Մայրաքաղաքում տոնական տրամադրություն է, իսկ այգեպարցին նկուղներում է թաքնվում 12/27/2014   00:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի քանի օր է, ինչ հակառակորդը խախտում  է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ Տավուշի մարզի Այգեպար գյուղի ուղղությամբ կրակելով խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
Երեկ կեսօրին հակառակորդը մեկ տասնյակից ավելի կրակոց է արձակել գյուղի տների տանիքների ուղղությամբ:
Իսկ օրեր առաջ թշնամու գնդակը ուղղված է եղել գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանին:
Գյուղապետը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իր մեքենայով շրջել է գյուղում, երբ կրակոց է արձակվել իր ուղղությամբ: Բարեբախտաբար, թշնամու արձակած կրակոցներն այս օրերին բնակիչներից ոչ մեկին չեն դիպել:
Գյուղապետը մտահոգված է, որ գյուղի փողոցները չեն լուսավորվում, տներում բնակիչները վախենում են լույս վառել, վառելու դեպքում էլ թշնամին անմիջապես «արձագանքում է»:
Իսկ առջևում Ամանոր է, Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում և ամենուր տոնական տրամադրություն է, լույսեր են վառվում, իսկ Այգեպարում՝ բնակիչները նկուղներում են թաքնվում:
Կառավարությունն էլ իր հերթին որոշել ու այնպիսի գյուղեր է սահմանամերձ ճանաչել, որոնք  թշնամու կրակոցն անգամ չեն լսել: «Սահմանամերձ գյուղն ու հողը խառնվել է իրար, Տարածքային կառավարման նախարարությունում  աշխարհագրություն իմացող մի մարդ չկա, քարտեզը բացեն նայեն»,- նշում է գյուղապետը:
Հիշեցնենք, որ, կառավարության որոշմամբ, 2015թ. հունվարի 1-ից ՀՀ 4 մարզերի 32 համայնքներ ճանաչվել են սահմանամերձ: Տվյալ համայնքների բնակիչները գազի, էլեկտրաէներգիայի և ոռոգման ջրի դիմաց կվճարեն կես գին, իսկ գույքահարկ և հողի հարկ՝ ընդհանրապես չեն վճարի:
Այգեպարի գյուղապետը նշում է, որ շատ լավ է, իհարկե, որ նրանք որոշակիորեն օգտվում են այդ արտոնություններից, սակայն, ըստ նրա, սահմանամերձ են Մովսեսը, Այգեպարը, Չինարին և Ներքին Կարմիր աղբյուրը:
«Այգեպարն ընդամենը 400 մետր է հեռու հայ-ադրբեջանական սահմանից, իսկ գյուղեր և հողեր կան, որ 15 կմ հեռավորության վրա են գտնվում և ճանաչվել են սահմանամերձ»,- ասաց Անդրանիկ Այդինյանը:
Այդուհանդերձ, գյուղապետը չի հուսահատվում և, անկախ նրանից,  որ իրենք բնակվում են սահմանամերձ բնակավայրում, հուսադրում է համագյուղացիներին:

Жители армянского села Айгепар даже в предновогодние дни вынуждены прятаться в подвалах из-за частых обстрелов со стороны Азербайджана 12/27/2014   12:46  |  Лента новостей
Уже на протяжении нескольких дней Азербайджан нарушает режим прекращения огня, ведя обстрел из крупнокалиберного оружия по приграничному селу Айгепар в Тавушской области Армении.
Накануне в полдень было произведено более одного десятка выстрелов по домам мирных жителей села.
А несколько дней назад враг направило на старосту села Андраника Айдиняна.
Айдинян рассказал в беседе с “ФактИнфо”,что совершал на машине обход по селу, когда в него выстрелили. К счастью, вражеские выстрелы не попали в мирных жителей.
Глава села выразил обеспокоенность отсутствием освещения на сельских улицах. По его словам, жители боятся включать в домах электричество, поскольку враг незамедлительно реагирует на свет.
Впереди Новый год: В Ереване, на Площади Республики, царит новогоднее настроение, а в Айгепаре жители прячутся по подвалам.
“А Правительство тем временем приняло решение признать такие села приграничными, до которых даже не доносились звуки вражеских выстрелов. Понятия приграничного села и приграничной земли размыты. Разве в министерстве территориального управления нет ни одного сведущего в географии человека, который взглянул бы на карту”, - отмечает староста села.
Напомним, что решением правительства Армении с 1января 2015 года 32 общины 4 областей были признаны приграничными. Жители этих населенных пунктов будут отныне платить полцены за электроэнергию и воду для орошения. Они также освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество.
Глава села Айгепар отмечает, что это, конечно, хорошо, что они пользуются этими преференциями, однако, по его словам, приграничными являются села Мовсес, Айгепар, Чинари и Неркин Кармир ахбюр.
“Айгепар находится всего в 400 метрах от армяно-азербайджанской границы, а среди сел, признанных приграничными, есть такие, которые расположены в 15 км от границы”, - уточнил Андраник Айдинян.
Несмотря ни на то, что они проживают в приграничной зоне, староста села не отчаивается и вселяет надежду в своих односельчан.