Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Մեր հանդեպ ձեռնարկված ցանկացած միջադեպի հետևել և հետևելու է հատուցման գործողություն (Լուսանկարներ) 01/26/2015   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մասնակցել է պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի և հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Մինչ զեկույցներին անցնելը, նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հայրենիքի սահմաններն արիաբար պաշտպանելու ժամանակ զոհված մերօրյա հերոսների և արցախյան ազատամարտի տարիներին իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր զինծառայողների ու ազատամարտիկների հիշատակը:
Կոլեգիայի նիստում, որը նվիրված է եղել 2014թ. ուսումնական տարվա մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, մարտական հերթապահության, զորքերի ու շտաբների օպերատիվ, մարտական պատրաստության արդյունքներին, զինվորական կարգապահության վիճակին, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել բացման խոսքով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Պաշտպանության նախարարությունում
«Պարոնա՛յք գեներալներ, սպաներ,
Մինչև զեկույցներին անցնելը, մի քանի խոսք եմ ուզում ասել:
Ուզում եմ սկսել նրանից, որ տարվա սկիզբը լարված էր, և մենք ականատեսն ենք հակառակորդի բազմաթիվ նախահարձակ գործողությունների: Ունեցանք ցավալի կորուստներ, որոնց համար սգում ենք՝ ընկած բոլոր տղերքի ընտանիքների և հարազատների հետ միասին: Կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ տղերքից յուրաքանչյուրի կյանքի համար ադրբեջանցիները թանկ են վճարելու. նրանք թանկ են վճարել, այսօր թանկ են վճարում և ապագայում այդպես էլ լինելու է:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների նպատակը ակնհայտ է: Ադրբեջանի իշխանությունը չի թաքցնում, որ քաղաքական ու ռազմական միջոցների համադրմամբ ձգտում է մշտական լարվածություն ստեղծել մեր շուրջ: Դա պարզ շանտաժի քաղաքականություն է, որի հիմնական հասցեատերը ոչ այնքան մենք ենք, որքան միջազգային հանրությունը:
«Ամեն ինչ միայն ինձ» անհեթեթ գործելաոճով կատարյալ ձախողման հասնելով բանակցային գործընթացում` պաշտոնական Բաքուն փորձում է բոլորին ցույց տալ, թե ինչեր կարող է անել, եթե չբավարարվեն իր բոլոր քմահաճույքները, առանց հասկանալու, առանց լրջորեն վերլուծելու, թե ինչպիսի սարսափելի հետևանքներ կարող է ունենալ այդ ամենը հենց իր համար: Ավելին, ամեն անգամ, երբ Հայաստանի ներսում որևէ խնդիր է առաջանում կամ ցավալի իրադարձություն է տեղի ունենում, Ադրբեջանին թվում է, թե եկել է իր աստեղային ժամը, և նա անմիջապես իրեն ցույց է տալիս առաջին գծում:
Իզուր: Շատ իզուր: Մենք քսանհինգ տարի առաջ՝ ավելի բարդ ու դժվար պայմաններում, իրենց ավել-պակաս ելույթներն ու ախորժակը տեսել ենք: Այս դահլիճում հավաքվածների մեծ մասը, վստահ եմ, հիշում են, թե ինչպիսի հոխորտանքներ էին հղում նրանք 90-ական թվականների սկզբներին, թե ինչպես էին սպառնում Ստեփանակերտում ադրբեջանական դրոշ ծածանել, նրանցից մեկն այնքան էր իրեն կորցրել, որ խոսում էր Սևանում իր ոտքերը լվանալու մասին, իսկ Շուշիից հետո ամեն շաբաթ կրկնում էին, որ կարճ ժամանակում Շուշիում թեյ են խմելու: Մենք այդ ամենը տեսել ենք: Չենք հոխորտացել, բայց մարտի դաշտում մեր գերակայությունն ենք նրանց պարտադրել: Այսօր մենք շատ ավելի պինդ ենք: Այնքան պինդ ենք, որքան երբևէ չենք եղել:
Մենք պատերազմ հրահրելու որևէ պատճառ չունենք: Մենք ինքներս միջադեպեր չենք հրահրում: Դուք դրա մասին շատ լավ գիտեք: Եվ մենք երբեք նախահարձակ չենք լինում: Դա մեզ պետք չի բնավ:
Սակայն մեր հանդեպ ձեռնարկված ցանկացած միջադեպի հետևել և հետևելու է հատուցման գործողություն: Մինչև վերջերս մեր ձեռնարկած պատասխան գործողությունները եղել են սիմետրիկ իրենց ձևով և ասիմետրիկ՝ ավելի մեծ կորուստներ հասցնելու առումով:
Այսուհետ կարող են տեղի ունենալ նաև ձևով ասիմետրիկ հատուցման գործողություններ: Տաք գլուխները բազմաթիվ անակնկալների պիտի սպասեն: Ավելին, մեր սահմաններին և շփման գծի երկայնքով ավելի մեծ և սպառնալից կուտակումների պարագայում, մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը:
Թո՛ղ ոչ ոք չմտածի, որ մենք ձեռքներս ծալած սպասելու ենք, թե երբ է արհավիրքը մտնելու մեր տուն: Մեզ համար արհավիրք պատրաստողի հանդեպ մենք պարտավոր ենք լինել անողոք: Կրկնում եմ՝ դիմացինի արկածախնդրու-թյունը կստիպի մեզ գնալ անդառնալի վնասների հասցման ճանապարհով:
Մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պատրաստ են անխնա կերպով մահվան բերան ուղարկել իրենց հարյուրավոր և հազարավոր քաղաքացիների՝ միայն թե իրենց աթոռները լինեն պաշտպանված: Բայց մենք չենք կարող հանդուրժել, որ դա կատարվի մեր քաղաքացիների կյանքերի ու մեր զինվորների կյանքերի գնով: Դա չի կարող արվել մեր հաշվին:
Մենք մնում ենք այն համոզման, որ ճիշտը պայմանավորվելն է, որ ճիշտը բանակցությունները շարունակելն է, և հայտնի սկզբունքների ներքո պայմանավորվածություններ ձեռք բերելն է, իսկ դա հնարավոր է միայն զինադադարի պահպանման և վստահության կամուրջներ կառուցելու պարագայում: Կամուրջներ այրելով ոչ ոք լավ բանի չի հասել և չի հասնելու:
Ես մեկ անգամ ևս ի լուր բոլորի հայտարարում եմ. մենք պատրաստ ենք և՛ լավին, և՛ վատին: Իմ սեղանին առկա են հնարավոր բոլոր տարբերակները:

Серж Саргсян: Армянская сторона оставляет за собой право нанесения превентивных ударов в случае угрожающего скопления сил на границе 01/26/2015   16:29  |  Лента новостей
Армянская сторона оставляет за собой право нанесения превентивных ударов в случае большого и угрожающего скопления вдоль границы и линии соприкосновения. Об этом в понедельник заявил президент Армении Серж Саргсян на заседании коллегии при министре обороны, посвященном 23-ой годовщине формирования армянской армии.
"У нас нет причин для развязывания войны. Это нам не нужно.Однако за каждым инцидентом следовали и будут следовать ответные действия.До недавних пор наши ответные действия были симметричными по форме и асимметричными в плане причинения более крупных потерь", - отметил Серж Саргсян.
Отныне возможны асимметричные по своей форме акции возмездия. Горячим головам следует ожидать многочисленных сюрпризов. Более того, при больших и опасных скоплениях у наших границ и на протяженности линии соприкосновения, мы оставляем за собой право нанесения превентивных ударов”, - сказал президент Армении.
“Пусть не думают, что мы будем сидеть сложа руки и дожидаться, когда беда настигнет наши дома. Авантюры противника вынудят нас пойти по пути нанесении невосполнимого урона”, -добавил глава государства.
"Мы понимаем, что власти Азербайджана готовы отправлять на верную смерть сотни и тысячи своих граждан, чтобы сохранить свои кресла. Но мы не можем допустить, чтобы это совершалось ценой жизней наших сограждан и военнослужащих”, -отметил глава армянского государства.
Мы остаемся при убеждении, что верным решением в сложившейся ситуации является продолжение переговорного процесса и достижение договоренностей в рамках известных принципов, а это возможно лишь при соблюдении режима прекращения огня и наведении мостов доверия.
“Я еще раз во всеуслышание заявляю, что мы готовы и к хорошему, и плохому. На моем столе есть все возможные варианты. С трезвым партнером можем и обязаны вести переговоры о мире. А нетрезвого партнера обязаны и непременно принудим к миру”, - отметил президент Армении.
Глава армянского государства напомнил, что начало года было напряженным. “Мы стали очевидцами многочисленных агрессивных действий противника. У нас были болезненные потери, по которым мы скорбим. Думаю, никто не сомневается, что за жизнь каждого из ребят азербайджанцы заплатят дорого. Они дорого платили, дорого платят сегодня и так будет и впредь”, - сказал Серж Саргсян.
“Цель агрессивных действий противника очевидна – азербайджанские власти не скрывают, что, совмещая политические и военные меры, стремятся к созданию постоянной напряженности вокруг нас”. Это политика простого шантажа, основным адресатом которого являемся не столько мы, сколько международное сообщество”,- отметил президент.
Всякий раз, когда в Армении возникают проблемы или имеют место быть трагические события, Азербайджану кажется, что настал его звездный час, и он тотчас начинает проявлять себя на передовой. Напрасно. Мы двадцать пять лет назад, в более сложных и тяжелых условиях, видели их чрезмерные выступления и аппетит. Многие из собравшихся в этом зале, уверен, помнят, какое высокомерие проявляли они в начале 90-х, как они грозились водрузить в Степанакерте азербайджанский флаг, а один из них настолько забылся, что хотел помыть свои ноги в Севане, а после Шуши каждую неделю повторяли, что скоро будут пить чай в Шуши. Мы всё это видели. Не проявляли надменности, но на поле боя демонстрировали им наше превосходство.Сегодня мы еще более сильны. Сильны, как никогда”, - заявил президент Армении.