Երրորդմասցի Լյովիկի սպանության գործով ԱԱԾ-ն տեղեկատվություն չի հրապարակում 03/18/2015   14:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնն առայժմ ոչ հերքում, ոչ էլ հաստատում է մամուլում այսօր տարածված տեղեկությունները, թե մարտի 4-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի մոտ տեղի ունեցած փոխհրաձգությունների գործով ձերբակալվածների թիվը հասնում է  5-ի:
«Նախաքննական մարմինը ԱԱԾ մամուլի կենտրոնին որևէ տեղեկություն չի տալիս` գաղտնիությունից ելնելով»,- գործի շրջանակներում ձերբակալվածների մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասացին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Մինչդեռ, ըստ մամուլում հայտնված տեղեկությունների, երեկ ձերբակալվել է Հարություն Խաչիկյանը` Գաբի մականունով, ով սպանության մեղադրանքով հետախուզման մեջ գտնվող Ծըգըլ մականունով հայտնի Սարգիս Գրիգորյանի մտերիմ ընկերն է: Նա, սակայն, ըստ նույն աղբյուրի, ձերբակալվել է մեկ այլ գործի շրջանակներում՝ ապօրինի զենք, զինամթերք կրելու կասկածանքով:
Հիշեցնենք՝ մարտի 4-ին «Նուբարաշենի» մոտ սպանվել էին Լեւոն Ղազարյանը` Երրորդմասցի Լյովիկը, և նրա երկու մտերիմները` Դրաստամատ Թադեւոսյանը` Դերոն, և Մեսրոպ Մելիքյանը`Մոսոն:
Դեպքի առնչությամբ Քննչական կոմիտեում քրեական գործ էր հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 1-ին կետով եւ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որն ավելի ուշ փոխանցվել էր ԱԱԾ վարույթ:
Միաժամանակ հետախուզում է հայտարարել Ծըգըլ մականունով հայտնի Սարգիս Գրիգորյանի, Տլե մականունով հայտնի Սարգիս Հախանումյանի և Գաստիկ մակլանունով հայտնի Վահան Հակոբյանի նկատմամբ:

СНБ Армении не подтверждает, но и не опровергает информацию о новых задержанных по делу об убийстве “Ерордмасци Лёвика” 03/18/2015   15:24  |  Криминальная хроника
Пресс-центр Службы национальной безопасности Армении не подтверждает, но и не опровергает появившиеся сегодня в прессе сведения о том, что число задержанных по делу перестрелке близ ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” достигло 5.
Орган предварительного следствия не предоставляет какой-либо информации пресс-центру СНБ, ссылаясь на “тайну следствия””, - заявили в ответ на запрос ИА “ФактИнфо” в СНБ РА.
В прессе муссируется информация, что накануне был задержан Арутюн Хачикян по кличке Габи, который является близким другом находящегося в розыске по обвинению в убийстве Саркиса Григоряна по прозвищу Цгл. По сведениям тех же источников, он был задержан в рамках другого дела по подозрению в незаконном ношении оружия и боеприпасов.
По данному факту в Следственном комитете Армении было возбуждено уголовное дело по п.1 ч.2 ст.104(убийство двух и более лиц) и ч.1 ст.235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)УК РА.
5-го марта дело было передано в производство Службы нацбезопасности Армении для продолжения расследования.
По данному делу в розыск объявлены Саркис Григорян (Цгл), Саркис Аханумян (Тле) и Ваан Акопян (Гастик).