Կան միջազգային իրավունքի սկզբունքներ ու նորմեր և դրանց ադրբեջանական ընկալում. Էդվարդ Նալբանդյան 01/27/2015   13:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրականում կան միջազգային իրավունքի սկզբունքներ և նորմեր և մյուս կողմից՝ միջազգային իրավունքի և սկզբունքների ադրբեջանական ընկալում:
Այսօրվա մամուլի ասուլիսում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսպես է մեկնաբանել Դավոսում Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, թե «ամբողջ աշխարհում բոլոր հակամարտությունների կարգավորման հիմքում պետք է դրվեն միջազգային իրավունքի միևնույն նորմերը»:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները ընկած են այն առաջարկների հիմքում, որոնք արվել են եռանախագահող երկրների կողմից՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ: Դրանք երեք սկզբունքներն են՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ինքնորոշման իրավունք և տարածքային ամբողջականություն:
Է.Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ի պատասխան այն կոչերի, որոնք արվել են եռանախագահ երկրների կողմից, անգամ՝ նախագահների մակարդակով արված կոչերի՝ Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ այդ սկզբունքների հիման վրա հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Իսկ Ադբեջանը այդպես էլ չի արտահայտում իր դիրքորոշումը՝ ի պաշտպանություն միջազգային իրավունքի այդ սկզբունքների:
«Դա ցույց է տալիս այդ հայտարարությունների հակասությունը, որ անում են Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները նայած՝ որ հարթակում են գտնվում և ինչպես են ուզում ընկալվել այդ հարթակներում։ Բայց իրականում երբ տարբեր միջազգային կազմակերպություններ քննադատություններ են հնչեցնում Ադրբեջանի հասցեին, Բաքուն ասում է, որ այդ կազմակերպությունները ոչինչ չեն հասկանում: Երևի հասկացողները միայն ադրբեջանցիներն են»,- նշել  է ՀՀ արտգործնախարարը։
13:10 27/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպեց Իրանի ԱԳ նախարարին
19:47 07/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. «Խստորեն դատապարտում ենք Փարիզում իրականացված ահաբեկչությունը»

Эдвард Налбандян: Существуют принципы и нормы международного права и их азербайджанское восприятие 01/27/2015   17:38  |  Лента новостей
Складывается впечатление, что с одной стороны существуют принципы и нормы международного права, а с другой - азербайджанское восприятие международного права и принципов, заявил во вторник министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева в Давосе, согласно которому в основу урегулирования всех конфликтов должны быть положены одни и те же нормы международного права.
Глава МИД Армении напомнил, что основополагающие принципы международного права лежат в основе сделанных странами сопредседателями МГ ОБСЕ предложений касательно карабахского урегулирования. Речь идет о трех принципах – неприменение угрозы силы, право на самоопределение и принцип территориальной целостности.
"Армения неоднократно подтверждала свою готовность придерживаться данных норм в вопросе мирного урегулирования карабахской проблемы, в то время как Азербайджан так и не высказывает свою позицию в защиту принципов международного права”,- сказал Налбандян на совместной пресс-конференции со своим иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом в Ереване.
Это указывает на противоречивость заявлений, которые делают азербайджанские чиновники, исходя из того, на какой площадке находятся и как бы они хотели, чтобы их там воспринимали.
Когда международные организации выступают с критикой в адрес Азербайджана, в Баку сразу же заявляют, что эти организации ничего не понимают. Создается впечатление, что только азербайджанцы что-то понимают”, - отметил Налбандян.