Սպանությունից հետո Վալերի Պերմյակովի երթուղին ճշտվել է 02/06/2015   20:00  |  Քրեական խրոնիկոն
2015թ. հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր՝ առաջ քաշված վարկածներն ստուգելու ուղղությամբ։
Քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների և մեղադրյալ Վալերի Պերմյակովի՝ ՌԴ-ում միմյանց հետ առնչություն ունենալու հավանական վարկածը ստուգելու ուղղությամբ կատարված քննությամբ պարզվել է, որ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամներից Հասմիկ և Աիդա Ավետիսյանները, Արաքսյա Պողոսյանը 2005 թվականից մինչ դեպքի օրը Հայաստանի սահմաններից դուրս չեն մեկնել։ Սերյոժա և Արմեն Ավետիսյանները պարբերաբար մեկնել են ՌԴ, մասնավորապես՝ Մոսկվա, Կրասնոդար, Անապա, Սոչի և Ռոստով քաղաքներ: Հիշյալ վարկածի ստուգման ուղղությամբ քննչական և օպերատիվ աշխատանքները շարունակվում են:
Բացի այդ, Վալերի Պերմյակովի հնարավոր երթուղին ճշտելու նպատակով դեռևս 2015թ. հունվարի 12-ին հետախույզ շների օգտագործմամբ կատարված գործողություններն առավել մանրամասնելու նպատակով ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանման շնավարժների մասնակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության քննիչների կողմից կատարվել է զննություն, կազմվել է հավանական երթուղու սխեմա:
Հիշյալ գործողության արդյունքները համեմատվում են Վալերի Պերմյակովի մոտ հայտնաբերված հեռախոսահամարների վերծանումների և տարածքն սպասարկող հեռախոսակայանների տվյալների հետ՝ Վալերի Պերմյակովի հնարավոր երթուղին ճշտելու և համընկնումներ հայտնաբերելու նպատակով:
Ինչ վերաբերում է քրեական գործով մեղադրյալ Վալերի Պերմյակովի սակավամտության վերաբերյալ տարածվող լուրերին, ապա հայտարարում ենք, որ վարույթն իրականացնող մարմինը նման տվյալների չի տիրապետում, նման տեղեկություններ քրեական գործում չկան։
ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում հարցումներ են ուղարկվել Ռուսաստան՝ նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթեր, ծառայության ընթացքում բժշկական հետազոտությունների և դրանց արդյունքների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելու համար։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նշված փաստաթղթերն ստանալուց անմիջապես հետո մեղադրյալի նկատմամբ կնշանակվի դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննություն (պարզաբանում ենք, որ նման ծանր հանցագործությունների դեպքում, որպես կանոն, մեղադրյալի նկատմամբ նշանակվում է դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննություն, որի համար փորձաքննության ենթարկվող անձի  առողջական վիճակի վերաբերյալ  փաստաթղթերը պարտադիր են)։

СК Армении запросил у России медсправки о состоянии здоровья Валерия Пермякова 02/06/2015   22:16  |  Криминальная хроника
В рамках расследуемого в производстве Следственного комитета Армении уголовного дела направлены запросы в Россию на получение медицинских документов о состоянии здоровья Валерия Пермякова, обвиняемого в убийстве семи человек в Гюмри, а также о предоставлении информации о проведенных в ходе военной службы медобследованиях и их результатах, сообщается на странице Следственного комитета Армении в социальной сети Facebook.
12 января в городе Гюмри была убита семья из семи человек, включая полугодовалого ребенка, скончавшегося в ереванском медцентре спустя неделю после инцидента. В совершении преступления подозревается военнослужащий 102-й РВБ Валерий Пермяков, который 13 января был задержан российскими пограничниками при попытке пересечения армяно-турецкой границы и на допросе признал свою вину. Днем ранее ряд СМИ сообщили о возможных психических отклонениях у обвиняемого.
“Что касается слухов о слабоумии Пермякова, то мы заявляем, что следственный орган, осуществляющий производство по делу, не располагает подобными данными и такой информации в уголовном деле нет”,- говорится в сообщении СК РА.
“Одновременно сообщаем, что сразу же после получения указанных документов в отношении обвиняемого будет назначена комплексная судебно-психиатрическая и судебно-психологическая экспертиза. Такая экспертиза, как правило, назначается при совершении подобных тяжких преступлений, и обязательным условием для этого является наличие документов о состоянии здоровья обследуемого”, - отмечается в сообщении.
В СК Армении также проинформировали, что следствием при проверке версии о возможных связях Пермякова с членами семьи Аветисянов в РФ было установлено, что Асмик и Аида Аветисяны, а также Араксия Погосян с 2005 года и вплоть до дня инцидента не покидали пределов Армении. Сережа и Армен Аветисяны регулярно бывали в России, в частности в Москве, Краснодаре, Анапе, Сочи и Ростове. Следственные и оперативные работы по проверке данной версии продолжаются.
Кроме того, для уточнения возможного маршрута Пермякова, следователи управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении вместе с кинологами детально изучили проведенную еще 12 января операцию с сыскными собаками, произвели осмотр, составив схему возможного маршрута.
“Проводится сравнение результатов вышеупомянутой операции с расшифровкой данных с номеров телефонов, обнаруженных у Пермякова, и с данными телефонных станций с целью уточнения возможного маршрута и выявления совпадений”, - отмечается в сообщении.