Ադրբեջանը 8 հետախուզադիվերսիոն գործողությունների փորձեր է կատարել. Հայկական կողմը մեկ զոհ ունի 01/20/2015   12:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 19-ին և լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2000 կրակոց: Այդ մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամլո ծառայությունից:
Նույն ժամանակահատվածում շփման գծի տարբեր հատվածներում ադրբեջանական զինուժի կողմից ձեռնարկվել են 8 հետախուզադիվերսիոն գործողությունների փորձեր, որոնք ժամանակին հավաստանշվել և կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել:
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Սուրեն Խաչիկի Փիլոսյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում Ս. Փիլոսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու ծառայակիցներին:

За ночь ВС Азербайджана предприняли 8 попыток диверсии: погиб солдат АО НКР 01/20/2015   12:29  |  Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 19-го по 20-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 220 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 2000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
"За указанный период азербайджанскими ВС были предпринято 8 попыток проникновения диверсионно-разведывательных групп, которые были своевременно замечены. Противник был отброшен на исходные позиции и понес потери.
На боевом посту оборонительного участка одной из воинских частей, дислоцированных на южном направлении, в результате нарушения режима прекращения огня азербайджанской стороной смертельное ранение получил военнослужащий АО НКР Сурен Хачикович Пилосян, 1995 года рождения.
Минобороны НКР разделяет боль тяжелой утраты и выражает соболезнования семье, родным и сослуживцам Пилосяна.