Սերժ Սարգսյան. Անհրաժեշտ է միջազգային հանրության, եվրոպական կառույցների աներկբա գնահատականը Ադրբեջանի նման գործելակերպին 03/17/2015   16:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք չենք պատրաստվում այս հարթակը վերածել քարոզչության կամ ժողովուրդների միջև թշնամանք սերմանելու միջոցի, ինչպես դա տեղի ունեցավ Ադրբեջանում, այլ փորձում ենք վեհաժողովի ընձեռած հնարավորությունները լավագույնս ծառայեցնել մեր ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության և համագործակցության ընդլայնման գործին»,- ելույթ ունենալով Երևանում քիչ առաջ մեկնարկած Եվրանեսթ ԽՎ չորրորդ լիագումար նիստում, մասնավորապես ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց, որ իր ասածի վկայությունն է հայկական պատվիրակությունների ակտիվ մասնակցությունը Ադրբեջանում կայացած բազմաթիվ միջոցառումներին, ներառյալ՝ 2012 թվականի Բաքվի լիագումար նիստին:
«Ցավում եմ, որ ադրբեջանական կողմն ընդառաջ չի գնում մեր կառուցողական երկխոսության հաստատմանն ուղղված քայլերին:
Առավել մտահոգիչ է սակայն, որ մեր հարևան պետությունը ապակառուցողական և առավելապաշտական կեցվածք է դրսևորում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բուն գործընթացում՝ հետ կանգնելով արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, հետևողականորեն փորձելով փոփոխել Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը, կամ էլ առաջ մղել պայմանագրի շուրջ բանակցությունների գաղափարը՝ առանց համաձայնության գալու հիմնարար սկզբունքների շուրջ: Մի բան պարզ է, որ խնդրի լուծման բանալին գտնվում է ոչ թե Փարիզում, Մոսկվայում կամ Վաշինգտոնում, այլ՝ Բաքվում, Ստեփանակերտում և Երևանում: Մինչդեռ Ադրբեջանը մտացածին պատրվակներ է գտնում համանախագահողների առաջարկած սկզբունքների հիման վրա կարգավորումից խուսափելու նպատակով»,-ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:
Նա նշեց, որ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության, եվրոպական կառույցների աներկբա գնահատականը այդ երկրի նման գործելակերպին:
«Անկախ Ադրբեջանի անիրատեսական պահանջներից և շփման գծում իրականացվող պարբերական սադրանքներից՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Միջազգային հանրության մոտեցումը, հատկապես վերջին տարիներին, այն է, որ եվրոպական ու համամարդկային արժեքների վրա հիմնված` ժողովուրդների ազատ կամարտահայտությունն ու ինքնորոշման իրավունքը այլընտրանք չունեն: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ևս այդ իրավունքի ազատ իրականացումն է, որ կարող է հանգեցնել այս հարցի համապարփակ լուծմանը: Այդ մոտեցումն է ընկած նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների առաջարկությունների հիմքում»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
22:27 16/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում կայացել է Եվրանեսթ ԽՎ-ի էներգետիկ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
22:19 16/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՋորջ Պիրինսկի. Ադրբեջանցի գործընկերները բացակայությունը բացատրում են իրենց առաջարկների և դիտարկումների մերժման փաստով
22:07 16/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրանեսթ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովը մերժել է Հայաստանի համար անընդունելի առաջարկները
20:28 16/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵվրանեսթ ԽՎ-ի հանձնաժողովը մերժել է Ադրբեջանի առաջարկը
19:24 16/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համատեղ քննարկում
17:15 16/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. Անցյալի ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը ապագայում դրանց կանխարգելման հիմնական գործոններից մեկն է
16:05 16/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՌիչարդ Կիրակոսյան. Հայաստանում մենք, կոպիտ ասած, տեսնում ենք քաղաքական անպտղաբերության որոշակի մակարդակ
15:21 16/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. Հայաստանը մտադիր է զարգացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ

Президент Армении указал на необходимость неоспоримой оценки деструктивной политики Азербайджана со стороны международного сообщества 03/17/2015   16:53  |  Актуальная тема
“Мы не собираемся превращать эту площадку в средство пропаганды или разжигания вражды между народами, как это имеет место быть в Азербайджане. Мы пытаемся найти наилучшее применение предоставленным Ассамблеей возможностям для мирного сосуществования народов и расширения сотрудничества”, - заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на стартовавшем во вторник четвертом пленарном заседании “Евронест”.
В подтверждение своих слов глава государства указал на активное участие армянских делегаций в состоявшихся в Азербайджане многочисленных мероприятиях, в том числе пленарном заседании Баку в 2012 году. “К сожалению, азербайджанская сторона не поддерживает предпринимаемые нами шаги по установлению конструктивного диалога”, - сказал Серж Саргсян.
“Еще большую обеспокоенность, однако, вызывает деструктивная и максималистская позиция соседнего государства в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта, заключающаяся в отказе от уже достигнутых договоренностей, последовательном стремлении изменить формат Минской группы ОБСЕ или в продвижении идеи переговоров вокруг договора без достижения согласия по основополагающим принципам. Одно ясно, что ключ к решению проблемы находится в Степанакерте, Ереване и Баку, а не в Париже, Москве или Вашингтоне. Между тем Азербайджан находит надуманные предлоги во избежание урегулирования проблемы на основе принципов, предложенных сопредседателями”, - подчеркнул президент Армении.
Он также указал на необходимость неоспоримой оценки подобного поведения Азербайджана со стороны международного сообщества, европейских структур.
“Вне зависимости от нереальных претензий Азербайджана и периодически осуществляемых на линии соприкосновения провокаций мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта нет альтернативы. Подход международного сообщества, особенно последние годы, заключается в том, что базирующееся на европейских и общечеловеческих принципах право на свободное волеизъявление народов и право на самоопределение не имеет альтернативы. Реализация этого права также народом Нагорного Карабаха может привести к комплексному решению вопроса. Этот подход лежит также в основе предложений Минской группы ОБСЕ”, - отметил президент Армении.