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին Հայաստանի հանգանակության և Սիրիայի ճգնաժամի հետևանքով այդ երկրից Հայաստան տեղափոխված հազարավոր սիրիացիների աջակցության, ՄԱԿ-ի նոր օրակարգի մշակմանը մասնակցելու Հայաստանի պատրաստակամության համար, որի մասին ՀՀ Նախագահը հայտարարեց Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում:

Президент Армении обсудил с администратором Программы развития ООН перспективы сотрудничества 09/29/2014 17:51 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с администратором Программы развития ООН (ПРООН) Хелен Кларк. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент РА высоко оценил деятельность офиса ООН в Армении, в том числе работу ПРООН в республике, проводимую на протяжении более чем двух десятилетий. Серж Саргсян отметил весомую работу ереванского офиса ООН в деле проведения в различных сферах реформ, зарегистрированных по их итогам положительных сдвигов, реализации программ по развитию в многочисленных общинах. Глава государства высоко оценил и личный вклад Хелен Кларк.
На встрече стороны обозначили важность постоянного диалога и тесного сотрудничества Армении с различными структурами ООН, в частности с ПРООН во имя благоденствия страны. Хелен Кларк подчеркнула, что цель ПРООН в Армении – твердо содействовать развитию страны. С целью осуществления этой миссии и разработки нового рамочного документа о содействии г-жа Хелен Кларк отметила важность обсуждения приоритетов развития Армении с правительством РА.
Администратор ПРООН выразила благодарность за активное и заинтересованное участие Армении в деятельности ООН и ее разных структур, в том числе за решение участвовать в миротворческой деятельности. Хелен Кларк выразила благодарность также офису верховного комиссара ООН по делам беженцев за содействие тысячам сирийских армян, переехавшим в Армению из-за кризиса в Сирии, а также готовность Армении принять участие в разработке новой повестки ООН, о которой президент Армении заявил на 69-ой сессии Генассамблеи ООН.