Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են պատասխան գործողությունների 01/06/2015   11:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 5-ին և 6-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 320 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամանաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում` 60 և 82մմ-ոց ականանետերից  և ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5000 կրակոց:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը, հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են պատասխան գործողությունների, որի արդյունքում շարքից հանվել է ադրբեջանական զինուժի առնվազն երեք զինծառայող: Ըստ հավաստի աղբյուրների, սպանվածներից մեկը ադրբեջանական բանակի 703-րդ բրիգադի ենթասպա Էլդար Մամեդովն է, իսկ մյուսների տվյալները ճշտվում են:
Հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն կատարել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները և անհրաժեշտության  դեպքում իրականացնում զսպիչ գործողություններ:

Армия обороны НКР подавила активность ВС Азербайджана и уверенно справляется с поставленными задачами 01/06/2015   11:50  |  Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны, в ночь с 5-го на 6-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 320 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня.
Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 5000 выстрелов.
Противник, помимо стрелкового оружия, применил также минометы калибра 60 мм и 82-мм и гранатометы типа РПГ-7.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям, в ходе которых были выведены из строя по меньшей мере трое азербайджанских военнослужащих. По достоверным данным, один из убитых – прапорщик 703-й бригады азербайджанской армии Эльдар Мамедов. Данные остальных уточняются.
Передовые подразделения Армии обороны продолжают уверенно выполнять стоящие перед ними боевые задачи и при необходимости проводить операции по сдерживанию противника.