Կարինե Դանիելյանը մտահոգված է. Հայաստանը միջազգային հանրության հետ հարաբերվելու է Թուրքիայի միջոցով 11/28/2013   17:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Թուրքիան 2 մլրդ դոլար վճարելով ՄԱԿ-ին` հերթով Ստամբուլ է տեղափոխում ՄԱԿ-ի եվրոպական կառույցները»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Նա նաև փաստեց, որ արդեն այդ երկրի տարածք է տեղափոխվել Բնակչության ֆոնդը, մանկական հիմնադրամը` Յունիսեֆը, և վերջերս համաձայնագիր է ստորագրվել՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի և Թուրքիայի ղեկավարության միջև UNDP-ի գրասենյակի տեղափոխման ուղղությամբ:
«Թուրքիայի ամբիցիաները շարունակվում են մյուս կառույցների նկատմամբ, այսինքն` եթե այսպես շարունակվի, Ժնևից, Կոպենհագենից, Ստրասբուրգից, Փարիզից ՄԱԿ-ի կառույցների տեղափոխությունը դեպի Ստամբուլ, Հայաստանը ՄԱԿ-ի շրջանակներում միջազգային հանրության հետ շուտով հարաբերվելու է Թուրքիայի միջոցով»,-ասաց Կարինե Դանիելյանը, հավելելով. «Եղեռնի 100-ամյակի նախօրեին միջազգային հանրությունը այսպիսի «նվեր» է մատուցում Հայաստանին»:
ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, ևս կիսեց Կարինե Դանիելյանի մտահոգությունը և, որպես եվրոպական կառույցներում ներկայացված պատգամավոր՝ խոստացավ. «ես հանձնառու եմ լինելու այս խնդիրը բարձրացնել Եվրոպական միջազգային բոլոր հարթակներից»:
Ի դեպ, Կարինե Դանիելյանի այս մտահոգությունը որպես հայ մարդ, կիսում է նաև ԱԺ պատգամավոր, Ալեքսանդր Արզումանյանը՝ նշելով. «Որպես հայ ինձ համար էլ դա հաճելի չէ»: Եվ, այդուհանդերձ, ԱԳ նախկին նախարարի կարծիքով՝ ճիշտ կլիներ բողոքելու փոխարեն ժամանակին գործնական քայլեր ձեռնարկել:
«Մենք ոչ թե պիտի ասենք, որ թուրքերը ցեղասպանություն են գործել, իրավունք չունեն UNDP-ի գրասենյակ ունենալու, այլ փորձենք մեր գործընկերներին ավելի լավ առաջարկ ներկայացնել: Եթե կարող էինք UNDP-ի գրասենյակ բացել, մենք առաջարկեինք և բերեինք մեզ մոտ»,- նշեց Ալ.Արզումանյանը:
12:25 27/11/2013  |  Միջազգային լրահոսՀավանություն է տրվել համացանցի օգտատերերի անձնական կյանքի անձեռնմխելիության մասին բանաձևին
18:21 23/10/2013  |  Միջազգային լրահոսՄիլիոնավոր մարդիկ ապավինում են ՄԱԿ-ի մարդասիրական անձնակազմի կենսափրկարար աջակցությանը
19:37 01/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի զեկույց. Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում կանանց և երեխաների կյանքը բարելավվում է
19:42 29/06/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներից 174-ը 2012 թվականին ձեռնպահ են մնացել մահապատժից

Карине Даниелян обеспокоена: “Армении придется общаться с мировым сообществом посредством Турции” 11/28/2013 18:46 | Актуальная тема
Турция, заплатив 2 млрд. долларов ООН, по очереди добивается переноса офисов европейских структур ООН”, - в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”заявила председатель общественной организации “Во имя стабильного развития человечества” Карине Даниелян.
Она также констатировала, что на территорию этой страны переместили Фонд населения, Детский фонд, Юнисеф и недавно между генсеком ООН и руководством Турции было подписано соглашение о переносе офиса UNDP.
“Турция вынашивает амбиции и в отношении других структур, то есть, если продолжится перемещение офисов структур ООН из Женевы, Копенгагена, Страсбурга, Парижа в Стамбул, Армении в рамках ООН вскоре придется контактировать с мировым сообществом посредством Турции”, -отметила Карине Даниелян и добавила, что “в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян мировое сообщество преподносит подобный “подарок” Армении”.
Депутат НС РА Заруи Постанджян разделяет беспокойство Карине Даниелян и, как парламентарий, представляющий Армению в европейских структурах, пообещала, что поднимет этот вопрос на всех международных площадках.
Беспокойство Карине Даниелян разделяет и депутат НС Александр Арзуманян. Он отмечает, что для него, как для армянина, столь же неприятен сей факт. Тем не менее, по мнению экс-главы МИД Армении, было бы правильно предпринять конкретные шаги вместо того, чтобы сетовать.
“Мы должны сделать нашим коллегам гораздо более привлекательное предложение. Если мы могли открыть офис UNDP, то мы должны были обратиться с подобным предложением и переместить офис к нам ”, - отметил А. Арзуманян.