Կառավարության դիմաց ակցիան շարունակվում է. պաշտոնական պատասխան դեռ չի տրվել 01/30/2015   15:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամայանն այսօր կառավարության նիստից հետո ընդունեց կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անող ՓՄՁ ներկայացուցիչների 15-հոգանոց պատվիրակությանը:
Թեև ի սկզբանե հավաքվածները դեմ էին այդ հանդիպմանը և պահանջում էին, որ «վարչապետն ինքն իր տաք կաբինետից իջնի» ու հանդիպի իրենց բոլորի հետ, բայց ի վերջո տեղի տվեցին:
Իսկ մինչ ՓՄՁ ներկայացուցիչներն սպասում էին կառավարության պատասխանին, նրանց միացան ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանն ու Վահան Բաբայանը, ովքեր հայտարարեցին, որ երկուշաբթի օրը` փետրվարի 1-ին, ԲՀԿ-ն ԱԺ հերթական քառօրյայի մեկնարկին «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքը քննարկելու համար արտահերթ խորհրդակցություն հրավիրելու հարց կբարձրացնի ԱԺ նախագահի մոտ:
ԲՀԿ-ն ակցիայի մասնակիցներին կոչ արեց փետրվարի 1-ին գալ ԱԺ շենքի մոտ` սատարելու իրենց նախաձեռնությանը:
Հիշեցնենք՝ հենց փետրվարի 1-ից է սկսելու գործել «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքը, որի համաձայն՝ տոնավաճառների աշխատողներն իրենց ապրանքաշրջանառության վերաբերյալ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնեն հարկային մարմնին, բայց 3.5 տոկոս հարկի փոխարեն՝ ամսական պետք է վճարեն 1 տոկոս հարկ:
Ընդ որում, առաջին անգամ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում ձեռնարկությունը նախազգուշացում է ստանում, երկրորդ անգամ՝ տուգանելու է 20 հազար դրամով, երկրորդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 տոկոսի չափով:
Այս օրենքի անհրաժեշտությունը կառավարությունը փաստարկում է խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչներին հարկային դաշտ բերելով:
11:34 30/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանձնարարեց հանդիպել բողոքի ակցիայի մասնակից ՓՄՁ ներկայացուցիչներին

В Ереване недовольные поправками в закон “О налоге с оборота” представители МСБ продолжают митинговать у здания правительства 01/30/2015   15:48  |  Актуальная тема
Премьер-министр Армении после заседания правительства в пятницу принял делегацию представителей МСБ в составе 15 человек.
Отметим, что представители малого и среднего бизнеса проводят акцию протеста против поправок к закону “О налоге с оборота”.
Пока они дожидались ответа, к ним присоединились депутаты от фракции “Процветающая Армения” Микаэл Мелкумян и Ваан Бабаян. Они заявили, что на стартующем в понедельник “четырехдневке” поднимут вопрос о созыве внеочередного совещания для обсуждения закона “О налоге с оборота”.
Представители ППА призвали митингующих собраться у здания парламента в понедельник и поддержать их инициативу.
Напомним, что с 1 февраля начнут действовать поправки в закон “О налоге с оборота”, согласно которым работники ярмарок должны представить задокументированные сведения о товарообороте в налоговые органы и выплачивать ежемесячно налог в размере 1% вместо прежней ставки в 3.5%.
В случае несоблюдения вышеупомянутых требований, компании выносится предупреждение, а при повторном и последующем нарушениях положений закона грозит штраф в размере 20 тыс.драмов и 5% от налога с оборота соответственно.
Необходимость принятия данного закона правительство обуславливает намерением вывести из тени крупных предпринимателей.
12:11 30/01/2015  |  Лента новостейПремьер-министр Армении Овик Абраамян поручил встретиться с противниками поправок к закону “О налоге с оборота”