Սեյրան Օհանյանը Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչին ներկայացրել է շփման գծում տիրող իրավիճակը 02/09/2015   16:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերթ Սալբերի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ կարծիքների փոխանակումը:
Սեյրան Օհանյանը զրուցակցին ներկայացրել է շփման գծում տիրող իրավիճակը` Եվրամիության պատվիրակի ուշադրությունը հրավիրելով տարեսկզբից ի վեր լարվածության կտրուկ աճի և միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական զինված ուժերի նախահարձակ գործողությունները զսպելու անհրաժեշտության վրա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նաև վերահաստատել է հակամարտող կողմերի միջև շփման գծում վստահության ամրապնդման միջոցառումների կյանքի կոչման կորևորությունը:
Մտահոգության հայտնելով առաջնագծում տեղի ունեցող պատահարների հաճախակիացման կապակցությամբ՝ Հերբերթ Սալբերն իր հերթին նշել է, որ Եվրամիությունն ընդունում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը և պատրաստ է հնարավորության սահմաններում ներդրում կատարել այս ձևաչափով բանակցային գործընթացում:

Глава Минобороны Армении представил спецпредставителю ЕС на Южном Кавказе ситуацию в зоне карабахского конфликта 02/09/2015   17:48  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сейран Оганян принял 9 февраля спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе и по вопросам кризиса в Грузии Герберта Зальбера и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства РА.
Основной целью встречи был обмен мнениями вокруг процессов, протекающих в зоне карабахского конфликта.
Сейран Оганян представил ситуацию на линии соприкосновения, обратив внимание делегата ЕС на резко возросшую с начала текущего года напряженность и необходимость сдерживания наступательных действий Азербайджана.
Глава Минобороны Армении подтвердил важность воплощения в жизнь шагов по укреплению доверия между конфликтующими сторонами.
Выразив обеспокоенность по поводу участившихся инцидентов на передовой, Герберт Зальбер в свою очередь отметил, что ЕС принимает ведущую роль МГ ОБСЕ в вопросе урегулирования конфликта и готов при необходимости внести свой вклад в переговорный процесс в этом формате.